Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Ok, så vi bor litt uti bakevja, er vel omtrent like mye hytter som fastboende i området. Selv har vi gjerda inn hele tomta og lar bikkjene være ute og kose seg. Så langt alt vel. Jeg tør å mene at vi har grei kontroll på dem selv om vi ikke er ute med dem hele tida, de kommer ingen vei uansett og er inne på vår egen tomt, innafor gjerdet.

Men så kommer helga, og folket trekker til hytta - også med bikkjeskinnene sine. Og gjett da, her gjelder visst ikke hverken hundelov eller vanlig folkeskikk. Spesielt gjelder det vattnissen med to innmari spretne border collie hannhunder, de fyker over gjerdet her lett som bare det og flyr rundt i hagen vår og pisser på alt de ser. Flotte hunder og de storkoser seg jo, for all del, men litt kjipt at vi er nødt til å sjekke hagen før vi kan slippe ut tispa vår - spesielt når hun har løpetid.

Tror folk egentlig at så snart man kommer utafor femtisona så er det bare å slippe løs bikkja og la den aktivisere seg selv? Kommer stadig folk forbi her som er ute på tur og ikke har den fjerneste ide om hva bikkjeskinnet driver med, laaangt foran dem og gjerne langt inne på gårdene til folk.

Misforstå meg rett, jeg sier ikke at folk ikke skal få lufte hundene sine, og at de gjør det rundt her hvor vi bor er mer enn forståelig. Men det må da være greit å forvente at de følger vanlig folkeskikk og lover og regler og sørger for å enten ha god kontroll på dyret, eller har det i bånd?

I dag sitter jeg på post, med et arsenal av halsbånd og kobbel. Neste bikkjeskinn som kommer inn i hagen blir fanga inn og tjora i porten. Så får de komme og hente dyret når de er ferdig med turen sin.

Vel, muligens bare (nok et) frustrasjonsutbrudd herfra .. Jeg kan også ha overdrevet litt, men sånn er livet. :innocent:

  • Like 2
Skrevet

Vet du, at jeg skjønner godt at du blir lei. Tror jeg har vært veldig heldig med valg av bondeland, for jeg har aldri irritert meg så lite over andres hunder som etter at vi flyttet hit. Det er bare periodedrankeren oppe på toppen her som slipper ut vorstheeren sin sånn en gang i året, eller noe. Ellers så er alle hundene der de skal være. Jeg syns litt synd på schæferen som aldri er på tur og sånt, men det plager jo ikke hundene mine eller meg sånn direkte. Hyttene her er bare befolket om sommeren, men hyttehundene blir passet på, de også :)

Skrevet

Det er visst aldri båndtvang her..

Men for all del, jeg er ikke perfekt sjøl når det gjelder båndtvangen, men vi bruker langline i båndtvangperioden og sørger forøvrig for å ha rimelig kontroll på dyret. Så jeg skal selvfølgelig passe meg for å kaste stein i glasshus, men det er noe med den generell gi beng-holdninga jeg ikke helt liker, der man driter så fullstendig i det at man lar bikkja renne fritt rundt helt og fullstendig uten noen form for kontroll mens man fyrer pølser på hytta eller i skisporet.

Meeen, for all del, de fleste er i grunnen rimelig flinke. Men det er liksom alltid noen som må skille seg ut som ekstra fjollete.

Og så kan vi jo ikke helt dy oss for å smile litt av disse frispringerne. Som de koser seg! Løper rundt og logrer og snuser og herjer, helt uten at noen maser og kjaser og kommanderer og styrer. Må jo være deilig også da, sånn i rettferdighetens navn :)

Skrevet

Er ikke det tiden vi lever i da? Det er bare å ta seg til rette og drite i alle andre enn seg selv.

Kjenner godt igjen hva du beskriver og det er til å bli kvalm av.

Tjor fast bikkjene, det synes jeg faktisk var en god ide. Men belag deg på en real overhaling av bypampene etterpå. De eier tross alt hele verden, tjener mer penger enn deg og har dermed førsterett på det meste...

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Skrevet

Ja det er vel først når hunden blir spist av ulv at de vil reagere kraftig nok dessverre. Jeg synes ikke noe om å ha hunder løst så langt unna at man ikke har oversikt over hva de gjør, det kan jo fort skje noe

Skrevet
Er ikke det tiden vi lever i da? Det er bare å ta seg til rette og drite i alle andre enn seg selv.

Kjenner godt igjen hva du beskriver og det er til å bli kvalm av.

Tjor fast bikkjene, det synes jeg faktisk var en god ide. Men belag deg på en real overhaling av bypampene etterpå. De eier tross alt hele verden, tjener mer penger enn deg og har dermed førsterett på det meste...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Jeg er vokst opp i en (liten) by på seksti og syttitallet. Da var det veldig vanlig at hundene gikk tur med seg selv. Det var i grunnen ikke noe som het båndtvang.

Det andre jeg har uthevet syns jeg igrunnen sier mer om deg enn om folk fra byen. Snakk om mindreverdighetskompleks. Tror du du bidrar til et bedre forhold mellom hyttefolk og fastboende ved å si sånt?

  • Like 5
Skrevet

Oj, snakk om hårsår. Tråkket jeg deg på tærne? Jeg bor ikke selv langt fra byen, jeg bor faktisk ganske så sentralt. Men jeg er oppvokst med god gammeldags folkeskikk og jeg er opplært gil å ta hensyn til andre mennesker rundt meg.

Hytteproblematikken er ikke et nytt eller ukjent problem og oppførselen til byfolket er til tider hårreisende. Du kan like det eller ikke:-)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet
Oj, snakk om hårsår. Tråkket jeg deg på tærne? Jeg bor ikke selv langt fra byen, jeg bor faktisk ganske så sentralt. Men jeg er oppvokst med god gammeldags folkeskikk og jeg er opplært gil å ta hensyn til andre mennesker rundt meg.

Hytteproblematikken er ikke et nytt eller ukjent problem og oppførselen til byfolket er til tider hårreisende. Du kan like det eller ikke:-)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ser du ikke hva du selv sier? Det sier mer om din oppførsel, enn om byfolkets. Jeg bor for øvrig langt ute på landet med hytter på alle kanter og det er fint når hyttene våkner til liv om sommeren og det er fint når hele verden blir vår igjen, utpå sensommeren :)

  • Like 2
Skrevet

Jeg er oppvokst i by selv, og flyttet ut på landet for tre år siden. Jeg liker heller ikke hyttefolka som er rundt her :P Og vi har sånn sju hytter rett bak huset her....,.

De har heldigvis ikke bikkjene sine løse da. Vårt problem er at når bikkjene våre er i hagen, og folk går forbi (med eller uten hund) så skjønner ikke folk at bikkjene våre bjeffer fordi de vokter, de tror dem bjeffer fordi dem vil hilse :P Så jeg kommer til å sette opp skilt på gjerdet i nærmeste fremtid.. "vokt dem for hunden" eller noe sånt...

Skrevet
Ser du ikke hva du selv sier? Det sier mer om din oppfrsel, enn om byfolkets. Jeg bor for vrig langt ute p堬andet med hytter p堡lle kanter og det er fint n岠hyttene v嫮er til liv om sommeren og det er fint n岠hele verden blir v岠igjen, utp堳ensommeren :)
Hva er problemet ditt egentlig? Heng deg n堩kke opp i mine meninger med 堳lenge dritt, diskuter heller temaet tr夥n omhandler:-)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
    • Tusen takk for utfyllende svar! Det er absolutt slitsomt ja.. Burde selvsagt lagt til at han er røntget og resultatene viste plettfri både AD og HD. Vi fikk i tillegg tatt et pr ekstra bilder av ryggen hans da han har hatt noe smerter i ryggen ila året, men heller ingen avvikende resultat der. Skal sies at veterinærene som har sett på han når har har hatt vondt i ryggen (ved to anledninger) kan ikke finne noe ved kontroll og de mener det kan være muskulært. Så absolutt ikke umulig at en fysioterapeut hadde vært hensiktsmessig mtp akkurat det.  Men for å gi litt mer utfyllende kontekst så skjer ikke disse utbruddene i forbindelse med noe som skulle utløse noe smerter og dermed utløse utbrudd. Som regel så kommer det i etterkant av at han har rullet i snø/gress feks, eller at vi har måttet begrense han mye, mye kort bånd. Eller hvis vi «maser» på han eller krever noe av han, gå pent og ikke dra feks. Så det lille vi ser av et mønster er at det henger sammen med stress eller frustrasjon, og overtenning. Å vi har lite tro på at han gjør det fordi det er en form for lek for han, fordi det aldri ender positivt for verken han eller oss. Han vinner aldri disse kranglene, men det gjør ikke vi heller..🥲 For å svare litt på punktene du spør om (setter stor pris på at det spørres, da vi ofte opplever at folk antar at vi er problemet og gjør alt feil, uten å spørre) 1. røntgen er tatt, og kontakte fysioterapeut er ikke en dum ide.  2.riktig og nok aktivitet synes jeg også vi har godt dekket. Han får 3 turer om dagen, en kort på morgenen og en på kvelden (ca 30 min) i tillegg til en lengre tur på 45-75 min etter arbeidstid. Vi bor for tiden i leilighet i Oslo så å lufteturene skjer i bånd. I tillegg er vi ofte i skogen og på privat hundejorde der han få løpe løst. 3. munnkurv og grime har vi også kjøpt ja, å på kurset vi gikk rett før jul fikk vi hjelp til innlæring av disse. Munnkurven har vi skjønt at er litt for liten så den har blitt tilsidesatt. Og grime øver vi fortsatt på, men den blir også et stressmoment for han og han klikker ofte både av å ha den på og få den av. Så vi har ikke kommet så langt at vi kan gå tur med den enda, da det ender mer manisk graving for å få den av, til tross for at vi prver å flytte fokuset hans fremover. Men vi håper å få den bedre til etterhvert. 4. Har vært i kontakt med oppdretter ang dette å til tross for å ha drevet oppdrett i 25år så har heller ikke hun hørt om denne oppførselen. Foreldre er helt fine. De søsknene vi vet om er ikke utenfor «normalen» av unghund oppførsel. 5. Mulig vårt neste steg igjen blir å kontakte en adferdskonsulent ja, som er spesialisert innenfor mer adferd enn trening. For som sagt så har vi forsøkt å trene dette bort på forskjellige måter uten å nå frem. Trenger nok noen som kan evaluere hele han og mønstrene hans, å det er det vi har trodd vi har fått tidligere. Men som regel er det en og en time, å om han ikke klikker ila den timen så får man heller ikke sett problemet. Å da er vi ofte like langt, å ender med å bli fortalt treningsmetoder vi kan prøve men som overhodet ikke fungerer når han tipper, å dermed blir et større stressmoment for han.    Vi holder til i Oslo nå men flytter til Nes i mai. Instruktørene vi har hatt på besøk er en vi fikk anbefalt fra oppdretter, fra Hamar. En dame fra hundeskolen som holdt valpekurset, Norges hundeskole. Og en vi fikk anbefalt, frøken dognanny.  Vi var ikke missfornøyde med noen av disse men har forstått at de kanskje ikke har den rette kunnskapen for vårt problem..
    • Dette høres slitsomt ut for dere! som du sier, dette er ikke normalt, ikke for noen raser, jeg håper dere kan få hjelp. Bra du nevner at dere har vært til veterinær. Er han røntget? Jeg ville også fått besøk av en hundefysio som kan sjekke muskulaturen, de har ofte bedre kompetanse på muskulære problemer. Kan jeg spørre hvilke instruktører dere har hatt inne og hvilken kompetanse de har? Hvor i landet bor dere? Det er stort spenn i kompetanse og metoder. Jeg stoler på de fleste jeg kjenner til som er listet på https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund, men der er det også variasjon i kompetanse. Et annet spørsmål er om dere har hatt inn instruktører som hovedsaklig driver med hundetrening, eller om dere har hatt inn hundetrenere med fokus og kompetanse på adferd. For noen er det stor overlapp, mens andre er det skille. Er det standard eller jaktgolden? Har du snakket med oppdretter? Hvordan er mentalitet på foreldre og søsken? Erfaringsmessig er det uansett dumt å vente på at en hund skal "vokse av seg" noe som helst av problemer. En del adferd må man riktignok bare forebygge og "holde ut", men jo mer en hund får "øvd" seg på adferd, jo bedre sitter den. Ting jeg ville sjekket ut/prøvd. 1. Fysioterapeut. Rønting av hofter og albuer hvis dette ikke er gjort enda. 2. Nok og "riktig" aktivisering. Utelukke ballkasting og annen jaktlek som kan forhøyd stress. Mentale oppgaver som søk, trening av triks og lydighet i korte økter hver dag, og nok fysisk aktivitet. Minst 1-2 timer tur med snusing og varierende tempo daglig. 3. Lære inn å ha på munnkurv med positive metoder og bruke den på tur. Eventuelt også grime. 4. Snakk med oppdretter, om de kan være til hjelp og kan si noe mer om foreldre og søsken. 5. Finne riktig hundetrener. Det kan dessverre være en krevende oppgave. Men jeg har enda en del kontaktnettverk hvis du oppgir hvor i landet du bor.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...