Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva er mankehøyden/vekt for valpen din?


bikkjene
 Share

Recommended Posts

BC-valp på 4,5mnd med rundt 45cm og 15,5kg. Han fysisk ikke overvektig mtp ribbein, bevelgelsesmønster osv, selv om man kunne tro det med de tallene. Ideal mankehøyde på hannene er 53cm, men normalen er 48-56cm. Vekten mellom 13,6-20,4kg, hentet fra Wiki :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har ikke valp nå, men noterte ned høyde og vekt et par ganger på forrige valp (en setter).

Da han var ni uker veide han ca syv kg.

Da han var 18 uker var han 53 cm høy og veide 17 kg.

Da han var åtte måneder var han 64 cm høy og veide 28 kg.

Nå er han voksen, 66 cm høy og veier 30 kg.

:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min valp er snart 8 mnd. Hun er en alaskan malamute. Høyden hennes ligger på 59 cm og vekt på 23 kg. Idealhøyde på tispe er 58,5 og vekt ligger vanligvis mellom 25-30 kg på tisper har jeg inntrykk av. Min andre tispe (2 åring) veier 33 kg og er 63 cm høy. Tror ikke valpen blir så stor som henne.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

BC-valp på 4,5mnd med rundt 45cm og 15,5kg. Han fysisk ikke overvektig mtp ribbein, bevelgelsesmønster osv, selv om man kunne tro det med de tallene. Ideal mankehøyde på hannene er 53cm, men normalen er 48-56cm. Vekten mellom 13,6-20,4kg, hentet fra Wiki :P

Er jo opp til 22kg for BC gutter som er normalt?

Min er 3mnd. men usikker på høyde og vekt, for jeg fikk så mye å gjøre på tampen av uka at vi ikke fikk tid til oppstilling og sånn :P Men skal sjekke når han har stått opp.

Som voksen er det som maysofie sier rett, men oppdretter sier at Keiron ikke blir så fryktelig stor, så jeg vet ikke, for han er min første hund :P Han er i all efall langbeint :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Forrige onsdag veide jeg Tetris (korthåret collie) til 11.9kg og fredag målte jeg mankehøyde og den lå på ca 44cm. Imorgen er ny veiedag og da skal jeg måle mankehøyden i samme slengen. Rasestandarden sier at vekt er 20,5-29,5kg og høyde er 56-61cm.

Oppdatering fra i dag:

12.8kg

45cm

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arthur er 13 uker, 20 kg og ca 40 cm i mankehøyde... :P Vanlig høyde på hannhunder er 60-70 cm og vekt er 60-70 kg :)

:o

Han var stor! Amigo, amerikansk bulldog, er snart 16 uker og veier 9-10 kg og er ca 45 cm høy.

Max, alaska husky, er nesten 15 kg og ca 47 cm høy.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nora, Drentsche patrijshond:

Vekt 8 uker: 5 kg

Vekt 14 måneder: 22,6 kg

Høyde 14 måneder: 57cm

Taxi, Kooikerhund:

Vekt 8 uker: 3 kg

Vekt voksen: 11,5 kg
Høyde voksen: 42,5cm

Luna, Engelsk springer spaniel:

Vekt 8 uker: 4-5 kg

Vekt voksen: 22 kg

Høyde voksen: 50cm

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Min eigen høgst uoffisielle måling:

Borde collie, åtte mnd, ca 55-56cm høg og ca 25 kg. Eg har ikkje målt høgda på han før, men han var kring 18-19 kg då han var rett over fire månader. Hadde ikkje sett for meg han skulle bli så stor. :huh:

Kjære alpakka! Det er mer enn stort for å si det mildt. Min voksne tispe er stor, hun er 53 cm og veier 19 kg.
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nora var:

5kg. 8 uker gammel

10kg 5. mnd. gammel :)

Kjære alpakka! Det er mer enn stort for å si det mildt. Min voksne tispe er stor, hun er 53 cm og veier 19 kg.

Min på 2,5år er ca 50cm og 14kg. Mener du din er stor på vekt, eller høyde? Alle sier Nora er liten, og det synes jeg jo selv også, egentlig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Nora var:

5kg. 8 uker gammel

10kg 5. mnd. gammel :)

Min på 2,5år er ca 50cm og 14kg. Mener du din er stor på vekt, eller høyde? Alle sier Nora er liten, og det synes jeg jo selv også, egentlig.

Begge deler. Hun er både høy og lang. Halvsøsteren er liten hun er 49 cm og veier 12.5 kg. Så det er stor variasjon innen rasen hvertfall.
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Begge deler. Hun er både høy og lang. Halvsøsteren er liten hun er 49 cm og veier 12.5 kg. Så det er stor variasjon innen rasen hvertfall.

Etter det jeg fikk beskjed om her av dem som er i gjeterhund border delen så sa dem at alt fra c 15 KG til 30 kg var naturlig for ca 5 år siden. Men så kan det også være som min tidlgere flat han var 27 kg fem - seks mnder gameml men voksen var han 28 kg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...