Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg hadde regnet meg frem til løpetid i August en gang og hadde GOD tid. Heldigvis var hannhund planlagt og i boks for flere måneder siden, for her kom løpetiden litt vel tidlig. Vi reiser på Sverige-tur om en ukes tid og håper på full klaff mellom Kiyomi og denne kjekkasen:

bild1_6768.jpeg

  • Like 15
  • Svar 313
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg hadde regnet meg frem til løpetid i August en gang og hadde GOD tid. Heldigvis var hannhund planlagt og i boks for flere måneder siden, for her kom løpetiden litt vel tidlig. Vi reiser på Sverige-

Vi har vært og tatt ultralyd i dag. Det ER valper inni der! Herregud!!

Skrevet

Du sier noe der :lol:

Det er fullt mulig at det blir født en sort/tan valp her en eller annen gang, kanskje du blir klar for en shiba til da? :P

Kiyomi fikk et kull med to valper 5. Juli i fjor.

Hakushu Ki Aino

IMG_1899-300x225.jpg

Hakushu Ki Yari

Yari_helfigur_redusert-300x207.jpg

  • Like 2
Skrevet

Ok, siden visse personer ikke var fornøyd med min presentasjon i startinnlegget.

Honto-no Kiyomi er ei relativt stødig og miljøsterk tispe. Som japanere flest er hun opptatt av respekt og vil helst ikke ha noe å gjøre med uhøflige hunder. Hun foretrekker tisper fremfor hannhunder, fordi de åpenbart har andre hensikter. Konflikter styrer hun unna, men i eget hjem har hun iblant et behov for å "styre" noen av de som er på besøk, spesielt hannhunder. Hun er meget håndterbar og lar meg (og sannsynligvis alle andre) gjøre tilnærmet hva som helst med henne. Min eks syns for eksempel det var veldig gøy å "vaske gulvet" med henne.

Hun er glad i mennesker og spesielt glad i "flokken sin". Har man blitt kjent med henne, så er man elsket.

Hun er meget tilpasningsdyktig med tanke på aktivitet og har vært gjennom lengre perioder med tilnærmet null aktivitet uten at det ble noe problem, hun liker selvfølgelig bedre større mengder aktivitet. Vi har også hatt perioder hvor vi har trent aktivt agility, noe som endte med bronsemerke og sølvmerke, men dette måtte vi gi oss med fordi det dessverre ikke passer inn i hverdagen. Kiyomi elsker å jobbe sammen med meg, så jeg tror vi kunne fått til mye med trening. Vi har også såvidt trent litt rally og lydighet også dette syns hun er gøy, men uten enorme mengder trening har hun ikke utholdenhet til å holde et helt lp-program.

I tillegg har vi gått noe blodspor, hun får mye skryt av erfarne folk for hvordan hun jobber i sporet. Hun har mye sporvilje. Denne uken gikk vi vår første prøve, og gikk til en 3. premie. Hun har vært min prøvekanin innen flere hundesporter, og jeg ser at hun har potensiale.

På utstilling har hun gjort det godt, hun har flere CK for rasespesialister. Hun har vunnet åpen klasse i stor konkurranse på japanspesialen to ganger.

HD A, AD A, øyelyst u.a, fullt tannsett og korrekt bitt.

Hun har et kull fra tidligere, bilder av valpene er vist tidligere i tråden.

Og et bilde til Bikipile som ALDRI har sett henne før:

293267_10150747885815532_2574497_n.jpg

Hannhunden, Shinshuu Masaichi Go Tokura Ichikawa Kensha, er importert fra japan. Otto er en veldig snill hund. Han reagerer ikke på "ekkel" håndtering og har ikke noe problem med å være i nærheten av andre hannhunder. Det er god motor i gutten, og ikke minst er han en "apporterende vannhund". Han elsker å bade! Jeg får høre mer historier når jeg er der til uka.

Han har vært stilt sparsommelig og uten spesielt gode resultater. Utstilling er ikke helt hans greie.

Han har to kull med totalt syv valper. De eldste nærmer seg vel 6 mnd nå.

HD B, fullt tannsett og korrekt bitt.

Noe mer folk lurer på? :lol:

  • Like 4
Skrevet

Du må jo laste opp et bilde av den vordende mor da. Stakkars frøken! Her er barn og mann vist frem, men ikke hun :shocked: Som mor må jeg si meg skuffet over deg :icon_cry:

:innocent::lol:

Skrevet

Om folk lurer på noe mer så spør de, regner jeg med. Lav terskel for kritikk og mas her på sonen gitt! :lol:

Redigert:

Hakushu Ki Yari som jeg etter hvert kjenner veldig godt ettersom hun er en del av familien, er en relativt ukomplisert hund. Som sin mor. Hun har vært noe forsiktig/fornuftig i møte med andre hunder, men har man først hilst så kjenner man jo hverandre og da er det greit. De hun kjenner blir overfalt, og stort sett alle mennesker blir overfalt.

Hun leker gjerne med sønnen min (1,5 år), men er stort sett også veldig forsiktig med han. Hun er altfor snill og syns alt av håndtering er ok, og er det ikke det så hyler hun - det er ikke i hennes tanker engang at man kan reagere på annet vis. Hun er altså meget håndterbar og lar både meg og andre gjøre hva som helst med henne. Både hun og moren er hunder jeg godt kunne overlatt til "hvermsomhelst" fordi de er så veldig snille.

På valpekurset var hun "stjerna", men det har jeg inntrykk av at shibaene alltid er. Vi har såvidt prøvd oss på å spore litt blod. Hun er interessert og sporer presist og godt. Og leker veldig godt med skanken i enden. :D

Hun har entret utstillingsringen og ble BIS-junior på en NHL's utstilling. Noen uker etter ble hun 2BTK med CERT på NKK Bergen. Ble plasser som 4JKK på spesialen i år, i stor juniorklasse, 12 juniortisper. Hun har også rukket å få en VG og en G.

562453_10152744455785532_17885312_n.jpgYari, min sønn og Kiyomi

Hakushu Ki Aino er som sin søster mye mer enn jeg forventet! Jeg har mast på valpekjøper, for det må da være NOE negativt med han. Jeg vil jo gjerne høre sånt! Han liker ikke hunder med dårlig språk, og det hender at han maser om kveldstur hvis de er treige. :lol: At han er vakker er bare et pluss, håper jeg får lurt dem med på et par utstillinger etter hvert, men det er liksom ikke det viktigste. :)

Skrevet

Og et bilde til Bikipile som ALDRI har sett henne før:

293267_10150747885815532_2574497_n.jpg

Man kan jo aldri få nok bilder av skjønnheten :wub: Nå skal jeg slutte å mase, jeg vet det jeg trenger å vite :ahappy:

Jeg gleder meg så til resultatet altså :drool:

  • Like 1
Skrevet

Man kan jo aldri få nok bilder av skjønnheten :wub: Nå skal jeg slutte å mase, jeg vet det jeg trenger å vite :ahappy:

Jeg gleder meg så til resultatet altså :drool:

DET gjør jeg også! Hvis ikke hadde jeg jo ikke gjort dette her. :D

Skrevet

Etter å ha vært her siden MANDAG(!) hadde vi endelig en parring i dag. Jeg stiller meg ganske uforstående til at folk får tjuvparringer! :lol:

Kiyomi danser, lekrer seg og byr seg frem. Han smaker og stirrer tomt ut i luften - det er feil dag! Håper på parring i morgen og grytidlig søndag! :P

  • Like 1
Skrevet

Legg nå ut det fine bildet :P Sonen setter nok pris på litt hundekos, spesielt i en kulltråd!

Tenk på stakkars Kiyomi da, ikke sikkert hun hadde vært like begeistret hvis hun visste hva som florerte på nettet :lol:

Jeg er sånn her nå : :jump: Vi håper at dette går veien altså!

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...