Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Det er sikkert en tråd om dette en plass, men jeg klarer ikke å finne den. Om noen evt linker meg så trenger vi ikke å lage en ny lang tråd.

Men det jeg altså lurer på er hvordan dere trener inn bli. Lillebabyen er nå blitt et halvår så tenkte det var på tide å avansere fra sitt, dekk og på plass. Jeg har forsøkt flere saker for å trene inn bli, bl.a at jeg sier bli om hun ikke følger etter meg når jeg beveger meg fra henne, for så å gå tilbake til henne å belønne henne, men det ser ikke ut til at hun skjønner sammenhengen mellom kommandoen og hva hun skal gjøre. Har også forsøkt å si bli, gå bakover fra henne og så tilbake, men da følger hun som regel etter meg, eller igjen: skjønner ikke sammenhengen mellom kommando og handling.

Tips mottas med takk :)

Skrevet

Riktignok ikke metoden jeg brukte på Khela, med henne gikk det overraskende lett og uten et konkret plan eller måte. Men dette fikk vi høre på hverdagslydighetskurset vi gikk på:

Gå ut i fra sitt i starten og kommander tydelig bli og marker dette med et tydelig tegn med hendene. Plasser deg rett foran hunden (med ansiktet mot hunden) og gjenta kommandoen. Gå tilbake til utgangsposisjonen med en gang og belønn om hunden fortsatt sitter. Har hunden reist seg opp, går du bare tilbake og starter på nytt. Og gjentar. Og gjentar. Og gjentar. Øk kravet med museskritt.

Lykke til :)

Skrevet

Vær veldig tydelig med et håndsignal, hold håndflata opp idet du bare fører vekta fra hunden. Kan være lurt å innlære bli-øvelser når hunden er rolig og ikke 'på' deg hele tiden, samt i et rolig miljø. Gjør det i absolutt små steg, ikke forvent en fellesdekk på 7min ved første økt. Belønn, belønn, belønn for å være på samme sted, ikke noe forflytning, da starter vi på nytt. Stikkord for oss var rolig og museskritt! :ahappy:

Kos dere med trening, og lykke til!

Skrevet

Jeg lærte min valp å bli for en liten stund tilbake, det gikk relativt greit. Satte ham et sted, var tydelig med håndbevegelser (håndflate = bli), sa "bli". Bevegde meg litt bakover, fulgte han etter satte jeg ham på plass igjen, og forsøkte på nytt. Helt til han til slutt tok tegninga, og ble frem til jeg sa noe annet (eller han ble utålmodig :lol: ). Jeg snudde aldri ryggen til i begynnelsen, for det ville han utnyttet. Begynn med kun små perioder! Kanskje 30 sek til et par minutter, mens du følger med på valpen, så øk tiden ytterligere. Be valpen om å komme til deg før hun gjør det på eget initiativ. Det var slik jeg gjorde det, og han hadde lært "bli" i løpet av en halvtime. No joke.

Masse godbiter og ros, så er det nok ikke noe stort problem!

Skrevet

Jeg sto ovenfor hunden, sa "vent" (bruker ikke "bli") med håndflaten opp, og gikk et halvt skritt bakover (ikke snu ryggen) og rett tilbake og belønne. Og fortsatte slik og tok gradvis lengre skritt bakover. Snudde ikke ryggen til før han var ganske trygg på kommandoen. Gikk han etter ledet jeg han tilbake der han satt og gjentok med kortere avstand.

Guest Belgerpia
Skrevet

Og den aller enkleste metoden som på en måte gir deg en liten kickstart i forhold til kommandoen bli i alle situasjoner er:

Blås i om valpen sitter, dekker eller står - DET er ikke øvelsen her, det kommer senere - fokus på at bli skal virke.

Jeg trener inn bli/vent når valpene mine skal ha mat, vi skal ut på tur eller gjøre andre ting som valpen synes er supermorsomt (hva er vel morsommere enn å få elge ut døra f.eks.). Den kan godt sitte i den settingen, men det er ikke viktig - men gjør det kanskje enklere å se om valpen skjønner greia etterhvert.

Gå til døra, få f.eks. valpen til å sitte - si bli, vent eller hvilken kommando du ønsker å bruke - legg hånda på dørhåndtaket, beveger valpen seg, ta hånda vekk fra dørhåndtaket og gjenta, gjenta til valpen sitter til du har trykket ned dørhåndtaket, da sier du rolig braaaaa bli, skyndter deg å åpne døra og sier værsågod og belønningen er å få løpe ut å leke.

Det samme i matsetting - hold matskåla, si kommando og sett matskåla rolig ned, flytter valpen på seg går maten opp og du gjentar, når den klarer å sitte i ro til du har satt ned matskåla og rettet deg opp sier du braaaaa bli (rolig) og værsågod.

Skrevet

Som Belgerpia nevner, blås i om hunden sitter, står eller ligger, men i mine øyne er det enklere å trene inn adferden "å holde posisjonen" dersom hunden sitter eller ligger. Dette fordi sjansen for at den beveger på en fot gjerne er noe større om den står. Da er det enklere for den å flytte på seg.

Jeg ville vært forsiktig med utstrakt bruk av kommandoordet før hunden har forstått hva den skal. Som du sier selv, hunden forlater stedet selv etter at du har sagt "bli" og den virker ikke å forstå sammenhengen mellom signal og adferd. Det skyldes at du ikke har belønnet den for å bli nok ganger, evt. har belønningen kommet for sent (når hunden reiser seg/flytter seg).

Jeg trente bli ved å ha hunden sittende foran meg, tok et steg bak (uten å gi tegn av noe slag), klikket (si f.eks bra dersom du ikke bruker klikker i treningen) og strakk hånden opp til hundens munn med belønningen. Grunnen til at jeg ikke lot hunden selv strekke seg mot håndflaten og belønningen er for at jeg ønsker at den skal holde posisjonen sin helt til jeg er tilbake. Etterhvert som hunden holdt posisjonen hver gang jeg tok et steg bort fra den, økte jeg kriteriet ved å gå to skritt, tre skritt osv. Gå sakte frem slik at hunden hele tiden lykkes :)

Jeg fulgte samme oppskrift under innlæring av bli liggende og stående, og la ikke kommandoen "vent" på før jeg kunne gå 10 meter til alle sider av hunden, i alle stillinger. Det kan høres unaturlig og gjerne "omvendt" ut å skulle legge på kommandoen helt til slutt, men jeg mener at hunden får en økt forståelse av signalets betydning da, ettersom den vet hva den skal gjøre og kobler ikke signalet med feil den gjerne gjør i begynnelsen, slik som din hund når den bryter posisjonen.

Pass alltid på at nyinnlæring skjer på steder der hunden er kjent og trygg, så reduseres også sannsynligheten for at hunden faller ut og mister fokus grunnet forstyrrelser i miljøet. Forstyrrelser og nye steder er moment som legges på etterhvert som hunden forstår hva som kreves av den :)

Lykke til!

Skrevet

Jeg har "vente" som kommando på alt omtrent, og det betyr at de skal bli passive eller slutte med framoverdrift. Stort sett skjønner de av seg sjøl hva jeg mener. Jeg er av typen som prater veldig masse med hundene mine, og det med "vente" kom helt automatisk da jeg fikk min første valp mens jeg bodde MIDT i byen og måtte krysse gata som det første vi gjorde idet vi gikk ut. Jeg ba selvsagt Aiko vente mens jeg sjøl blei passiv i påvente av grønt lys, og det gikk vel et par ganger før hun skjønte hva som skulle til for å berge livet.

Nå trener jeg meget sporadisk lydighet med Aiko (og enda mer sporadisk med Imouto), men er opptatt av god hverdagslydighet. Uansett - jeg mener at dersom Aiko får en beskjed, så skal den ene beskjeden holde. Jeg ber henne feks alltid dekke om jeg trenger å "oppbevare" henne et sted, som feks utenfor en kiosk på Oslo S, og da veit hun at hun skal ligge der til ny kommando kommer. Jeg ser ikke helt poenget med å lære bikkja at jeg sier sitt/dekk, men at det slett ikke betyr at hun faktisk skal bli i posisjonen. Derav lite ekstra-beskjeder om "venting".

Skrevet

Jeg omvendt lokker dette på alle mine hunder. Alle har da lært selv beherskelse og har en solid bli.

Jeg omvendt lokker alle posisjonene til jeg vet de sitter godt. Jeg starter f. Ex med sitt forran meg, så tar jeg hånda med en godbit ut og tar den mot hunden, beveger den seg forsvinner hånda bak, sitter den rolig kommer den nærmere og til slutt når jeg vil får den godbiten. Når de har avansert godt kan jeg kaste leker og godbiter rundt :-P det jeg ønsker å oppnå er at om de sitrer og jeg tar en godbit helt opptil de at de ikke ser på den, men idet jeg sier ja så får de den. Da er de godt omvendt lokket på godis :-P

Men om det bare er for daglig ting bille jeg kanskje brukt hendene mer og håndflaten osv.

  • Like 1
Skrevet

Mange nyttige tips her :) Belgerpia: Det med døra og maten har jeg gjort av meg selv og det er hun veldig flink på. Spiser aldri av maten før jeg har sagt værsågod, og det samme med å gå ut døra, kan jo prøve å legge på bli i disse situasjonene, og ellers ta det veldig gradvis slik dere andre foreslår. Kommandoen "Vent" når vi går på tur kan hun ganske bra etterhvert :)

Skrevet

Jeg omvendt lokker dette på alle mine hunder. Alle har da lært selv beherskelse og har en solid bli. Jeg omvendt lokker alle posisjonene til jeg vet de sitter godt. Jeg starter f. Ex med sitt forran meg, så tar jeg hånda med en godbit ut og tar den mot hunden, beveger den seg forsvinner hånda bak, sitter den rolig kommer den nærmere og til slutt når jeg vil får den godbiten. Når de har avansert godt kan jeg kaste leker og godbiter rundt :-P det jeg ønsker å oppnå er at om de sitrer og jeg tar en godbit helt opptil de at de ikke ser på den, men idet jeg sier ja så får de den. Da er de godt omvendt lokket på godis :-P Men om det bare er for daglig ting bille jeg kanskje brukt hendene mer og håndflaten osv.

Slik gjør jeg det også, men for meg er det mer en kvalitetssikring som jeg gjør etter å ha jobbet med å holde posisjonen, mens jeg beveger meg bort fra hunden, en god stund først. Men jeg ser jo at det nok er lurt å trene omvendtlokking på hver av stillingene (sitt, ligg og stå) i forkant slik at hunden er ekstra trygg på å holde posisjonen uansett hva :)

Skrevet

Slik gjør jeg det også, men for meg er det mer en kvalitetssikring som jeg gjør etter å ha jobbet med å holde posisjonen, mens jeg beveger meg bort fra hunden, en god stund først. Men jeg ser jo at det nok er lurt å trene omvendtlokking på hver av stillingene (sitt, ligg og stå) i forkant slik at hunden er ekstra trygg på å holde posisjonen uansett hva :)

til slutt kan jeg jo løpe rundt og slikt, jeg beveger meg ganske fort fra å ha hånda og meg like ved til å gå unna (med hånda forran) rundt og tilbake osv.

Skrevet

Jeg må bare få takke igjen for tipsene. Fra og ikke skjønne noe som helst sitter hun fint når jeg sier bli, og jeg kan gå ca 1 meter unna henne i 5-10 sekunder. Har til og med et par vellykkede "på plass" når jeg står unna henne, så dette er gøy! :)

  • Like 2
Guest Belgerpia
Skrevet

Jeg må bare få takke igjen for tipsene. Fra og ikke skjønne noe som helst sitter hun fint når jeg sier bli, og jeg kan gå ca 1 meter unna henne i 5-10 sekunder. Har til og med et par vellykkede "på plass" når jeg står unna henne, så dette er gøy! :)

Tips - frem til hun er sikker på hva bli betyr og kan sitte mens du går frem og tilbake så bør du la være å kalle inn. Det blir fort ett mønster at hun tror hun skal få komme til deg hver gang og den uvanen er vanskelig å bryte :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...