Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Valpen min får raptus hver gang han har badet!! Han er en liten gris, og elsker gjørme, kattemøkk, hestemøkk++, så han bades ca 1 gang i uka. Han er veldig ok både under dusjingen og når han tørkes. Men når han begynner å bli tørr, så begynner han og "klikke" litt. Han får helt raptus, løper rundt, knurrer, hyler (ikke av smerte, mer av "jeg-er-gira"), graver overalt og er helt på G. Biter ikke eller noe, er bare i sin egen lille verden.

Det som ikke er fullt så kult, er at han løper overalt, graver i/på ting, velter ting og slikt.

Hvordan reagerer jeg på slike raptuser? Kommer kun etter bading / når han er fuktig (sett tendensene når det regner også). 6 mnd valp. Har til nå bundet han / satt han i buret til han roer seg, men folk gir meg så mange forskjellige råd - noen sier jeg må korrigere han mens han driver på (men hvordan?), andre sier han bare skal få styre på.

Hva mener dere? Jeg vet jeg kan bli ytterligere forvirret nå, men jeg har som sagt funnet en ok metode for oss, men er nysgjerrig på hvordan andre ville taklet det.

Skrevet

Begge mine voksne hunder har skikkelig fest etter at de er ferdig med å vaskes, og det trur jeg er veldig vanlig. :) Jeg er så heldig å ha ha inngjerda hage, så jeg bare lemper dem ut der når de er våte rett ut av dusjen, og tørker dem ute mens vi har drakamp med håndkleet og leker siste. :D

Fullstendig villmannlek inne har aldri vært greit, og din skal jo selvsagt heller ikke få lov til å herje løs. I stedet for å putte han i et bur, kan du jo feks forsøke å legge håndklær og diverse på badegulvet, og tørke han der og la han rase fra seg på badet med rulling i teppene og tørk og kos med deg. :) Jeg synes det er så fint at mine avreagerer så fort etter noe de virkelig ikke liker (som å dusje), at jeg oppmuntrer feiringa. Det skjønner jeg at ikke alle ønsker, og jeg forstår også at du ikke vil at han skal bli helt mongo. Men det hjelper neppe å kjefte, så da må du enten kontrollere han bedre, eller minske området han "feirer" på. :)

  • Like 1
Skrevet

Jeg pleier å legge til rette for at hunden får ut den overskuddsenergien etter dusjen. F eks kan jeg lukke døra/sperre for, og la dyret gni seg i senga si, på gulvteppet og slikt. Gidder ikke å korrigere det. Helt normalt at de blir gira etter dusjing :) Lettelse over at det er over, holde varme, tørke seg... må da være lov å uttrykke det :D

Det jeg ofte kan gjøre er å finne atter et stort håndkle og virkelig rufse-tørke slik at hunden får gnidd av seg raptussen på den måten. Kosestund det :)

Skrevet

Vi har en regel på at vi ikke herjer inne, så han er egentlig veldig rolig inne. Men ikke når det kommer til after-bading, gitt. Vi sitter lenge på badegulvet, men uansett om han er tørr når vi forlater badet, så bare "må" han ha en raptusrunde. Vi har ikke inngjerdet hage, så kan ikke slippe han rett ut, men jeg ser at jeg må være flinkere med planlegging, og kanskje bare fjerne ting han kan velte/ødelegge på sin vei... :)

Skrevet

Mine får også raptus etter bading. Jeg lar de holde på, jeg. All annen raptus skal foregå ute, men post-bade-raptus er lov inne. Men jeg sørger for at dører til rom det ikke er greit å ha raptus i lukket. Heldigvis varer det ikke så lenge :P

Skrevet

Noen som vet hva dette kommer av? Når jeg har tørket Ozu når han har blitt ordentlig våt - enten etter regntur eller dusj - så må jeg passe på å tørke ham GODT før jeg slipper ham ut av badet. For det første han gjør er å hoppe opp i sofaen og "tørke seg" videre, borrer snuten nedi det han finner av tepper og puter. Så vi ender opp med våt sofa hvis ikke hunden er tørr nok. :P

Skrevet

Da er det heldigvis kanskje vanlig da, når jeg har snakket om det blant kjentsfolk høres det ut som bikkja mi er et unormalt monster :P

Er nok ganske så vanlig ja :)

Min hund blir og villmann etter at han kommer ut i dusjen, løper rundt, hopper og spretter, roter frem alle lekene sine osv.

Skrevet

Min på fire og valpen på snart 6 mnd gjør det samme - villmannspringing og gnur seg på tepper og sofa osv. Jeg legger noen håndklær på gulvet og lar de styre på, blir de for ville så prøver jeg å avlede med å gi litt godbiter eller tyggeting :)

Skrevet

Khela gjør det samme etter å ha blitt badet, stuper inn i håndkledet og løper rundt med det, graver og raser og blir spinnvill. SUPERSØT! :wub: Helt til jeg tar frem føneren, da står hun helt stille og nyter varmen :P

Skrevet

Her er prosedyren: Tørke så godt det lar seg gjøre, legge håndklær utover badegulvet så potene blir littegranne tørrere, åpne døra og ikke stå i veien for valpen :lol: Det blir raptusløping rundt alle møbler, og det er helt greit. Han er så rolig inne ellers at akkurat etter dusj får han holde på. Han hater virkelig dusjen, og med den valpe-ulla tar det kjempelang tid å skylle ham skikkelig også, så han må holde ut leeenge. Jeg syns det er helt i orden at han prater om det en stund etterpå, med å løpe rundt og avreagere. Siden vi bor i blokk hadde det tatt veldig lang tid om han ikke skulle få raptusifisere før vi fikk ham ut også. Det eneste som er dumt er at han sklir enda mer enn vanlig på parketten når han er våt og har den farta, så jeg blir litt bekymra for at han skal skade seg :P

Skrevet

Flatten får litt raptus (mer da han var valp) og må gni seg inn i tepper og hundesenger. Basenjien gjør ikke det, han er for opptatt med å sleike seg tørr. Eller ligge på noe som forhåpentligvis gjør han tørr snarlig. :lol:

Skrevet

Grim er 8 og får fremdeles baderaptus. :ahappy: Jeg synes det er gøy jeg, og rutinen er etter en dusj, å tørke bikkja greit og få han til å riste seg godt på badet før vi løper ut i hagen og leker. Med sånn kjekk belgerpels er han attpåtil nesten tørr når vi kommer inn. :ahappy: Før vi hadde hage, ble det fuktig i stua. :P

Skrevet

Grim er 8 og får fremdeles baderaptus. :ahappy: Jeg synes det er gøy jeg, og rutinen er etter en dusj, å tørke bikkja greit og få han til å riste seg godt på badet før vi løper ut i hagen og leker. Med sånn kjekk belgerpels er han attpåtil nesten tørr når vi kommer inn. :ahappy: Før vi hadde hage, ble det fuktig i stua. :P

Jeg ser for meg nybadet og våt hund som ruller seg i nyklippet gress. :lol:

  • Like 1
Skrevet

Chicka fikk det hver gang da hun var yngre, nå som hun er 11,5år så kommer det engang i blant, det er så gøy å se stutttjukka løpe rundt og være helt koko :bananas::bananas::bananas:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...