Gå til innhold
Hundesonen.no

"Det kunne vært verre" - ny morsom reklamefilm fra Blindeforbundet!


Recommended Posts

Skrevet
Kjempe smart med struts da, det tenkte jeg ikke på!

Flerbruksfugl.

Kan være du hadde skremt noen med den hyenen ja ;P

Da hadde man jo fått gå i fred på gata. :lol: Ingen som hadde vimsa en liten ankelbiter bort i førerhyena akkurat. :aww: "Kan de hilse?" hadde aldri vært et spørsmål på tur. Heller bare "whææææ" og så hadde de dratt andre veien. :P

  • Like 1
Skrevet
Nå har jeg bestemt meg! Jeg vil ha en førerdrage!!

Og en førertiger!

Du vet at det er restriksjoner ang import og hold av drager her til lands? :aww:

Skrevet
Ikke nord for Polarsirkelen :aww:

Hmf. Jeg liker ikke slik forskjellsbehandling!!! Jeg vil og ha!

er vel mest importen som er problemet? :aww:

Jeg hører dere sier det, men dere kunne da smugla en til meg!

Skrevet
Hmf. Jeg liker ikke slik forskjellsbehandling!!! Jeg vil og ha!

Jeg hører dere sier det, men dere kunne da smugla en til meg!

Ja, men... jeg vet ikke helt hvor jeg skal kjøpe. Og er det best med en voksen eller et egg?

Sorry OT.

Skrevet

Nå har jeg tenkt meg om og funnet ut at jeg ikke liker den nye reklamen til blindeforbundet jeg.
Det burde være en selvfølge at førerhundbrukere får ta med seg hundene sine inn på restauranter, i matbutikker, i drosjer osv uten at f.eks hovmesteren skal tenke: jaja, kunne jo vært verre, hun kunne hatt en okse eller lama.
De andre reklamefilmene deres har vært søte, denne liker jeg mindre og mindre, og enda mindre etter å ha hørt et par brukere av førerhund sin mening om den. Det fikk meg til å tenke litt, og jeg ser helt klart deres side mer enn jeg ser blindeforbundets side her.

Skrevet

Med tanke på hva førerhundbrukere har kjempet for slik at de har like rettigheter som oss seende for å slippe å bli diskriminert på offentlig transport, i butikker etc, så mener de at reklamen sender feil signaler og at det som skal være en selvfølge ikke lenger blir det, for at f.eks bussjåføren da tenker: jaja, slipper på disse her da, er tross alt ikke en lama h*n har med seg ... Når det faktisk skal være en selvfølge at førerhundbrukeren får være med bussen med hunden sin. Spesielt når blindeforbundet på sine hjemmesider skriver følgende: Samferdselsdepartementet har bekreftet at alle selskaper som driver kollektivtrafikk har en plikt til å ta med førerhunder.

En annen ting er jo dette klistremerket da. Jeg mener, hvor mange førerhundbrukere ser det liksom?

  • Like 1
Skrevet
Med tanke på hva førerhundbrukere har kjempet for slik at de har like rettigheter som oss seende for å slippe å bli diskriminert på offentlig transport, i butikker etc, så mener de at reklamen sender feil signaler og at det som skal være en selvfølge ikke lenger blir det, for at f.eks bussjåføren da tenker: jaja, slipper på disse her da, er tross alt ikke en lama h*n har med seg ... Når det faktisk skal være en selvfølge at førerhundbrukeren får være med bussen med hunden sin. Spesielt når blindeforbundet på sine hjemmesider skriver følgende: Samferdselsdepartementet har bekreftet at alle selskaper som driver kollektivtrafikk har en plikt til å ta med førerhunder.

En annen ting er jo dette klistremerket da. Jeg mener, hvor mange førerhundbrukere ser det liksom?

Jeg forstår poenget ditt, men samtidig tenker jeg at denne går minst like mye ut til dem som IKKE jobber. Altså andre passasjerer på bussen, kunder i butikken eller spisende på restauranten. Det er nok (dessverre) ikke slik at alle her til lands vet om rettighetene de har, og derfor er en slik reklamefilm en morsom greie som samtidig får frem poenget deres helt klart og tydelig.

Det samme gjelder klistremerkene; de er jo ikke der for brukerne (selvfølgelig!), men for både ansatte og kunder:

Vi ønsker at merket skal settes på inngangsdørene, som et tydelig signal til kunder og ansatte om at førerhunder er velkomne, enten hunden er ferdig utdannet eller er under opplæring.

https://www.blindeforbundet.no/internett/nyheter/pangstart-for-forerhundkampanje

  • Like 2
Skrevet

Jeg elsker reklamefilmene til Norges Blindeforbund, de er så rørende! Men denne traff meg ikke like godt, altså.

Morsom reklamefilm og jeg forstår formålet med den - likevel kan jeg skjønne at førerhundbrukere kan føle at den sender feil signaler. Men jeg har større tro på at den sender riktige signaler til "riktige folk", som passasjerer og kunder. Jeg har faktisk vært vitne til at en passasjer på en buss prøvde å få en førerhundbruker og hunden kastet av bussen. Heldigvis var det den andre passasjeren som måtte gå av.

Formålet med reklamen er god, og det er utført på en morsom måte - men jeg syns likevel budskapet kunne bli gitt på en annen måte, slik at budskapet hadde vært tydeligere.

Skrevet

Jeg ser poenget ditt marjea, men fokuset i reklamefilmen er ikke på passasjerer eller de andre gjestene i restauranten. Fokuset er på sjåføren og kelneren.

Og ok, så er klistremerkene for gjester og ansatte, men, dette er jo diskriminering av de blinde, med tanke på at de faktisk har like mye rett på å være gjester i restauranter og på busser mm. For, hvor er klistrelappene som sier at folk i rullestol er velkommne da? Eller de med barnevogn? For, jeg har da opplevd surmage folk som klager over at rullestoler tar så stor plass, og enda verre: barnevogner med babyer som kanskje skriker også.

Så nei, null fan av blindeforbundets reklame denne gangen.

Skrevet

Blir avvist

"En av tre blinde og svaksynte har opplevd at de ikke får ta med førerhunden i drosje, og hver femte har blitt nekta å ta med førerhunden inn på restaurant det siste året."

Med tanke på at det enda er et problem med å få med hundene, så synes jeg disse merkene er positive. Jeg fant et på en taxi som står her hjemme idag eksempel. Det gir spesielt et signal til enkelte mennesker at her vil de kunne treffe på førerhunder, og at det ikke er noe vits å ta den diskusjonen med betjeningen om de skal kaste ut en førerhund eller ikke.

Jeg har vært med på å krangle en førerhund inn på en restaurant selv. De prøvde å nekte oss, og jeg skjønner at det ikke er trivelig for brukerne å ta den krangelen. Så jeg var glad jeg kunne gjøre det. Da jeg spurte om jeg trengte å ta turen over veien til politistasjonen og snakke med de, så slapp hunden inn.

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...