Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg skal herme etter Ida å kjøpe skinnsofa. MEN gubben har noen meninger om det der, dusten! Noen som har erfaring med skinnsofa og store hunder? Tenker på negler og skinn, blir det fort slitt eller skadet? Hjelper det tror dere å kjøpe slik en klosliper? De ligger i sofaen hjemme og det kommer de til å gjøre til verden går under, ferdig snakka! Jeg kan jo alltids legge noe i den, men sånn i tilfelle de snusker seg vekk fra teppet og jeg har en inkonsekvent måned. Finnes det noe annet enn dobbeltsidig teip til å feste f.eks sauefeller? *full av geniale tanker i dag gitt*

Skrevet

Jeg har akkurat investert i store skinnsofaer til store hunder :ahappy: og noen ikke fullt så store tobente. De blir nok slitt, regner jeg med, men det er derfor jeg kjøper brukte sofaer til rimelig pæng :ahappy:
Har hatt skinnsofa før, og den holdt ganske bra syns jeg - helt til en "tygger" fant på å ha det morro med den. Jeg klipper klør med vanlig millers klotang.

Min motivasjon er at sofaene da, i og med skinn, er lette å holde rene, og det blir minimalt med midd. Så jeg dropper å legge tepper i dem og tar heller eventuell slitasje.

Skrevet

Min motivasjon er at sofaene da, i og med skinn, er lette å holde rene, og det blir minimalt med midd. Så jeg dropper å legge tepper i dem og tar heller eventuell slitasje.

Ja dette med rene har jeg brukt som ett knallhardt argument :) Tror ikke han bryr seg så mye om midden, siden sofaen blir vasket ca en gang uka pga møkkete hunder.

Skrevet

Ja dette med rene har jeg brukt som ett knallhardt argument :) Tror ikke han bryr seg så mye om midden, siden sofaen blir vasket ca en gang uka pga møkkete hunder.

Og etter å ha hatt allergihund, har jeg blitt litt fiksert på å minimalisere muligheten for trigging av allergi, for hundene også. I tillegg til at vi tobente er ganske allergiske.

IKEA har skinnsofaer som er kjent for å tåle hunder :ahappy:

Skrevet

Har hatt sofaene her i 6 år nå og de ser helt nye ut enda :P Mana har til og med spølt rundt i den flere ganger og det er ikke ett eneste merke i den. Så jeg skal alltid ha skinnsofa om bikkja skal oppi.

Dette er imitert skinn da, men holdbarheten er ekstremt god. Og så er det lett å bare spraye på med litt vaskevann og vaske av skitt. Gubben din må nok baree godta det! :lol:

Skrevet

Jeg hadde skinnsofa før med 2 malamuter på 40-45 kg, ingen synlig slitasje på sofaen etter dem. Nå har jeg stoffsofa og en 25 kg hund og den er slitt, veldig slitt, etter bare 1 år. Jeg skal definitivt ha skinn eller imitert skinn neste gang, så mye mer praktisk. Ingen flekker, lett og vaske over, ingen hår som vever seg inn i stoffet. Så kan man jo legge tepper e.l. i sånn når man ikke har besøk etc. Men det er ikke en nødvendighet, så ingen krise om det blir spølet vekk, men om man vil ta litt ekstra godt vare på den.

Skrevet

Mamma har skinnsofa, den har tydelige merker etter klør, så det varierer nok veldig. Jeg har stoffsofa som er tre år gammel, og der er det kattene som har laget slitasje utenom meg.

Jeg ønsker meg skinnsofa, selv om jeg synes de er helt grusomme. Stoffsofa er bedre å sitte i og penere synes jeg, men de lukter lettere hund og blir mye mer møkkete. jeg kan vaske trekkene, men det er så upraktisk at det er noe jeg ikke gjør ofte.

Guest Christine
Skrevet

Et tips er å kjøpe salsåpe og svamp hos noen som selger hesteutstyr. Gå over sofaen med salsåpen innimellom og la det tørke litt.

Vår skinnsofa ble litt matt, tørr og slitt, men med jevnlig lærfett ble den bedre.

Skrevet

Jeg hadde skinnsofa før med 2 malamuter på 40-45 kg, ingen synlig slitasje på sofaen etter dem. Nå har jeg stoffsofa og en 25 kg hund og den er slitt, veldig slitt, etter bare 1 år. Jeg skal definitivt ha skinn eller imitert skinn neste gang, så mye mer praktisk. Ingen flekker, lett og vaske over, ingen hår som vever seg inn i stoffet. Så kan man jo legge tepper e.l. i sånn når man ikke har besøk etc. Men det er ikke en nødvendighet, så ingen krise om det blir spølet vekk, men om man vil ta litt ekstra godt vare på den.

Ja stoffsofaen vår har overlevd i snart 5 år, men er veldig slitt nå. Samt at det lukter av den. Tror ikke gubben merker lukta, men hvilken gubbe gjør det da?

Salsåpe/fett var en god ide!

Skrevet

Jeg har gammel skinnsofa med stoler til hundene (de måtte arve dem etter at armlenene ble smakt på da Ataham var teenager) og nye stoffsofaer til mennesker. Skinnmøblene er like fine etter at 5 borzoier har bodd i dem. De bruker dem døgnet rundt. Enkle å holde rene og ikke klomerker eller annen slitasje utover hullene. Stoffsofaene derimot ser helt jævlige ut selv om de er dekket av tepper (som om ikke det er grimt nok med tepper) så de må byttes ut når hundene ikke er mere.

Skrevet

Ja stoffsofaen vår har overlevd i snart 5 år, men er veldig slitt nå. Samt at det lukter av den. Tror ikke gubben merker lukta, men hvilken gubbe gjør det da?

Salsåpe/fett var en god ide!

Min... :ahappy:

Men vi har en Karlstad skinnsofa fra IKEA. Du er velkommen til å ta en titt. Den er omtrent like fin, og har overlevd ridgeback i fullt firsprang litt flere ganger enn jeg liker. :P

Skrevet

Her er det eeeeeeeeeeeeendelig kommet skinnsofa i hus. Hatt jukseskinn, og det funka veldig fint med tanke på å tørke opp søl og sånt. Stoffsofaen har jeg hatt hjerte i halsen på i snart et år. :lol: Har gått bra.

Her blir det tepper oppi, men ikke heldekket. Får heller prøve å være flinkere med kloklipp. I grunnen mer bekymra for katteklør.

Skrevet

Har skinnsofaer jeg også. Nesten like gode som nye etter 6 år (fyllet i ryggen har falt sammen, men det er ikke voffsene sin skyld! :)).

Hadde jeg hatt stoffsofa når bikkjekreket spydde rumenerbæsj i den, hadde jeg omkommet.

Skrevet

Har hatt to forskjellige sknnsofaer. En billig fra IKEA og en dyrere fra Bolia. Førstnevnte fikk riper, sistnevnte gjør ikke det. Hører flere sier det, at dyrere skinnsofaer holder godt mot hundeklør.

Skrevet

Har hatt to forskjellige sknnsofaer. En billig fra IKEA og en dyrere fra Bolia. Førstnevnte fikk riper, sistnevnte gjør ikke det. Hører flere sier det, at dyrere skinnsofaer holder godt mot hundeklør.

Da jeg kjøpte sofa sa de det i butikken, at enten måtte jeg gå for ordentlig skinnsofa og ikke billigskinnsofa, eller stoff, sånn med tanke på klør og slitasje :)

  • Like 1
Skrevet

Det er stor forskjell på skinnkvalitet, eller rettere sagt hvordan de har blitt behandlet. De fleste er jo forbehandlet og impregnert og holder mot det meste. Den sofaen jeg har er uegnet til det meste da det er ubehandlet naturskinn. Mykt og fint å åsitte på, men veldig upraktisk, der ser man hver minste flekk. Er nok kraftig og holdbar og får en patina etterhvert, men falmer og man må passe på som en smed med alt av væsker.

Man kan sikkert få gode råd i møbelbutikken om hva som egner seg best til hund :)

Skrevet

Har skinnsofa hjemme hos foredrene mine, den er 15 år gamme nå, og har jo bitt slitt, men man ser utrolig lite til at hunder har lekt i den, eller til ale de gangene Casper glir seg over istedenfor å gå rundt. Jeg skal iallefall ha skinnsofa når jeg blir stor, mye lettere å rengjøre også.

Skrevet

Hadde det bare ikke vært pyton å sitte i :P Jeg får spader av skinnmøbler. Stoffsofaen vi har nå er egentlig lite slitt tatt det at vi har hund, så Thorvald behandler den nok pent :)

Guest lijenta
Skrevet

Har skinnsofa og den begynner å se slitt ut, men om det er fra meg eller hunder er usikkert. Han jeg har nå sover der ikke men de andre ahr sovet der ligget der og holdt utkikk derfra. Sofaen er 13 år og var heller ikke dyr da jeg kjøpte den

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...