Gå til innhold
Hundesonen.no

Liten hund for barnefamilie - hjelp?!?


AnnChristin
 Share

Recommended Posts

  • Svar 50
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

En godt voksen, pensjonert og barnevant labrador eller golden, tenker jeg.

Denne familien bør sette seg ned og tenke over om de har en hverdag med plass til hund. På meg kan det høres ut som om de vil ha en liten hund i husholdningen og så skal den fungere sånn uten videre.

Jepp, de er kommet på den ideen nå og jeg driver og forklarer alle de positive fordelene med katt i forhold til hund

Drever og bordercollie var den gamle blanding av kom jeg på nå! Og ja, den ble destruktiv pga understimulering, og han var ikke en vanskelig hund. Når jeg passet han sov han omtrent hele dagen etter to tissturer på morran, en lang på dagen og en på kvelden + litt godbit og søk og triksetrening! Så han var ikke vanskelig av seg!

Skal se om jeg får pushet på noen større hunder! Strengt tatt tenker jeg at de burde få seg katt, det passer dems behov ;)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ei vennine er tydeligvis på let etter en familiehund! Og jeg vet rett og slett ikke hvilken rase jeg skal forslå og spør så sårt om hjelp her inne! Det skal være en liten hund (str. pomerianer, papillon, malteser o.s.v.) Lite til middels pelstell (jeg tror det er best å holde seg på lite) Den må tåle litt! Hun har en gutt på 4 og en på 1 1/2. De er røffe og min er voksen nok til å løpe fra de om han ikke liker det! Han får vanlige lufteturer, ikke noe spesielt av langturer! Noe hjernetrim, vanlig hverdagslydighet o.s.v Slik det er nå ser det ut som om bichon havanaise er det store, og Morky (prøver iherdig og få tankene bort fra denne dog :) ) Men hvordan er denne rasen med så små barn? Og hva er grei alder på barna når man får hund? Hun har hatt hund før, blanding mellom border collie og noe annet aktivt og den ble gitt bort fordi den var så understimmulert at den bare gjorde faenskap! Havanaiser har veldig mye pelsstell. De som skal drive på med utstilling holder pelsen lang, men jeg f.eks. klipper pelsen. Men det betyr ikke at det ikke er pelsstell. Er også en del pelsstell på en korthåret Havanais. Den må gres, klippes ofte om den skal holdes kort, den må bades fra tid til annen for at pelsen skal være fin, og man må nappe ører av og til. Man må stusse halen og barter, og kanskje vaske/stusse under øynene osv. Så ja, det er pelsstell, selv på en korthåret Havanais. *klipp* Ellers vil jeg bare påpeke at de fleste Havanaiser jeg har møtt, inkludert min egen, trenger masse hjernetrim og mye mer mosjon enn hva det står på diverse nettsider om Havanaisen. Ikke sånn supermye hver eneste dag, men en Havanais er ikke en veskehund for å si det sånn. Min er med på fjellet og løper fremfor alle oss andre (mennesker og dyr). .
Veldig enig med deg. Min havanais er også nedklippet men det er likevell mye jobb med pelsen. Og min ville ikke trivdes med dette aktivitetsnivået, det beste han vet er å få være med på skikkelig lange turer og være med på annet i hverdagen. Havanaiser er også kjent for å ikke like å være hjemme alene - hvor mange timer om dagen må denne hunden være hjemme. Det er ikke en hund som tåler at unga er hardhendte med den, da må de få seg en større hund... Hvorfor ønsker de seg hund om jeg tørr spørre? Hva ønsker de med hundeholdet sitt?
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Veldig enig med deg. Min havanais er også nedklippet men det er likevell mye jobb med pelsen. Og min ville ikke trivdes med dette aktivitetsnivået, det beste han vet er å få være med på skikkelig lange turer og være med på annet i hverdagen. Havanaiser er også kjent for å ikke like å være hjemme alene - hvor mange timer om dagen må denne hunden være hjemme. Det er ikke en hund som tåler at unga er hardhendte med den, da må de få seg en større hund... Hvorfor ønsker de seg hund om jeg tørr spørre? Hva ønsker de med hundeholdet sitt?

Veldig viktig poeng. Havanaiser er ikke en rase som skal være hjemme alene 8 timer 5 dager i uka. Det glemte jeg å skrive!

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Way ahead of you ;) Fant også ut at dyrebeskyttelsen har katter til kun 800 kr her, og det er billigere enn hva det vil koste å få gjort alt som skal gjøres når den blir eldre :)

Problemet nå er bare at kattene allerede har navn og er for gamle!

Det er bare trist at noen syns det. Jeg har allergi for katter, og kan ikke ha katt, dessverre. Men hadde jeg ikke vært allergisk hadde jeg tatt til meg en hvilken som helst (snill) katt fra Dyrebeskyttelsen. Fy så mange hjemløse katter det er i dette landet... og så ufattelig mange idiotiske katteeiere.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Enig der gitt! Jeg pusher alltid dyrebeskyttelsen katter på folk som vil ha katter, selv er jeg en slik som tar kattunger fra finn nettopp fordi jeg heller vil ta de til meg enn at noen som bare vil ha en søt pusekatt som kan gå ute fra de får dem og ikke kastrere de!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Way ahead of you ;) Fant også ut at dyrebeskyttelsen har katter til kun 800 kr her, og det er billigere enn hva det vil koste å få gjort alt som skal gjøres når den blir eldre :)

Problemet nå er bare at kattene allerede har navn og er for gamle!

I alle dager..

klappar-kosedyr-katt__0139940_PE299760_S

...kanskje? Navn har den ikke, trenger ikke renslighetstrening og er garantert barnevennlig :)

Sorry for at jeg er litt useriøs her, men virkelig, i alle dager.

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mittelspitz blir vel da en mellomstor hund? Min er en perfekt str for en familie føler jeg, 43 km høy og 17 kilo tung, Stor nok til å tåle litt, og liten nok til å ikke gjøre så mye av seg!

*fnis* vi har tydeligvis forskjellig syn på hva en mellomstor hund er, når du synes 43km høy er liten nok til å ikke gjøre mye av seg :-P sorry, jeg bare måtte!!!

Jeg tenker at de må tenke gjennom om de har tid og plass til en hund nå??

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Navnet på katten kan da fint endres, er ikke uvanlig at DB-katter får nytt navn hos sine nye hjem. En liten kattunge i hus med to så små barn i en familie som ikke har mye erfaring med dyr, synes jeg ikke høres ut som en kjempeide. Kattungeklør kan fort gjøre minst like mye skade som tennene til en valp av liten rase, og i min erfaring er katter generelt mye kjappere ute med å bruke klørne enn hva hunder er med tennene... En kattunge skal jo også holdes inne i hvert fall til den er kastrert (de faerreste veterinaerer gjør vel dette før min 5-6 mndrs alder), noe som sikkert kan vaere vanskelig med to små barn. Så ferdig kastrert voksen katt/ungkatt høres ut som en mye bedre ide :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har "alltid" hatt hund. Mine barn er født og oppvokst med hund i huset. Dermed er jeg vel ikke den rette til å fraråde folk med småbarn å skaffe seg hund. Jeg gjør det likevel. I denne tråden til denne familien. Jeg fraråder dem å skaffe seg katt også. Tenk om den viser seg å hete Adolf. Eller Helga.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

*fnis* vi har tydeligvis forskjellig syn på hva en mellomstor hund er, når du synes 43km høy er liten nok til å ikke gjøre mye av seg :-P sorry, jeg bare måtte!!!

Jeg tenker at de må tenke gjennom om de har tid og plass til en hund nå??

Kanskje det bare er min :-P Innimellom tar jeg meg selv i å lure på om han er inne eller ute for det er så stille inne :-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Reagerer på den økonomiske biten jeg. De synes en katt fra dyrebeskyttelsen (som koster 800 kr) høres fint ut fordi de ikke vil ta utgiftene som hører til med en kattunge, dvs. kastrering, chipping og vaksinering.. som vel kommer på en 2-3000 kr. Men en valp kan de ha, liksom? Selv om en valp ikke skal kastreres, så blir det vel så mye utgifter til andre ting!

Synes ikke denne familien burde få hund, de har en dårlig innstilling. Tør jeg påstå. Da ville jeg heller sett at en 16-årig hundeinteressert ungdom fikk seg valp, liksom :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ville annbefalt shih tzu! Den er flott med barn, men ville ikke annbefalt den til voldsomme gutter, men viss de er forsiktige er denne hunden bra :) Men den tåler ikke så mye + den er superliten som valp..

Fransk bulldog tåler mere, men de tolerer ikke så altfor mye.. Litt sure kanskje? Men eller kjempe greie, men de tåler ikke varme eller kulde så bra

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Lyden av ordet diary..  Vurderte i går å oppdatere om suksessen med ris, havregrøt, gulrot og brokkoli mos, ren kyllingfilet og egg, med en gradvis reintrodusering av tørrfor. Etter 2x kakao kunstverk av perfekt konsistens, som bare var å plukke fra gresset uten any smear, så det ut som en suksess, og Ede fikk V&H blandet med litt gulrotmos til kvelds. I morges viste det seg at jeg var litt snar med å trekke konklusjoner i går, og min vurderingsevne før morgenkaffe er heller ikke noe å skryte av. Det første som kom ut var fint, så jeg avfeide den siste klatten med softis som ingenting. ..og jeg glemte å tenke på at Ede ikke har fått intimbarbering på en stund. Rævskjegget hadde rukket gro nok til å kunne forveksles med ansiktet på en nykonvertert islamist, noe jeg smertelig ble gjort oppmerksom på da jeg noen timer senere måtte tørke stumpen hans fra en ladning med viskositet lik brun kjøttkakesaus ved 278°K. Det som først så ut som en grei tørkejobb viste seg å være det verste tilfellet av danglebær jeg ikke har hørt om før. Ord kan vanskelig beskrive den følgende halvtimen.  Det ble tørket og vasket og lugget i det nyanlagte talibanskjegget uten antydning til å nærme seg måloppnåelse. Ede begynte bli sår i stumpen og protesterte mot behandlingen, men forstod alvoret i situasjonen og samarbeidet tålmodig for å la meg prøve fikse problemet med dobbel effileringssaks, noe som heller ikke var noen quick fix. Vurderer begynne kalle ham Harald nå, etter Harald Hårfagre. Etter at effileringssaksen hadde gjort hva den kunne, så var det fortsatt en absurd mengde småsmuler av brun sement stuck i fløyelen rundt kaviarstjerna på den heltemodige pompen. Å finne frem sjampoen hadde liknende effekt på Ede som på røverne i Kardemommeby. Den heltemodige roen og tålmodigheten slo over i engstelse og han ville ikke samarbeide mer. Fordi han er hjernevasket fra barnsben til å forbinde dusjen med mat, så gikk han allikevel med på å la meg lukke døren bak ham, i håp om lysere tider, men forstod han var fanget i en felle øyeblikket etter, da jeg skrudde på dusjen uten at det luktet mat der inne. Ikke tale om at han ville gå med på det der. Han er for stor til å kunne tvinges nå, så å få den stumpen der inn over kantene på dusjsonen var det bare å glemme. Løsningen ble å massere inn sjampoen midt på gulvet og omstendelig vaske den ut igjen med vaskekluter og håndklær i flertall, mens han benyttet anledningen til å styrketrene muskulaturen rundt halefestet for å være bedre rustet til fremtidige konflikter av samme art.  Da det begynte vibrere truende i halsbåndet var jobben heldigvis gjort.  Nå som veslefjeset er rent og pent og utenfor PSTs søkelys, så er neste oppgave på tapetet å overbevise Harald om at det å stå stille med halen hevet mens jeg romsterer rundt analåpningen hans med en oppladbar, vibrerende, rosa plastdings er nødvendig for å gjøre neste tømming av belgen til en mindre traumatisk opplevelse for oss begge. ..med gulrot- og havregrøt som "lokkemiddel". Godt han ikke kan skrive Finn-annonser for omplassering eller ringe Dyrebeskyttelsen selv. 
    • Jeg tror nok forslaget var å få ny hund umiddelbart etter du har mistet den du har, ikke før. Det er fordeler og ulemper. Og ikke minst, folk er forskjellige.  Nå kan ikke jeg få ny hund pga. sykdom, men selv om jeg hadde kunnet det hadde jeg nok brukt god tid før neste kom i hus. Nå er det to år(!) siden vi mistet våre, og jeg kjenner jeg er mentalt klar for en ny hund. Men for min del sier helsa nei da, så det blir ikke med det første. Uansett tenker jeg det viktigste er å sette pris på den tiden man har, og ta vare på minnene når de er borte.
    • Tankk. Skal sjekke Librela. Når det gjelder ny hund så har jeg faktisk fått det forslaget av en del. Men hu blir sjalu på andre hunder hvis jeg er for "overstrømmende" så det blir evt om lenge til.
    • Fin tradisjon! Har ikke pleid å sette noen spesielle mål for hundeholdet, men kanskje det kan hjelpe på motivasjonen for ulike ting. Så, her er mine ikke så ambisiøse mål for resten av 2025 (om enn litt sent, hehe): - Har en del hundebøker liggende som jeg gjerne vil komme gjennom. Jeg leser igrunn lite bøker generelt, så blir ganske fornøyd hvis jeg kommer gjennom 2 i løpet av de neste 5 månedene - Sydney har muligens ikke så altfor lenge igjen, så hovedmålet blir å gi henne en så god pensjonisttilværelse som mulig og gjøre mitt beste for å holde henne i god helse.
    • Ja, det ble tre dager av 2025 det... Så her må det oppdateres med nye mål for 2025 for frøken Lilje: Blodspor: - Starte AK Nosework: - LGT - Merkeprøve(r) Kurs: - Passering - Nesearbeid (spor/søk) - Apport for moro skyld?    
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...