Gå til innhold
Hundesonen.no

Middels stor, middels aktiv, generelt enkel og grei hund


Heidihj
 Share

Recommended Posts

  • Svar 85
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Collie? Og slik jeg ofte gjør, så må jeg bare nevne fordelen ved å velge en voksen, satt og forutsigbar hund. Det er luksus det. Pluss at man slipper valgperioden og den slitsomme unghunden. Det k

De kan jo klippes ned også, om dere ikke har noe i mot det. Se så søt en kortklippet cocker kan bli

Jeg tror det blir å se etter en voksen hund, og da blir det nok mer å gå på individ. Ville likevel ha innspill på rase ettersom dette ikke er raser jeg vanligvis har noe kontakt med. Takk for insp

Jeg har ihvertfall ikke merket noe til jaktinnstinktet på de 2 cockerne vi har hatt. Kanskje litt mer løping etter fugler, men de løper aldri langt. Vi har aldri hatt problemer med å gå tur med de løse.

Bra at du nevnte det med at det er vanskeligere å stelle pelsen på en klippet hund. Det glemte jeg å si. Om man først klipper en cocker, så må man alltid klippe den, for pelsen blir umulig å holde etter på.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvordan er norsk buhund? Har inntrykk av at det er en frisk og trivelig rase, men de har vel lett for å bjeffe.

Som sagt vill jeg hørt med Limo her inne om rasen. Ingen av de to hun har hatt med når vi har gått turer sammen har bjeffet i alle fall :) Min papillon går dem en høy gang kan du si. Jeg synes rasen er skikkelg trivelig. Så Limo - kom og svar! :D

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dersom dere går for Cocker så vær obs på at rasen sliter litt med skarpe individer, så vær nøye når du skal finne oppdretter.

Leste også at hun kanskje kunne gå for voksen hund, det hadde vært perfekt hvis hun skal ha Cocker, da vet hun hvilket gemytt hunden har ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Som sagt vill jeg hørt med Limo her inne om rasen. Ingen av de to hun har hatt med når vi har gått turer sammen har bjeffet i alle fall :) Min papillon går dem en høy gang kan du si. Jeg synes rasen er skikkelg trivelig. Så Limo - kom og svar! :D

Mitt inntrykk er at det viktigste for en buhund er å få brukt seg fysisk. Nå fikk min en del mental trening når han var ung, men det viktigste var den fysiske treningen (løpe løs og sykkeltur). Det ser jeg også på tispen jeg låner nå. Så lenge hun får løpe løs i rundt 1 time, og får noen sykkelturer/evt. lengre turer i uken, så er hun fornøyd :)

Når det gjelder jaktinstinkt så er det veldig individuelt. Man kan ende opp med en hund med lite jaktinstinkt eller en med mye jaktinstinkt. Han jeg har nå har en del jaktinstinkt. Det er ikke ekstremt, men jeg tørr ikke ha han løs der det er mye rådyr. Buhundtispen jeg låner kan gå løs over alt. Nå vet jeg ikke hvordan hun reagerer på syn av rådyr, men lukten reagerer hun ikke på i det hele tatt.

De er veldig sosiale, og elsker alle typer mennesker. Kos er noe av det beste som finnes :)

Når det gjelder bjeffing, så synes jeg ikke det er så gale som mange skal ha det til. Jeg tror at det er litt hva man gjør det til selv. Det viktigste er at de ALDRI får løsning for bjeffingen fra de er valper (men dette gjelder vel alle raser). Valper kan gjerne gi høylytt uttrykk for misnøye dersom de er uenige i noe. Min bjeffer når det ringer på døren, men dette er ikke noe jeg har jobbet med, og han har fått grundig opplæring i dette fra dachsen vi har hjemme. På spesialutstillingene kan det være en del lyd, men jeg tror kanskje en del av dette kommer av at en del buhunder ikke er så vant med så mange fremmede hunder rundt seg? Det er helst på spesialutstillingene jeg har merket at det er en del lyd. På andre utstillinger er det ganske rolig rundt ringen :) Nå er kanskje ikke dachs den beste rasen å sammenligne med, men buhundene jeg kjenner bjeffer betraktelig mindre enn dachsene vi har.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 months later...

Vet ikke om moren din har bestemt seg? Ser at tibetansk terrier er nevnt her, jeg har første - og annenhåndserfaring med 3 stk og de var vidt forskjellige. Den vi hadde i noen måneder (hadde den for å se om de som eide den ble bedre av evt. allergi), var helt tullerusk, veldig slitsom og masete. Etter at eieren fikk den tilbake begynte den å bite og være aggresiv.

Vi valgte hund nå etter en de samme kriteriene som dere har/hadde, og endte opp med en shetland sheepdog. Hun er foreløpig 3 mnd gammel, og maken til enkel valpetid hittil tror jeg man skal lete lenge etter.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Jeg tenker også:

Collie (rolig og behagelig hund)

Tibetansk terrier (de jeg har møtt har vært eksemplariske)

Keeshund (Litt bjeff i men det kan en vel jobbe med)

Finsk lapphund (Den lager også litt lyd, men det kan også dresseres)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ok, jeg kjenner bare èn tibetansk spaniel godt, og jeg tror kanskje han er litt unormalt rolig og stille :P Men har dere vurdert det? Utgår riktignok veldig på størrelse.

Men kan basere mitt svar på denne hannhunden og de korte møtene med andre, da.

Kriteriene er:

- Ikke veldig aktiv. Hunden får ca. 45 min - 1 time de fleste dager, men må tåle noen rolige dager. Mamma er hjemmeværende, så selskap vil den ha stort sett hele tiden.

Rolige som trives godt i sofaen samtidig og krever ikke mye stimuli for å være happy.

- Størrelsen skal helst være middels stor, 15-20 kg.

Utgår.

- Ikke for mye pelsstell, men litt børsting går fint

Med børsting en gang eller to holder pelsen seg relativt flokefri, men har hørt det er forskjell på hvorvidt den floker seg ettersom hvilken farge den har? Ikke en påstand, men noe jeg har hørt i forbifarten.

- Sosial og glad hund, ikke kjent med for mye samkjønnkjønnsaggresjon

Alle jeg har møtt er glade i mennesker og er ikke aggressive.

- Ikke en rase som er godt kjent for dårlig helse

Dvergvekst og PRA er vel dene eneste jeg kan komme på.

- Skal helst kunne gå løs utenfor båndtvangstiden, ikke mye jaktinstinkter

Noen av de jeg har møtt har tendenser til å være litt "care" - kommer når de vil selv, men skal nevnes at de ikke har blitt trent skikkelig med mtp innkalling heller. Har ikke sett stort til jaktinstinkt for å si det sånn, så med konsekvent innkallingstrening tror jeg det passer fint.

- Hunden kommer ikke til å bli trent med i noen sport, men hun kommer til å få hverdagslydighet og noen grunnleggende kurs

Høres greit ut for en tibbe :)

Jeg har blitt veldig glad i rasen, men ville ikke hatt selv fordi jeg vil ha en hund som er litt mer førerorientert, har litt mer driv og et litt høyere aktivitetsnivå. Men veldig glade og koselige hunder som jeg syns virker som tipptopp hunder for eldre!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...