Gå til innhold
Hundesonen.no

Aktivisering uten godbiter/mat?


Recommended Posts

Skrevet

Det regner katter, bikkjer og folkevogner ute og hundene er ikke spesielt ivrige etter å være mer utendørs enn strengt tatt nødvendig. Imidlertid ble det litt mye godbiter i går, og derfor lurer jeg på om noen har tips til aktivisering innendørs uten bruk av mat/godbit? Jentene liker lekene sine, men når vi har kastet gummigrisen x antall ganger fra stua til kjøkkenet er det litt nok, egentlig..

Tips mottas med takk! :ahappy:

Skrevet

Søk etter ball/leke er en veldig fin aktivitet da, hvor du kan belønne med leken når hunden finner den. Sett hunden i et rom og gjem leken et eller annet sted i et annet rom. Veldig greit å gjøre flere ganger, variere gjemmestedet litt, kanskje legge ut flere leker eller andre gjenstander og så belønne med leke - f.eks. lær hunden å finne nøklene dine eller noe. ;)

  • Like 1
Skrevet

Khela er på lekesøk hver dag, gjemmer favorittbamsen et sted i huset også får hun holde på til hun finner den og etterhvert finner ut hvordan hun skal få tak i den. Hun blir veldig rolig av det, og de dagene vi ikke kommer oss veldig mye ut er det veldig fint. Også om de blir motivert av leker kan du jo trene triks/lydighet med leker som belønning. Khela er ikke motivert av leker utendørs (til nøds en ball i ny og ned liksom), men innendørs fungerer det ganske greit. :) Eller så kan du gi noe som de bruker lang tid på å gnage på.

Jeg foretrekker at de er i ro inne, jeg. Evt. kan de ligge å gnage på noe.

At de blir aktivisert innendørs betyr ikke nødvendigvis at de har total raptus og raser inne.

Skrevet

Vi har mye moro med "hvor er ballen/frosken/bamsen?" Pippin klarer å skille mellom tre ting, det er nok ikke plass til flere ord for leker inni det dumme lille hodet hans! :ahappy:

  • Like 2
Skrevet

Det kan vi prøve!

Jentene ligger mest i ro inne, men valpen får valpedilla fra tid til annen, og da er det greit å kunne kanalisere dette til noe positivt :ahappy:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
    • Kan en hund ha null sosiale ferdigheter med andre hunder? Hun har konflikter med alle hunder hun møter. Akkurat som hun ikke skjønner at hun er for mye og ikke tar til seg til at andre hunder sier i fra til henne? Hun tar jo ikke hintet.
    • Det er nok ikke pga navnene du ikke har fått svar🙂I mange år nå har det vært fryktelig liten aktivitet på forumet her. Syntes alle navnene var fine jeg likte Lilly best. Masse lykke til med valp!!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...