Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Geo har gått på Royal Canin helt siden jeg hentet ham åtte uker gammel. Da han var rundt ett år gammel (på nyåret) skiftet jeg fra Medium Junior til Medium Adult. Han har fått litt kjøtt og V&H innimellom, men det er helt sporadisk og ingenting fast. I sommer begynte han å bli litt dårlig i magen av fôret sitt. Helt fin i pels, form, klør, tenner også videre, men litt løs mage. Typisk ville være å ha fast avføring på morgenrunden eller tidlig på hovedturen, og så slite med bløtere konsistens senere på dagen/turen. I september byttet jeg fôr, og nå har han gått en måneds tid på Orijen Adult. Og det har bare blitt verre! Han er ofte løs i magen, og jeg syns det kommer forholdsvis mye ut mtp inntak. Pels, tenner, klør, poter osv er fremdeles i helt utmerket kondisjon. I løpet av høsten har han dessuten lagt på seg litt og klart å bygge litt muskler, så han får jo tydeligvis i seg det han trenger. Men jeg syns det er unødvendig at han skal gå og ha løs avføring sånn til vanlig. Når vi er tomme for fôr denne gangen vil jeg derfor prøve noe annet. Men hva?

Han får mat to ganger om dagen. Morgen (mellom sju og ti) og kveld (mellom sju og elleve). Nå får han 5-6 dl tørrfôr om dagen. Jeg aner ikke om det er "mye" eller "lite", men det er i alle fall passelig mengde til å holde ham i fint hold til det aktivitetsnivået han har nå. Han veier forresten ca 16,5 kg. Han er ingen storspiser. Dvs han spiser opp maten sin, men syns ikke det er noen høydare og gjør det mer av plikt enn av lyst virker det som. :P

Jeg har lurt litt på om magen/tarmen rett og slett sliter litt med å fordøye all maten godt nok fort nok, på en måte? Kombinert med at han ikke syns det er nødvendig å spise mer enn man må, lurer jeg litt på om det hadde vært en idé å sette ham på energifôr så han får større kaloriinntak pr tørrfôrkule. Hva tenker dere om det?

Jeg var hjemme et par uker i august, og da fikk han Pro Plan sitt Performancefôr med kylling og ris. Det så ut til å fungere bedre på ham enn RC og Orijen gjør/har gjort, men vi fikk jo ikke testet det over særlig lang tid akkurat. Men det kunne kanskje være en idé å prøve det igjen nå. Hvis noen vet av steder i Ås/Ski/Drøbak hvor det selges?

Det er ikke aktuelt å gå over til V&H, rett og slett fordi jeg ikke kommer til å ta bussen til Ski sånn hver tiende dag for å kjøpe hundemat. (Har begrenset frysekapasitet og har heller ikke penger eller tid til å dra i ens ærend dit for å kjøpe hundefôr så ofte.)

Skrevet

For meg høres det nesten ut som han får for mye mat. 5-6 dl Orijen til en så liten hund er mye, Valpis får knappe 8 dl av det... Greitt nok, hun vokser ikke og er neppe kelpie i aktiviteten sin, men hun veier 4x mer og bor ikke i sofa, akkurat...

Han har lagt på seg, så han har godt opptak av næringen, men han driter mye ifh til inntak, ergo får han for mye mat. Om du setter han på energifôr må han ha ennå mindre mat, iom at det er endel fetere enn feks Orijen. Ikke at det er noe galt i å gi lite mat, men om du syns han eter lite nå vil du bli forfær over hvor lite han skal ha på energifôr ;)

Skrevet

For meg høres det nesten ut som han får for mye mat. 5-6 dl Orijen til en så liten hund er mye, Valpis får knappe 8 dl av det... Greitt nok, hun vokser ikke og er neppe kelpie i aktiviteten sin, men hun veier 4x mer og bor ikke i sofa, akkurat...

Han har lagt på seg, så han har godt opptak av næringen, men han driter mye ifh til inntak, ergo får han for mye mat. Om du setter han på energifôr må han ha ennå mindre mat, iom at det er endel fetere enn feks Orijen. Ikke at det er noe galt i å gi lite mat, men om du syns han eter lite nå vil du bli forfær over hvor lite han skal ha på energifôr ;)

Jeg syns ikke han får lite mat i mengde nå. Han får vesentlig mer enn hva Tinka noen gang har fått for eksempel. Og ettersom han ikke virker å være så sulten (nå er jeg vant med labradorsulten da, men likevel) så går det sikker fint å kutte ned på volumet han får. Han spiser opp all maten han får servert, men han er ikke akkurat glupsk. Men da prøver jeg energifôr på neste sekk jeg, så får vi se om ikke det blir bedre. Han må ha såpass med energi inn som han får nå, tror jeg. (Han hadde en liten periode i sommer hvor han ikke spiste så bra, da ble han fort ganske tynn.)

Skrevet

Jeg syns ikke han får lite mat i mengde nå. Han får vesentlig mer enn hva Tinka noen gang har fått for eksempel. Og ettersom han ikke virker å være så sulten (nå er jeg vant med labradorsulten da, men likevel) så går det sikker fint å kutte ned på volumet han får. Han spiser opp all maten han får servert, men han er ikke akkurat glupsk. Men da prøver jeg energifôr på neste sekk jeg, så får vi se om ikke det blir bedre. Han må ha såpass med energi inn som han får nå, tror jeg. (Han hadde en liten periode i sommer hvor han ikke spiste så bra, da ble han fort ganske tynn.)

Prøv å gi mindre av Orijen til sekken er oppbrukt (en storsekk på 13,5 kilo burde du jo ha minst en mnd til) og se om avføringen blir bedre. Og gi heller for lite av nyfôret enn for mye i begynnelsen, slik at bæsjen henger med :P

Skrevet

Prøv å gi mindre av Orijen til sekken er oppbrukt (en storsekk på 13,5 kilo burde du jo ha minst en mnd til) og se om avføringen blir bedre. Og gi heller for lite av nyfôret enn for mye i begynnelsen, slik at bæsjen henger med :P

Ok, kan prøve det. Har en god del igjen ennå, altså. Har blandet det ut med litt RC Medium som vi vant i helga, men vil anslå jeg har mat igjen i alle fall i tre uker til med den mengden han får nå.

Skrevet

For hunder som har gått på fòr med lite kjøtt i så kan det være en stor overgang til Orijen. Det anbefales derfor at man blander det med fòret man har fra før gjerne et par uker, og øker gradvis :)

I tillegg så vil jeg tro at du gir for mye. Det mer mat i Orijen i forhold til et fòr som har mindre kjøtt :)

Skrevet

Mine ble ikke løse i magen av Orijen, men de fikk mye avføring de første ukene. Dette stabiliserte seg etter noen uker, men vi måtte av andre grunner bytte til noe annet.

Skrevet

Tror ikke Geo kan bruke stort mer energi en jaktgoldendamen vår :) Hun veier 22 kg, og får knappe 4 dl Orijen om dagen. Mer enn det, så blir det bløtt i bakenden :P

Skrevet

Jeg bruker Pro Plan og veldig fornøyd.

Pro Plan har kylling som ingrediens nr 1 og det vet jeg at RC ikke hadde (har) tidligere.

De fleste dyrebutikker selger dette. Jeg er ikke kjent på ski/ås, men vil tro at du finner det der også.

Skrevet

De selger ProPlan Performance på Buddy i Ski. :) Jeg er veldig fornøyd med det fôret, og kanskje viktigst av alt, det er jentene også. Enig med de andre, du gir nok for mye mat til at han rekker å fordøye det skikkelig.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Butikken "min" i Ski selger også pro plan. :) Ski akvarium inne på senteret. Hvis de ikke har akkurat den du skal ha kan det bestilles inn.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...