Gå til innhold
Hundesonen.no

De 15 verste hunderasene for uerfarne førstegangseiere


Recommended Posts

Skrevet

Tragisk at den mest krevende hunden står beskrevet som : "quires a 20-30 minute walk every day".

Dette er et absolutt minimum for å overhodet ha en hund, synes nå jeg. Selv på de mest kjedelige dagene hvor jeg ikke gidder en dritt summerer nok tisseturene rundt gata seg til ca 20 minutter uansett.

Men i Amerika er det vel et fremmedord å "gå tur hver dag".

Skrevet

I følge dem krever en Akita hele 20-30 minutters tur hver dag. :lol:

Edit: Så nå at Kanger hadde skrevet det samme. Himmel, ikke rart de har problemhunder i USA hvis det er holdningen.

Skrevet

Synes slike artikler er rare. Det er jo så individuelt hvilke raser som passer, uavhengig av erfaring. Hvis man absolutt skal ha en veldig lydig hund som kan gå lös overalt, er det jo sikkert dumt å kjöpe en lite förerorientert hund med sterkt jaktinnstinkt. Men om man kun vil ha en hund som selskap og gir beng i om den må gå i bånd, så kan jo en slik hund väre perfekt. Mange som sier at basenjien er for viderekomne hundeeiere også, men den er jo helt perfekt for meg, selv om jeg ikke akkurat kunne gå som viderekommen da jeg kjöpte min förste :P

  • Like 1
Skrevet

Vel.. Jeg kan se hvorfor rasene/blandingene havner der de gjør jeg, de er ikke helt på bærtur, liksom..

Skrevet

Nå har vel "værsting"rasene et noe annet temperament der borte enn her også, vil jeg tro..

Men veterinærer som velger ut dette? Hadde listen sett annerledes ut hvis det var leger som gjorde det? Eller hundeinstruktører?

Susanne

Skrevet

Nå har vel "værsting"rasene et noe annet temperament der borte enn her også, vil jeg tro..

Men veterinærer som velger ut dette? Hadde listen sett annerledes ut hvis det var leger som gjorde det? Eller hundeinstruktører?

Susanne

Synes leger skulle velge ut en liste med "folk som er vanskeligst å ha med å gjøre" :whistle: Top 10!

Skrevet

Synes leger skulle velge ut en liste med "folk som er vanskeligst å ha med å gjøre" :whistle: Top 10!

He-he

Jeg har en topp-2…. :D:sleep:

Skrevet

Hihi, begge mine er på listen :P

De kunne tatt med malle, tenkte jeg.

Kanskje såpass sjelden at den ikke blir relevant? Men nå er vel ikke cattle dogen så vanlig heller, eller weimaraner for den del.
Skrevet

Flere av disse rasene er jo litt anderledes i USA i forhold til her da.

At malamuten kom så høyt overraska ikke så mye med det rykte de har. Nå syns jeg faktisk teksten på rasen stemte ganske greit og. I Norge burde den kommet lengre ned da

Skrevet

Hihi, begge mine er på listen :P

Kanskje såpass sjelden at den ikke blir relevant? Men nå er vel ikke cattle dogen så vanlig heller, eller weimaraner for den del.

Cattle dog og Weimaraner er vel vanligere i USA enn de er i Norge? Jeg tror det i allefall.

-----

Jeg skjønner begge listene, det er nok flere raser jeg ville ha satt på begge listene. Men så var det jo topp 15 og topp 18. Om jeg er enig i teksten under bildene blir en annen sak, men USA har jo et helt annet hundehold enn Norge har. Det er ikke mange landene som måler seg med Norge mtp tur og turlengde.

Skrevet

Hihi, begge mine er på listen :P

Kanskje såpass sjelden at den ikke blir relevant? Men nå er vel ikke cattle dogen så vanlig heller, eller weimaraner for den del.

Ja kanskje det. :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har du hunder som krever pelsstell på utstilling er stroller med stellebord gull verdt. Angrer nesten hver gang jeg er på utstilling at jeg ikke har det, men stiller ikke så mye at jeg synes jeg kan bruke mange tusen på det. Det krever jo at hundene kan være i strolleren uten å ødlegge den da. Metallbur er tungt å bære med seg sammen med alt annet, men er jo sikrere enn stoffbur/stroller. Selv bruker jeg stoffbur, mest på agility men også utstilling, dog er jeg avhengig av lås til glidelåsen når jeg har med eldste da han kan åpne glidelås. (Har Maelson slev)
    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...