Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor rask er du på avtrekkeren? Avstemming om etablering


Etableringshurtighet  

142 stemmer

  1. 1.

    • Ja
      105
    • Nei
      27
    • Ja, men vi er ikke eksklusive
      0
    • Ja, men vi definerer oss ikke som kjærester, sjøl om vi nærer stor kjærlighet til hverandre
      5
    • Nei, men jeg dater
      5
  2. 2.

    • Samme dag/kveld
      30
    • 1-3 dager
      11
    • 1 uke
      17
    • Opptil 1 mnd
      24
    • 2-6 mnd
      14
    • Lengre
      4
    • Vi kjente hverandre lenge før vi oppdaga hverandre på nytt, så dette er litt vanskelig å svare på
      28
    • Traff hverandre på nettet og blei forelska der, så den fysiske intimiteten tok lang tid, sjøl om følelsene var der
      11
    • Traff hverandre for mange år siden og har ikke hatt kontakt siden, men så klaffa det da vi igjen traff hverandre
      3
  3. 3.

    • 1-3 dager
      9
    • 1 uke
      16
    • Opptil 1 mnd
      38
    • 2-6 mnd
      52
    • Lengre
      17
    • Vi kaller oss fortsatt ikke kjærester, men er eksklusive
      3
    • Venter fortsatt
      1
    • Partner ønsker det, jeg vil vente
      0
    • Vi kaller oss ikke kjærester
      6
  4. 4.

    • Bor ikke sammen
      32
    • Inntil 1 uke
      5
    • Inntil 1 mnd
      7
    • Innen 6 mnd
      33
    • Innen 1 år
      42
    • 2 år
      11
    • 3-4 år
      9
    • Lengre
      3
  5. 5.

    • Ja, helst så snart som mulig!
      6
    • Ja, men jeg vil vente til jeg er helt sikker
      9
    • Jeg er usikker
      4
    • Nei
      7
    • Bor allerede sammen med partner
      92
    • Er singel
      24
  6. 6.

    • Er alt gift
      20
    • Ja, jeg planlegger å fri snart...
      1
    • Ja, men jeg venter til partner frir!
      25
    • Ja, og vi er forlova
      16
    • Nei, støtter ikke ekteskap som institusjon
      16
    • Nei, ikke med denne partneren
      3
    • Kanskje en gang?
      61


Recommended Posts

Skrevet

(...og nei, dette er ikke en sex-prat-tråd! :lol:)

Jeg er utrolig fascinert av hvor ulikt folk organiserer livene sine mtp samliv og ikke minst tidsramma for når folk kommer forbi "forhandlingsfasen" til det å kalle hverandre kjærester osv.

Har derfor laget en anonym poll, og blir glad for alle svar. Jeg har sikkert ikke dekka alle eventualiteter, men det er ikke så farlig, trur jeg, så lenge alle finner et tilnærma relevant alternativ. :)

  • Svar 86
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg er litt der jeg og, jeg vil ikke ha en mann som jeg må fri til. Etter to mer eller mindre seriøse forhold, et som varte i drøye 6 år og et som var av/på i 3-4 år, var jeg dritt lei alt som het

Å herregud - sånt har jeg ikke drevet med på mange år, så jeg husker ikke engang hvem det var som var siste "offer" .

...mens jeg skal sende Super Woman-støv så de tar saken i egne hender.

Skrevet

Får ikke svart da jeg må svare på alle spørsmålene, men jeg bor allerede med partneren min.
Kanskje legge til et "bor allerede med partneren min" alternativ under det spørsmålet?

  • Like 1
Skrevet

Får ikke svart da jeg må svare på alle spørsmålene, men jeg bor allerede med partneren min.

Kanskje legge til et "bor allerede med partneren min" alternativ under det spørsmålet?

Legendarisk å glemme det alternativet, da! :lol: Har retta opp nå, takk for innspill!

  • Like 1
Skrevet

Ang giftemål svarte jeg "nei ikke med denne partneren" selv om det for meg mer er "nei ikke foreløpig eventuelt om mange herrens år / kanskje en gang" :P

Skrevet

Ikke spesielt raskt, ikke spesielt treig. Tror jeg. EDIT: Er vel litt treig i og med at vi har gått noen år forlovet nå, uten å finne dato å gjøre det endelig.

  • Like 2
Skrevet

Jeg bodde sammen med typen før vi ble sammen, så på hvor lang tid det tok før vi flytta sammen svarte jeg innen en uke... Bodde i bofellesskap sammen med han og to andre. Vi ble sammen etter å ha bodd sammen i næremere 9måneder, hadde egentlig såvidt snakket sammen før det ;) Fylla har skylda... eller, vi var begge forelsket i hverandre, men ingen turde ta skrittet før vi drakk litt alkohol en kveld ;)

Vi er forlovet, men skal likevel ikke gifte oss før om noen år..

Skrevet

Nest siste spørsmål er umulig å svare på for single, med mindre jeg skal stalke noen og ha en sterk trang til å flytte sammen med vedkommende, selv om de er i et annet forhold. :D

  • Like 1
Skrevet

Nest siste spørsmål er umulig å svare på for single, med mindre jeg skal stalke noen og ha en sterk trang til å flytte sammen med vedkommende, selv om de er i et annet forhold. :D

Ah, visse hull her, ja. Har endra nå. :)

  • Like 1
Skrevet

Stemte på nytt jeg :P

Har blitt utrolig sær så jeg kan godt bli kjæreste, men det kommer til å ta laaaang tid og mange samtaler før jeg flytter sammen med noen igjen :P

Skrevet

Sist gang var veldig utypisk så svarene er ikke nødvendigvis det jeg mener er optimalt generellt sett, men det er vell slik det er? Finnes ingen fasit og ting vil variere alt ettersom hvem man treffer og også hvor man er i livet.

Skrevet

Tilfeldig timing på denne tråden? :P

Personlig tror jeg at å finne normer på sånne ting egentlig ikke har noe for seg. Folk er forskjellige, og ikke minst har det vel litt å si hvor man er i livet og tidligere erfaringer fra forhold, og om det å flytte sammen er praktisk eller ikke. Men jeg har nå svart. :)

Skrevet

Tilfeldig timing på denne tråden? :P

Ja, bortsett fra at jeg har tenkt på dette siden Bjerke, da jeg traff en sonis som etterlot meg litt paff mtp hvor rask hun var på avtrekkeren. :lol:

Og som jeg har skrevet tidligere, så er ikke målsetninga her å finne noen rød tråd eller trend, og i alle fall ikke å være normativ! Jeg er ikke en sosiolog som er interessert i statistikk, jeg er (snart) antropolog som er opptatt av mikrosamfunn (som feks sonen). :)

  • Like 1
Guest Christine
Skrevet

Vi møtte hverandre for en god del år siden, møttes så igjen i et år etter. Snakket en del sammen før vi 6 mnd etter møttes ordentlig og kyssa. Så holdt vi på i en 6 mnd før vi bestemte oss for å kalle oss for kjærester. Vært sammen i snart 2 1/2 år, og har nettopp flyttet sammen. En vakker dag håper vi at vi gifter oss, men akkurat det er litt tidlig nå :P

I dette forholdet tok jeg det skikkelig rolig og ville bli ordentlig kjent med mannen før vi gikk ut offisielt. Her viste det seg ganske fort at han var like snill og god som jeg først hadde fått inntrykk av, og jeg håper virkelig jeg får fortsette å være så heldig å dele livet mitt med han :)

Sånn, nok kliss :D

Skrevet

Måtte svare litt utifra han siste som jeg datet og eksen min.... :P Jeg flyttet sammen med eksen etter 6 mnd, så var vel ikke akkurat kjapp på avtrekkeren :D Men det var ikke så lett å flytte sammen med en gang, da vi bodde på hver kant av landet den gang :)

Skrevet

Vi flyttet sammen etter 1 1/2 år, så jeg krysset av for to. Vi hadde nemlig ventet så lenge hvis det ikke var for at jeg ble kastet ut av leiligheten min :P vi brukte lang tid på å bli sammen, men datet eksklusivt i hele den perioden. Jeg var nyskilt, så hadde ikke hastverk - og han har bittelitt forpliktelsesangst, så han hadde det heller ikke travelt :P men, for meg er det viktig med et definert forhold, og jeg har absolutt lyst til å gifte meg med han en gang. Kjenner jeg oss rett blir det sikkert rundt ti år til:p

Skrevet

Vi brukte litt "lang" tid på å bli sammen, men etter det gikk det veldig fort, flyttet sammen innen 3 mnd, kjøpte hus sammen 3 mnd etter det igjen :P Gifte oss skal vi vel en gang, men det er liksom ikke helt oss :lol:

Skrevet (endret)

100 hakk mer personlig enn jeg pleier å være i offentlige fora, men bare for å få med en annen variant:

Har et nært forhold til en som er mer enn en venn, men ingen av oss har noe ønske om å binde oss til hverandre på noen måte. For hans del gjelder det helt generelt og uavhengig av meg, mens jeg nok sikkert kan tenke meg et forhold etter hvert... med noen andre, hvis de skulle dukke opp, en eller annen gang. Kanskje. :P

Han jeg er med nå er likevel på ingen måte noe jeg "tar til takke med" i mellomtida, det vi har sammen er utrolig verdifullt for meg, og jeg veit at det er gjensidig. Og det er langt fra noe "fuckbuddy"- forhold, bare for å ha sagt det. :)

Vi sees med ujevne mellomrom. Når vi er i samme verdensdel/land/by kan vi møtes hver dag i en måned, men det har også gått måneder og år mellom hver gang vi sees. Enten fordi jeg har hatt kjæreste, eller fordi han har oppholdt seg på div. utilgjengelige steder rundt om i verden.

Vi bodde sammen en kort periode for noen år siden, men vi fungerer fryktelig dårlig sammen i hverdagen. Så det skal vi aldri gjøre igjen, 1 uke under samme tak er på maksgrensa av hva som passer oss.

Edit: Mulig det ligger litt utafor det du egentlig spør om, men

Endret av Vims

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...