Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Raser/blandinger vi har hatt i hus enten hos mamma eller pappa;

Irsk setter/labradorblanding - Jenna. Glemmer ikke når jeg kom hjem fra SFO og hun ikke kom løpendes imot meg. Skjønte at noe var galt, pappa hadde gitt henne tilbake til oppdretter :(
Ekstremtmiksavallt (bla. schäfer, labrador, golden, boxer, terrier, bc ++++) - Tasha. Hun så ut som en strihåra, tricolor liten bc.

Finsk støver/rottweilerblanding - Tassen.

Har nå papillon og bc.

  • Svar 99
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Raser jeg har/har hatt: 1 x Border collie/Australsk kelpie 1 x Border collie 4 x Malinois Raser jeg har bodd med: Schæferhund Sankt bernhardshund

Må du ikke skryte på deg for mye da! Du er tross alt eldre enn meg Edit; Og ja, jeg føler jeg må utnytte den siste tiden jeg har igjen før jeg blir 20, og bare få alle til å føle seg litt eldre.

Skrevet

"Mine"/familie:

NEG

Schnauser

AH/Tervuerenmix- senere hans datter blandet med AH igjen.

Greyhound med pittelitt attåt

Mine/Våre:

Anatolsk Gjeterhund

Kelpie

Welsh Springer Spaniel

Parson Russell terrier

AH.

Skrevet

Jeg vokste opp med katt jeg; hund kom ikke i hus før jeg ble voksen og flytta for meg selv.

Har hatt:

Tervueren

Akita Inu

Blandingshunder - golden/schäfer/labrador/doberman og akita inu/malamute

Har nå:

Stabijhoun

Skrevet

Jeg er vokst opp med en border collie vi fikk da jeg var 13, og som jeg hadde hovedansvaret for, men han ble igjen hos mine foreldre da jeg flyttet for meg selv. Han ble avlivet nå i sommer, 16 år gammel.

Vi var også fosterhjem for to omplasseringshunder da jeg var i tenårene, vi hadde først en liten tispe som vi ikke vet hva var blanding av (korthåret, svart, ca 15 kg kanskje), så hadde vi en engelsk setter/bc-blanding som stort sett var setter i hodet :ahappy:

Nå har jeg eurasier, og har også bodd med en rottweiler.

Skrevet

Jeg har nå en japansk spisshund, og det var min andre hund. Min første hund var en blanding. Men har også overtatt en schäfer et halvt års tid som jeg hadde gått så mye tur med at hun var mer knyttet til meg enn til eierne til slutt.

Skrevet

Raser jeg har/har hatt:

1 x Border collie/Australsk kelpie

1 x Border collie

4 x Malinois

Raser jeg har bodd med:

Schæferhund

Sankt bernhardshund
Groenendael


*kremt* :aww:

Har hatt korthåret vorsteher, pointer og groenendael (x5).

*Kremt,kremt* :icon_redface:

Skrevet

Blandingshunder (en labrador/lundehund/schæfer og en flat coated retriever/dobermann med muligens noe schæfer attåt).

Tollere (x 3).

Skrevet (endret)

Egne:

Collie

Schäfer x 3

Berner sennenhund x 2 (en er deleid,men bor her)

Bodd med/hatt eneansvar for over lengre tid som voksen:

Schäfer x 5

Basset hound

Strihåret vorsther

Golden

Bodd med som barn

Mix bc/buhund x 3

Dunker

Hygen

Schweitserstøver

Endret av Toril
Skrevet

Hunder familien har hatt:

- Grand Danois

- Labrador

- Rottweiler-dachs-mix

Hunder vi har nå:

Mellompuddel x1

Storpuddel x1

Synes det er så gøy å klippe at jeg klipper bestemor sin storpuddel og min tantes mellompuddel i tillegg til våre, og jeg er like glad i de som mine egne, regner de litt som mine, i hvertfall i hjertet.

Skrevet

I barndomshjemmet

Dvergpuddel x 4

Hatt selv:

Leonberger

Border collie x 3

Japansk spisshund

Har nå:

Belgisk fårehund x 2 (malinois+tervueren)

Dvergpuddel (som er datter sin)

Skrevet

Har hatt:

Blanding golden / grønnlandshund.

Blanding Karelsk bjørnehund / border collie.

Har nå:

2 X Dansk / Svensk gårdshund.

Shiba

Boston terrier.

Skrevet

Vokst opp med:

Leonberger

Dachs

Curly coated retriever

Bearded Collie

Border Collie

Schäfer

Hunder under samme tak:

Rottweiler/irsk setter blanding

Egne:

Saluki

Mops

Nåværende:

Mops x 5

Skrevet

Collie (1 stk + en som bodde hos meg noen måneder som flyttet til foreldrene mine)
Blandingshund (2 stk)

Groenendael (4 stk)

Tervueren (1 stk)

Rottweiler (1 stk, har nå)

Skrevet

Familiehunder/ i oppveksten:

2x Schæfer

1x schnauzer

Mine/ våre:

1 mix (labbis x terv)

1 labbis

1 pyreneisk gjeterhund

2 australsk kelpie (nåværende )

Besøkshund:

Engelsk springer spaniel

  • 2 weeks later...
Skrevet

Raser jeg er oppvokst med :

Border collie

Schæfer

Golden retriver

Som jeg har hatt :

Engelsk cocker spaniel

Nå:

Border collie,

Blanding

  • 5 weeks later...
Skrevet

Jeg/vi har hatt:
Norsk elghund grå - omplasseringhund (defekt jakthund :lol:) jeg praktisk talt vokste opp med, skikkelig gromgutt, men kunne ikke tenkt meg å ha den rasen igjen.

Jämthund - først nok en omplasseringshund som fikk leve med oss til han ble gammel og grå(ere :P) og ikke orket mer, så en valp som dessverre ble påkjørt (utenom båndtvang, på egen gård :cry:)

Alaska husky

Jeg/vi har:
Jämthund - kullsøster til valpen som ble påkjørt, herligste jämttispa jeg vet om :wub:

Alaska husky

Papillon

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hos meg så så morgenrutinene ganske like ut da jeg hadde valp i huset. Valpen våknet som regel tidlig, ofte rundt samme tidspunkt som dere opplever nå. Jeg gikk rett ut med en gang, bare en kort tur for å få gjort det viktigste. Etterpå ble det litt rolig lek eller enkel kontakttrening inne, mest for å få hun i gang uten å gjøre hun helt gira. Så fikk hun frokosten sin, og etter det gikk vi ut igjen for en ny do‑runde. Jeg merket fort at det var bedre å holde morgenen ganske forutsigbar, så hun visste hva som kom og ikke ble stresset. Litt hjernetrim eller en enkel oppgave før jeg dro på jobb fungerte veldig fint det gjorde hun mentalt sliten uten at hun ble overstimulert. Når jeg dro, fikk hun være i valpegrind/et trygt område med noe å tygge på og litt rolig aktivitet. Jeg prøvde å gjøre avskjeden så nøytral som mulig, så det ikke ble noe styr rundt det. Så kort sagt: ut – inn – litt trening – mat – ut igjen – rolig aktivitet - hvile. Det funket veldig bra hos oss.
    • Det høres ut som en utrolig vanskelig situasjon, og jeg skjønner godt at du sitter igjen med mange spørsmål. Du gjorde i hvert fall det som er riktig: du hadde begge hundene dine i bånd, og du hadde kontroll på dem da situasjonen oppsto. Det er mer enn man kan si om den andre parten. Når det gjelder spørsmål 1: Det var veldig generøst av deg å tilby å betale veterinærutgiftene, men du hadde egentlig ikke noe ansvar for det. Når det er båndtvang, og den andre hunden går løs uten kontroll, ligger ansvaret hos eieren av den løse hunden. Det er hans plikt å sørge for at hunden ikke skader andre. At du tilbød deg å betale var en fin gest, men det var ikke noe du var juridisk forpliktet til. Når det gjelder spørsmål 2: Siden din hund også ble skadet, og skaden nå har utviklet seg til noe alvorlig, er det helt rimelig å ta opp dette med eieren av den løse hunden. Du hadde hunden din i bånd, du fulgte reglene, og du gjorde det du kunne for å unngå situasjonen. Det er ikke du som har skapt risikoen her. Det er eieren av den løse hunden som har ansvaret for at hans hund gikk bort til dine og startet en slåsskamp. Det er derfor helt naturlig at han bør dekke kostnader som går utover forsikringen din, spesielt når det nå er snakk om omfattende behandling eller i verste fall avliving. Dette er ikke noe du skal stå alene med. Kort oppsummert: – Du hadde kontroll på dine hunder. – Han hadde ikke kontroll på sin. – Det var båndtvang. – Det var hans hund som oppsøkte og startet konflikten. – Dermed ligger ansvaret hos ham, ikke deg. Jeg ville tatt en rolig, saklig prat med eieren og forklart situasjonen slik den faktisk er. Hvis han nekter ansvar, kan du vurdere å ta det videre gjennom forsikring eller juridisk rådgivning. Du står sterkt i denne saken.
    • Det du beskriver her er en veldig vanskelig situasjon, og jeg skjønner godt at du føler deg usikker på hva som er riktig å gjøre. Selv om du ikke har sett hendelsene selv, så er det helt naturlig å reagere når du får høre om ting som kan være skadelig både fysisk og psykisk for en unghund. Når det gjelder person 1, så høres det ut som hun gjør så godt hun kan, men at hun kanskje mangler kunnskap og struktur. Det er ikke uvanlig at unge hunder blir litt «for mye» for eiere som ikke er forberedt på hvor krevende den perioden kan være. Det er ting som kan løses med veiledning, kurs og bedre rutiner. Det som bekymrer mest er det du beskriver om person 2. Slag, spark, strup som straff, og å kaste en valp i veggen er alvorlige ting. Det er ikke snakk om «streng oppdragelse», men om handlinger som kan skade hunden både fysisk og mentalt. At han i tillegg er bevisst på å ikke bli sett, gjør situasjonen enda mer ubehagelig. Selv om du ikke har sett det selv, så betyr det ikke at du må ignorere det. Du har fått informasjon fra en person som faktisk er til stede, og det er lov å reagere på det. Oppdrettere ønsker som regel å vite om slike ting, nettopp fordi de har ansvar for avkommet sitt og vil at hundene skal ha det bra. Du kan gi beskjed på en forsiktig måte, uten å komme med bastante påstander bare si at du har fått høre ting som gjør deg bekymret, og at du synes oppdretter bør være klar over det. Hvis du føler at situasjonen er alvorlig nok, kan du også vurdere å melde en bekymring anonymt til Mattilsynet. De krever ikke bevis for å vurdere en sak  de gjør egne undersøkelser. Det viktigste er at noen sier ifra når en hund kan være i fare. Jeg synes ikke du skal sitte med dette alene. Når det gjelder dyrevelferd, er det alltid bedre å si ifra én gang for mye enn én gang for lite. jeg vil ha ringt politiet om nr 2. om du ikke melde det inn så er du på en måte å hjelper den eieren med å skade valpen. mattilsynet kan du også ringe
    • Det høres ut som en veldig ubehagelig opplevelse, både for deg og hunden din. Du gjorde helt riktige ting i situasjonen: du holdt din egen hund i bånd, du tok ham mellom beina for å beskytte ham, og du forsøkte å få kontakt med eier før hunden kom bort. Det er akkurat slik man skal håndtere et møte med en løs hund som ikke virker under kontroll. Når det gjelder båndtvang, så har du helt rett i at selv om det ikke er generell båndtvang i området, så har eier likevel et ansvar. Hunder som ikke kommer på innkalling, eller som viser aggressiv atferd, skal ikke gå løse. Det står tydelig i hundeloven at hunder skal holdes under kontroll til enhver tid, og at eier har ansvar for å hindre skade på andre hunder og mennesker. Her sviktet han på flere punkter. At han slo og sparket hunden sin er også svært bekymringsfullt. Det er ikke en akseptabel måte å håndtere en hund på, uansett situasjon. Det kan være grunnlag for å melde fra til Mattilsynet hvis du føler deg trygg på det både fordi hunden din ble angrepet, og fordi hans egen hund ble utsatt for vold. Hvis du ønsker å gå videre med saken, kan du: •     dokumentere skadene på hunden din (bilder, veterinær hvis nødvendig) •     skrive ned hva som skjedde mens det fortsatt er ferskt •     vurdere å melde fra til Mattilsynet om volden mot hunden •     eventuelt kontakte kommunen eller politiet hvis du mener hunden utgjør en fare Du har all grunn til å reagere på dette. Det er ikke normalt at en hund går løs uten kontroll, og det er ikke normalt at en eier tyr til vold. Du gjorde alt riktig, og det er bra at du sier ifra det kan forhindre at noe lignende skjer med andre.
    • Hei! Jeg trenger litt råd fra dere som har mer erfaring enn meg. Vi vurderer å kjøpe en Bichon Havanais, og jeg vil gjerne være helt åpen og ryddig i prosessen. Vi har allerede en hund fra før, Diva, og jeg vil gjerne forklare litt om henne når jeg snakker med oppdrettere eller valpekjøpere senere. Diva er en liten blandingshund, rottwailer dobermann, og hun er utrolig snill, rolig og stabil. Hun er ikke dominant, hun lager ikke bråk, og hun fungerer veldig fint sammen med andre hunder. Hun er typen som holder seg til seg selv, men som er sosial og vennlig når hun møter nye dyr og mennesker. Jeg opplever henne som en trygg voksenhund som ikke skaper stress rundt seg. Det jeg kjenner litt på, er at rottwailer dessverre er en rase mange har sterke meninger om. Noen dømmer rasen uten å kjenne den, og jeg er litt redd for at en oppdretter kan misforstå situasjonen eller tenke at Diva kan være et “problem” bare fordi vi allerede har en hund. Jeg vil jo ikke at de skal tro at vi har et utrygt miljø eller at Diva er vanskelig, for det stemmer virkelig ikke. Jeg er også litt redd for at oppdretteren kan angre seg eller ikke vil selge hvis de tror at Diva kan påvirke valpen negativt, selv om hun egentlig er en veldig positiv faktor. Jeg vil derfor gjerne høre hvordan dere ville presentert dette på en god måte. Hvordan forklarer man at man har en snill, stabil hund fra før uten at det blir tolket feil? Har dere noen tips til hvordan jeg bør gå frem når jeg snakker med oppdrettere? Er det noe jeg bør nevne spesielt, eller noe jeg bør unngå å si? Og er det vanlig at folk dømmer situasjonen bare fordi man har en hund fra før? Tar gjerne imot erfaringer og råd fra dere som har vært gjennom lignende. Jeg vil også bare legge til at jeg ikke ønsker at noen skal misforstå meg eller bli irritert over at jeg spør. Jeg mener ikke noe galt med dette, jeg prøver bare å gjøre ting riktig fra starten av. Jeg jobber med hunder til vanlig, men akkurat dette med å ta det opp med en oppdretter er litt nytt for meg, og jeg vil være sikker på at jeg formulerer meg på en god måte. Det er viktig for meg at oppdretteren ser at vi ønsker det beste både for valpen og for Diva. Diva er en hund som er vant til små hunder helt siden hun var valp selv, og hun har alltid vært trygg, rolig og stabil rundt dem. Jeg vil bare vise at vi har tenkt gjennom dette, at vi tar det seriøst, og at vi ønsker å gi valpen et godt og trygt hjem uten at noen skal tro noe annet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...