Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Idag hadde jeg en udelikat opplevelse.

Kom hjem fra ferie og merket at det var en rar lukt i oppgangen til leiligheten min, og tenkte jeg skulle gå ned i kjelleren for å sjekke om alt stod bra til der, da jeg har en fryser i kjellerboden min til Vom og Hundemat (har ikke plass i selve leiligheta). Selvsagt ble min verste frykt bekreftet, da det viser seg at en lur nabo hadde nappet ut stikkontakten til fryseren, enda jeg har gitt klar beskjed til alle om at den MÅ STÅ I. Resultatet? Ca. 30 kg gjennområttent v&h og kjøtt, type så råttent at man brekker seg og vompølsene sprekker/eksploderer bare man tar på de på grunn av all gassen som har samlet seg. Helt ****** med andre ord.

Det tok meg 5 timer å få ut jævelskapet, og jeg har vaska og skrubba så godt jeg kan med både salmiakk, klor, zalo og salt og sitron. Likevel føler jeg at lukta sitter i (men det kan også være fordi jeg føler at ALT lukter råttent akkurat nå). Vil selvsagt gjerne prøve å redde fryseren, da økonomien ikke tillater meg ny fryser med det første.

Noen som har noen supereffektive tips å dele på hvordan man kan få bort råtten lukt, eller er det bare å gi opp med en gang? Hadde satt stor pris på gode råd isåfall!

Skrevet

Lufting og gjentagende vasking, gjerne med klorin så du er sikkert på og ta knekken på bakterier, men det spørs jo om det har kommet inn i kriker og kroker inne i fryseren, isåfall er det jo vanskelig og få vekk uten og demontere den..

Skrevet

Hvis det ikke går, så lurer jeg faktisk på om jeg hadde bedt naboen på en pen måte om å kjøpe ny fryser når du ettertrykkelig har sagt at ledningen ikke kan dras ut. Dessuten synes jeg det er merkelig å dra ut ledningen på en fryser som er i bruk, du kunne jo hatt matvarer for tusenvis av kroner oppi der... :)

  • Like 9
Guest Gråtass
Skrevet

Hvis du har innboforsikring kan den dekke tapet ditt i hvertfall. Vask fryseren godt og sett den på igjen, da drepes bakteriene og lukta forsvinner.

Skrevet

Ta gaffatape og tape fast kontakten. Da må den tross alt skjæres løs, og det blir litt mer engasjement for folk å gjøre. Måtte gjøre det på en fryser før, fordi noen nappet stadig ut kontakta for å bruke den til alt mulig annet rart (og ikke satte den i igjen...).

Guest Kåre Lise
Skrevet

Man napper da ikke ut frysern til folk uansett innhold, bikkjemat eller menneskemat?? :o:icon_confused:

Skrevet

Jeg har også hørt kaffe er bra for sånt - det går an å ha den i små "poser" laget av nylonstrømper, så slipper man at det blir kaffepulver alle steder. Det skal absorbere lukt, visstnok.

Sliter med å skjønne naboens motivasjon for å dra ut kontakten..!?

Skrevet

Spesielt å dra ut kontakten på andres frysere? Vet du hvilken nabo det er? Du skulle ha vist dem konsekvensene før du ryddet ut... kjenner jeg blir skikkelig provosert faktisk, man gjør da ikke slik??

Skrevet

De burde være glade det ikke var min fryser. Kjenner jeg blir skikkelig forbanna på dine vegne. Men kontakt forsikringa og hør hva de kan gjøre! :)

Skrevet

Takk for mange bra svar og tips!

Har nå vaska med eddikvann og satt ut skåler med eddik og kaffe, og jeg tror sannelig at det virker! Nesten ikke lukt igjen, så forhåpentligvis er fryseren til å reddes! :D Skal høre med forsikringsselskapet om det finnes en mulighet for å dekke tapet for innholdet i fryseren, hadde jo vært kjekt!

Jeg vet ikke hvem "synderen" er, har flere naboer og ingen har vel akkurat vært overivirge med å ta på seg skylden heller. Har imidlertid hengt opp en litt sint lapp på døra nede i oppgangen, så håper i det minste at noen føler seg truffet! Tror nok jeg skal sette opp gaffatape over kontakten neste gang også, just in case.

Heldigvis er det verste over, altså fjerninga og utvaskinga. Oh lord :x

Skrevet

Jeg kom hjem til etvamerikansk kjøleskap uten strøm. Matvarer i frysedel og vanlig del for mange tusen. Jeg fikk dekket tapet fra forsikringen. Det var en elektriker som hadde byttet til automatsikringer som ikke hadde koblet opp kretsen som kjøleskapet stod på, og jeg var på ferie. Hadde ikke pappa tilfeldigvis vært innom ville gulv og alt også røket..

Skrevet

Hvis du finner "Air sponge" i en eller annen butikk, så er det værdt et forsøk. Det var med på å ta røyklukta i leiligheten jeg leier. Den var skikkelig innrøyka, nå er det borte :D Brukte også salmiakk til å vaske, og hadde edikk frem i et par dager.

Skrevet

Jeg skjønner ikke helt hva som får folk til å gå og nappe ut kontakten til fryseren til folk, har folk så lite omløp i huet?

Kjenner jeg blir oppgitt over så dumme mennesker :sint_01:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...