Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilken rase skal jeg velge?


Sbtlita
 Share

Recommended Posts

Jeg har bestemt meg for å kjøpe en ny hund etter at Lorrie dro til de evige jaktmarker. Jeg har ikke hastverk, tror jeg blir å klare meg lenge med lånehunden Def og Lita :)
Men jeg lurer litt på hvilken hund jeg skal kjøpe når jeg skal velge ny hund. Så om dere vil kaste noen ideer til meg sier jeg takk takk for det :P

Hva jeg blir å bruke hunden til: Løping, lek, spor og agility er gøy å prøve, kan kanskje bli brukt i jakt, kosekamerat, lydighet.

Hva liker jeg? Jeg har alltid vært svak for bullehunder, store hunder osv. Men Lorrie var en perfekt hund. Hun var blanding mellom Border Collie og Engelsk Setter. Og Lita er perfekt hund, stor hund i en liten kropp. Hun kan være med på det meste men er liten nok til å ha på fanget. lett å ha med seg i bil, tog, buss og fly. Dog på fly kan jo alle hunder være med.

Jeg har fått trening og toppturer som en ny hobby så det er viktig at hunden jeg kjøper kan være med på sånt. Jeg er ikke så opphengt i utstilling osv, mer gøy med hundesport. Jeg ønsker ikke en "gneldrebikkje" og den må ikke være alt for selvstendig. Jeg liker kos :P

Jeg har egentlig bestemt meg for en Staffordshire Bull Terrier men er åpen for forslag :)


Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da er spørsmålet stående eller støtende eller aporterende hihi

Hehe :) stående helst?

Jeg har tenkt på engelsk setter, irsk setter eller Gordon setter. Engelsk er nydelige. Møtt noen eksemplar av rasen og jeg elsker de.

Gordon setter har jeg passet en gang og hun var bare helt, absolutt, fullstendig nydelig og jeg elsker fargene :)

Irsk kjenner jeg ikke til :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jaktgolden? Breton? Münsterlander (avhengig av type jakt)

Noen preferanser på pelsstell og lyd?

Breton skal jeg sjekke ut, men hunden blir ikke primært brukt til jakt :) Vil bare ha en sporty hund som jeg kan ha med på X antall mils tur liksom ;) Pelsstell: minimalt. Lyd: Jeg har staff så er vandt med lyder men vil ikke ha noen som er mer hørbar enn den. Og den kan godt ha lite vokt i seg, må absolutt ikke bjeffe på alt som lager lyd :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Gordon er vel den av de som er mest rettet mot skogsfugeljakt, Den sliter også generelt med kloløsninger som ikke er bra, har desverre bitt avlet litt feil fordi den ble brått populær da Bjørn Dehlie kjøpte seg den

Ellers bør du se på kontakt sammarbeid som du gjerne skal ha når du skal trene Ag

Løping, lek, spor og agility er gøy å prøve, kan kanskje bli brukt i jakt, kosekamerat, lydighet.

Kan kommentere ut fra de fuglejakthundene eg kjenner. Løping jep, lek kan dem få for høy "tenning" altså briller og sant er ikke urt å ha fr det forsvinenr i leken, spor ja kontenitale gjør det og noen engeske klovvilt spor, men du må lære inn fugle treningen og den må sitte godt før du begyner på sportrening ala blodsor, fuglejakt ja det er dem aget til, kos jep dem i flokken og noen ganger dem utenfor, lydighet noen av individene har litt tung t for den biten. Jeg ville satt meg ned og prioritet det so er viktigst for meg for her virker det ut som det trengs to hunder

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ok, skal endre litt :)

Jeg ser etter en hund som kan være med på: joggeturer, skogsturer, fjellturer, stallen (når vi er der) og kan være med på gården.
Er fint om den har en av-knapp når vi er inne og er relativt rolig ute også. (ikke løper i ring, bjeffer og er hyper)
Av interesser har jeg: Spor, Agility og genrell bruks-aktiviteter. En av de er det banker at blir, og jeg tipper det blir spor. Lita elsker spor så er lettest om begge kan trene det :)

Jaktdelen er bare ett pluss. Da tenkte jeg at HVIS jeg kjøper en jakthund så KAN jeg bruke den på rypejakt sammen med pappa. Jeg selv jakter ikke så det blir i så fall den ene gangen i året da pappa har tid til å dra på jakt :)


Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Skulle jeg gått for noen fuglehunder så hadde det da vært støtende hunder ala spanielene for dem skal i grunnen holde seg innenfor skuddhold fra eier. Se da på jaktvarianten som har mindre faner og ekstra pels enn vanlige utstillingsvarianten.

Ellers så vile det jo være retrievere som da kan jobbe etter skuddet på jakta fin fint å trene retrieverjakt.

Det er i vertfall de to tingene jeg ser for meg hvor du kan få mest mulig av det du har lyst til å bruke hunden til

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Men så kan jo staffen også være med på alt det her, bortsett fra jaktdelen, som ikke er så viktig :) Valgets kvaler!

Derfor vi trenger å gå gjennom en prosess for å finne rett rase for det behovet vi har der og da. Ikke eltt men utrolig morro og frustrerende

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ok, skal endre litt :)

Jeg ser etter en hund som kan være med på: joggeturer, skogsturer, fjellturer, stallen (når vi er der) og kan være med på gården.

Er fint om den har en av-knapp når vi er inne og er relativt rolig ute også. (ikke løper i ring, bjeffer og er hyper)

Av interesser har jeg: Spor, Agility og genrell bruks-aktiviteter. En av de er det banker at blir, og jeg tipper det blir spor. Lita elsker spor så er lettest om begge kan trene det :)

Jaktdelen er bare ett pluss. Da tenkte jeg at HVIS jeg kjøper en jakthund så KAN jeg bruke den på rypejakt sammen med pappa. Jeg selv jakter ikke så det blir i så fall den ene gangen i året da pappa har tid til å dra på jakt :)

Jeg føler at en dalmatiner kunne ha passet veldig godt jeg? :) Bortsett fra jakt-delen da men du sier jo at det bare er en pluss :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da sitter jeg her og klyper meg i armen, fordi Edeward ga meg både utgangsstilling og flere meter med fot gjennom tre vendinger og flere stopp med sitt uten å ha forventninger om verken lek eller godis for det. Hadde ingenting fremme, og attituden hans tilsa at han gjorde det bare for interaksjonen og noe å gjøre sammen. Kanskje er metoden effektiv - han har begynt forbinde handlingen i seg selv med noe bra? Det er den faglige forklaringen. ..men ved å antropomorfisere kan det også ha vært for å belønne meg for å ha vært flink mams og servert ham rikelig med vom for å sitte pent og vente mens jeg kaster "apporten" - som jeg sliter med å kommunisere hvordan jeg ønsker levert. Det er vårt nye problem for tiden. Han blir forbanna fordi jeg ikke tar imot når han bare slipper den foran meg og begynner kjefte på meg fordi jeg krever å få den i hånden før jeg serverer noe. Vi har hatt mange sånne runder nå, og jeg forstod endelig at vi må tilbake noen skritt og trene på å holde apporten igjen. Gått altfor fort og klønete frem.  Ellers har Jokke kommet tilbake. Antar det er fordi testikkelen som ikke har kommet ned i pungen vokser i størrelse og er ukomfortabel der den sitter. På gjerdet om å fjerne den, fordi jeg er usikker på om jeg vil fjerne bare den ene som ikke har kommet ned, eller kastrere ham fullstendig. Har på følelsen av at den avgjørelsen blir tatt litt uti puberteten ^^ Det er vanskelig, altså. På den ene siden virker den ballen på feil sted ubehagelig for ham, og det er en fare for kreft i den. På den andre siden er kirurgi kirurgi. Fordi den har vært jojo, nede i pungen i perioder og ligget utenfor kanalen, i lysken, så er det stadig en sjanse for at den kommer helt ned. Da er det dumt å utsette ham for kirurgi unødvendig. Hormonene har flere effekter på helse og humør, er ikke bare der for forplantning. Noen av effektene vil en helst være foruten, men å fjerne dem kan også medføre uønskede helse- og adferdsendringer. En kan vel tilføre hormoner kunstig dersom det blir et problem. Et mindre onde enn testikkelkreft. ..men fjerne en eller begge, og når?  Antakelig er han 8 år og har fått en kreftdiagnose innen jeg klarer bestemme meg.   
    • Tok bilder i dag, med tanke på dagboken, og innså at det ikke er noe nytt å melde, utover ny frisyre. Spanielørene måtte vike i varmen. Nyfrisert Edeward i solnedgang   
    • Når du ber om en øvelse eller tar en strafferunde så belønner du bjeffingen med at det skjer noe. Så det beste er at det ikke skjer noe. Hva med å prøve konsekvent time-out i bilen? Eller lær å bjeffe på kommando og stoppe å bjeffe på kommando. Om du ber han om å slutte å bjeffe så husk å tell til tre før du belønner, ellers belønner du for tidlig at han er stille og han kan ta det som belønning for bjeff. 
    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...