Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet
Skrevet

Kva type krim liker du da? Kjøper du i bokhandel eller på nett? Det vil gjere utvalget litt annleis. :P

Dei eg brukar å anbefale, som burde vere greie å få tak i i bokhandel;

Jo Nesbø (doh :D) - Politi er jo forholdsvis ny, kom i sommer, (foreløpig) siste bok om Harry Hole.

Lars Kepler - Sandmannen, ny bok i år. Eg har ikkje lest den men likte godt dei før. Kan lesast uavhengig av rekkefølge (tykkjer eg.)

John Hart - Dei som likar Jo Nesbø liker John Hart. Burde vere greit å få tak i alle bøkene hans, kan lesast i vilkårleg rekkefølge.

Yrsa Sigurdaottir - Jeg vet hvem du er. Skummelkrim.

Monica Yndestad - Jentene fra balletten.

Chris Tvedt - Den blinde guden, ny i år, er bok to i ein ny serie fra han, men han har og ein tidligare serie.

Tom Egeland - Skriv kodekrim, som eg faktisk likte, sjølv om eg ungikk han lenge sidan eg misliker Dan Brown. :P

Hans Olav Lahlum - Eg tykkjer han er morosam, dersom du ikkje har alt for høge forhåpningar og likar "gamle" krimbøker.

Ninni Schulman - Jenta med snø i håret. Dersom du likar Fjellbäcka-serien (Läckberg) og den type krim, eg tykkjer denne var betre.

Jim Butcher - Fantasykrim! Eg eeelsker fantasykrim! :D 14 bøker i serien, må lesast frå nr 1. Kun på engelsk, får den i gode fantasybokhandler, og overalt på nett. I r love Harry Dresden. :wub:

Douglas Adams - Dirk Gently bøkene, er utgitt to og ei halv bok. Eit absolutt must-have om du likar hitch hikers guide to the galaxy i alle fall. Oh yes. Sikkert vanskelig å få tak i i Noreg, men interneeettt! <3

Eg les forøvrig akkurat no Knut Nærum - Busemannen.

Skrevet

Tusen takk for tips! Kan "politi" også leses uavhengig av de andre tidligere utgitte bøkene?

Jeg er gjerne litt "autistisk" mht at jeg liksom MÅ lese bokserier fra starten av *ler*. Jeg synes liksom det er greit å kjenne forhistorien til persongalleriet, men det er nok ikke noe problem å lese den uavhengig av de andre bøkene altså. Så vidt jeg husker så får du noen historiske oppsummeringer, selv om det kanskje kan gjøre det tyngre å komme inn i handlingen.

Ellers er det massevis av gode nordiske krimforfattere som jeg har oppdaget nå i sommer (jeg har slukt krimbøker det siste året):

  • Jørgen Jæger har jeg fått sansen for nå - han skriver egentlig ganske enkelt, men har godt språk og det er "action" fra omtrent første side (jeg sliter litt med bøker jeg må lese 150 sider i før det skjer noe :)).
  • Kristina Ohlssons tre første bøker er også superbra (mens den siste som kom ut i år la jeg fra meg - den fenget ikke like bra fra starten av...)
  • Hjorth&Rosenfelt er også strålende.
  • Kepler (to forfattere som skriver sammen) - Hypnotisøren er skikkelig ekkel og fengende, Ildvitnet er også bra (den siste, Sandmannen har jeg ikke lest).
  • Jørn Lier Horst har jeg også sansen for. Gode historier med bra driv :).
  • Like 3
Skrevet

Jeg er veldig glad i Liza Marklund med Annika Bengtson bøkene og Jo Nesbø.

Ellers har du Arnaldur Indriðason, Tom Egeland med Beltø(ikke helt krim, men veldig spennende) eller Åsa Larsson.

  • Like 1
Skrevet

Jeg har lest et par av Sophie Hannah's bøker den siste uka, og de er litt snåle, med rare historier og vendinger, men de er velskrevet og spennende. Spes likte jeg Verre en døden, mens Røyk uten ild ble var litt treig innimellom. Det er flere bøker om/med de samme etterforskerne, men hver bok kan fint leses for seg selv, eller hulter til bulter.

  • Like 1
Skrevet

De siste bøkene om Harry Hole synes jeg spiller veldig mye på tidligere handlinger, så jeg ville ikke anbefalt å lese Politi uten å ha lest noen av de andre.

Sprengeren av Liza Marklund, Den glemte hagen av Kate Morton, Kvinnen i buret av Jussi Adler-Olsen er noen forslag i kassa fra meg.

  • Like 1
Skrevet

Gone girl/Flink pike av Gillian Flynn.

Håkan Nesser og Donna Leon er to av mine favorittkrimforfattere, man trenger ikke lese seriene i rekkefølge.

Skrevet

De siste bøkene om Harry Hole synes jeg spiller veldig mye på tidligere handlinger, så jeg ville ikke anbefalt å lese Politi uten å ha lest noen av de andre.

Sprengeren av Liza Marklund, Den glemte hagen av Kate Morton, Kvinnen i buret av Jussi Adler-Olsen er noen forslag i kassa fra meg.

Når jeg tenker meg om, så er jeg enig med Line ang de siste bøkene om Harry Hole. Det er nok en fordel å ha lest noen av de tidligere bøkene først...

Og jeg støtter også de andre forslagene.... bra bøker alle sammen :).

Skrevet

No har du fått masse bra tips, men eg klarer ikkje holde kjeft. :D :Liker bøker:

Tusen takk for tips! Kan "politi" også leses uavhengig av de andre tidligere utgitte bøkene?

Tja. Eg tykkjer det, men eg tykkjer deler av Harry Holes privatliv er veldig klassisk mannlig politi/detektivbok-forutsigbart så for meg spelar det ikkje så stor rolle kva som foregår i den delen av boka, det er andre krimbøker eg tykkjer -må- lesast i rekkefølge meir enn desse. Eg har ikkje lese alle Harry Hole bøkene, berre ein to-tre av dei i midten samt halve den siste.

Jan Mehlum, Jørgen Jæger og Jørn Lier Holst er og god og lettlest krim, ikkje like brutal som "Nesbø-sjangeren". Lier Holst har ny bok i år. Gillian Flynn er meir psykisk terror-krim, om du liker den typen kan kanskje Kråkejenta av Eriksson og Sundquist falle i smak.

Adler-Olsen irriterte meg, så har ikkje orka lese ferdig noko av han, men eg er den einaste eg veit om som ikkje liker han, har masse kunder som stadig vekk kjem inn og skryt. :]

Men Kate Morton, krim? Den glemte hagen? Det ante eg ikkje faktisk, interessant! Me sel jo mykje Kate Morton, men eg har ikkje lese noko av ho, har innbilt meg at det ikkje heilt var min sjanger og typisk "damete-historisk-følelsefortelling-bok", den står jo blandt romaner. Meeen eg er full av fordommer altså. Kanskje på tide at eg les den. :)

Skrevet

Den glemte hagen er jo litt historisk og litt damete, men er også spennende, med intriger og krim om enn ikke i det klassiske detektivformatet.

Stilig! Trur eg har minst ei Kate Morton bok liggande, skal prøve hugse den neste gong eg klagar over at eg ikkje har noko å lese, eg treng å utvide horisonten litt, les i grunn alt for mykje fantasy i forhold til anna. :P

Guest Gråtass
Skrevet

Kvinnen i buret MÅ du bare lese!!

Tja jeg syns den var forsåvidt velskrevet, men catchet plottet veldig tidlig, så ingen store overraskelsesmomenter for min del.

Skrevet

Jeg leser generelt LITE krim, er ikke mitt favoritt-tema, men gubben klarte å overtale meg til å lese "Triangel" av Eystein et eller annet, og så langt synes jeg det er spennende :)
Handlingen spiller mye rundt både områder jeg kjenner (Sognsavann, Frysja, andre områder jeg har vært mye på), og det er til og med en hund (RR), som gjør at jeg kan tolke den litt mer personlig :)

Skrevet

Angående det med Jo Nesbø, så sier jeg meg enig med de andre her. Jeg er veldig, veldig glad i Jo Nesbø, men jeg ville lest de i rekkefølge jeg. De senere bøkene avslører en del av handlingen i tidligere bøker synes jeg, og det vil jo ødelegge om du har lyst til å lese resten av bøkene!

Skrevet

Jeg synes Åsa Larsson er den desidert beste svenske krimforfatteren for tiden. Jeg liker at det er litt mer enn bare blod og død, og hun skriver i tillegg veldig godt synes jeg. Bør leses i rekkefølge. Ellers, for litt annerledes, veldig morsom og spennende krim, sjekk Janet Evanowitch sine bøker om dusørjegeren Stephanie plum.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...