Gå til innhold
Hundesonen.no

Vi har et potesokkproblem! (bilde)


Gjest
 Share

Recommended Posts

Vi har endelig fått bestilt oss cordura-potesokkene fra Dogbooties, og de er helt fantastiske å bruke på en liten tass som blir fort kald på potene i denne kulda.

Men vi har et problem: sokkene på frembeina sklir ned slik at kanten på sokken kommer under den femte kloa som sitter litt høyere (ulvekloa?) og ligger der og gnager.

71FB64BD-A8ED-4540-92FF-76527E6F781B-184

Burde vi ha en størrelse mindre? Større? På bakbeina sitter de som et skudd, for der får jeg stramma de litt høyere oppe. Skulle gjerne hatt de litt høyere så jeg kunne festa de over puta som sitter bakpå framlabben. Vet noen om de større størrelsene er høyere, eller er de bare bredere?

Ser at det ser ut som om sokken henger en halvmeter utenfor poten på bildet, men det er ikke så ikke altså :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sånn bandasje har vi faktisk! Da må vi prøve det:)

Ser det sies rundt omkring at "Bare stram skikkelig, så sitter de godt!" Altså, de skal vel ha blodgjennomstrømning til beina også? Jeg kunne sikkert stramma så hardt at sokken ikke skled ned, siden det er strikk i borrelåsen, men ser for meg at det må være vondt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

kan du legge ut et bilde av sokken når den sitter slik den gjør før den glir ned?

Vi har også sokker fra dogbooties. De kan strammes ganske mye, for det er elastisk borrelås. Husk bare å ta av sokken med en gang du er ferdig med å gå tur/etc.

ed- så må at du skrev et innlegg til. Jeg tror du rett og slett må stramme mer :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hundekjørereksperten på Seleverkstedet fortalte meg at det var et vanlig problem og at jeg da skulle kjøpe klisterbandasje. Den rulles rundt foten en gang "under" ulvekloen og så en gang over. Da skal man visstnok unngå gnagsår.

Red.: Klisterbandansjen, som navnet tilsier, klistrer ganske godt, så antar at det også hjelper til med å holde sokken oppe.

Endret av Krokus
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det late dyret mitt har bestemt seg for at det er natta og gidder ikke reise seg opp for å posere for kameraet, så du må nøye deg med liggende bilder :lol:

Undersiden:

CCC1C678-9066-4129-AF7D-633B6FFC822A-184

Oversiden:

ED2EDD8E-AA1F-4FC4-8B11-61B68A71A2B5-184

Fant ut at jeg faktisk kan dra den lengre opp og over puta som sitter bakpå beinet, kanskje den vil sitte bedre om jeg strammer den over der? Da slipper han det overflødige som slenger foran poten også:

239DDC1E-AC4F-483A-B3F0-F73DA5FA668D-184

Underside:

E32E77E7-58B2-4AD5-9C22-2757EAA652E2-184

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er nok meningen at du skal dra de helt opp ja. :)

Red.: Trekker tilbake det. Når jeg tok en titt på min egen hunds labb igjen så kom jeg på at sokken ikke skal sitte så langt opp.

Og erfaringsmessig er jeg enig med de som ovenfor skriver at de sikkert kan strammes bedre. Jeg også satte de på for løst i starten og endte opp med å miste flere dyre sokker på snødekte jorder hvor det var umulig å finne de igjen etter at de hadde falt av.

Endret av Krokus
Lenke til kommentar
Del på andre sider

når du drar den helt opp, da er den over kloa og den tredeputa som er synlig på bildet? Hvis ikke er den for liten. Er den bred nok for hele labben på det bredeste?

Har du sokkene over tredeputen også? Jeg setter de alltid på rett under puten, så sokken ikke går over "carpal joint" (hva kalles leddet på norsk?).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har du sokkene over tredeputen også? Jeg setter de alltid på rett under puten, så sokken ikke går over "carpal joint" (hva kalles leddet på norsk?).

Jeg også. Over ulvekloa, under "puten". Da sitter de som et skudd..

Men har du cordura 500-sokkene? For jeg synes 330-sokkene sitter bedre fordi de er tynnere i stoffet og ikke like stive.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skal vi se, så nå ble det mange spørsmål her.

Jeg har cordura 330, altså de tynneste. Til vanlig, før tur, fester jeg sokken mellom kloa og puta, men da sklir den ned.

Sokken går akkurat over puta når jeg drar de helt opp, men tror kanskje den ville sklidd ned når han reiste seg og tråkka ned med poten. Jeg kunne jo prøvd et par i en str større til fremlabbene da. Sokkene er brede nok til hele poten ja.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skal sokkene være så lange foran poten? Isak har ikke så mye å gå på på sine, men jeg synes ikke de er små, og han har plass til å sprike med potene inni sokken. Han har faktisk hatt de på seg når han har løpt løs også, de satt bare jeg godt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er ikke like mye til overs når han står oppreist, for da får han jo bøy på det nederste leddet som gjør at han bruker mer av sokken, men det er litt som henger foran ja. Kanskje de er litt store?

Ikke lett det her altså! Kanskje jeg skal bestille litt av hver størrelse større og mindre og bare prøve oss frem. De koster jo kke allverden pr sokk :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

For det første strammer du dem helt sikkert ikke nok. De har strikk i borrelåsen og kan strammes ganske mye, men da er det viktig å huske å ta dem av i pauser.

Er sokkene for store? Eller er hunden veldig kraftig bygd i forhold til høyde? Hvis den er det må du kanskje ha potesokker som er beregna på en høyere hund? Kanskje det er derfor de blir så lange? Tape kan hindre dem i å skli ned, men om de er for lange, så vil de jo fortsatt være det selv om de ikke sklir ned.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ok, da prøver jeg å stramme de mer når vi skal i skogen i morgen tidlig og ser hvordan det går da :) Skulle ha et par i fleece uansett, så bestillte med 4 stk i en str mindre, de passer uansett på bakbeina om de skulle bli for små foran. Tror ikke han kan ha noe større størrelse, da blir det for mye potesokk hengende rundt :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ser det sies rundt omkring at "Bare stram skikkelig, så sitter de godt!" Altså, de skal vel ha blodgjennomstrømning til beina også? Jeg kunne sikkert stramma så hardt at sokken ikke skled ned, siden det er strikk i borrelåsen, men ser for meg at det må være vondt.

Sokkene skal strammes så mye at du ikke klarer å dra de av når du prøver (ta tak i sokken under og dra. Sitter den på er den stram nok, glir den av er den for løs) :) Sitat: Harald Tunheim, en av Norges beste hundekjørere.

Og det er viktig at de tas av/løsnes i pauser, og tas av med en gang man er ferdig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da har vi vært ute på morgentur i skogen, og selvom jeg stramma for harde livet måtte vi stoppe tre ganger for å dra opp sokkene. De vikker seg liksom nedover mens han løper, og når jeg stammer hardere resulterer det bare i at den gnager enda værre når den sklir ned.

Har jo bestillt en str mindre nå, så vi får prøve med de istedet, kanskje det rett og slett er for mye potesokk på poten slik at han tråkker på den i bretter når han løper, slik at han sakte med sikkert drar de nedover?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men kan du ikke dra sokken helt inntil klørne på tærne, og så bretter du ned det overflødige over ulvekloa før du strammer til?

Jeg har prøvd den største str til dogbooties, og de var ikke lange nok til å dekke selve poten til Valpis engang. Ikke for det, de passet ikke i bredden heller, men jeg klarte å skvise ene bakpoten inni sokken bare for å ha prøvd de :lol:

En meget lykkelig doberhanne fikk overta de, de sitter som støpt på ham :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men kan du ikke dra sokken helt inntil klørne på tærne, og så bretter du ned det overflødige over ulvekloa før du strammer til?

Njo, men da får jeg problemer med å feste borrelåsen, for da blir den rulla inne i sokken. Med mindre jeg vrenger de før jeg tar de på da, hmm..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Njo, men da får jeg problemer med å feste borrelåsen, for da blir den rulla inne i sokken. Med mindre jeg vrenger de før jeg tar de på da, hmm..

Du kan vrenge, eller brette ned, ikke rulle, og da er det lett å brette borrelåsen tilbake riktig vei, og stramme til.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei jeg er på utkikk etter en hundetrener, som er god på adferd. Det gjelder tilvenning av hund og små barn, og at hunden har veldig eiebehov til eier.  kom gjerne med tips om dere har noen som kan hjelpe til med det, eller om det er noen som har tips. 😊
    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
    • Hei  Jeg har en chi valp gutt på nå 12 uker .Dette er min andre chihuahua valp . Min forrige ble 12 år. Merker jo at denne valpen er 10 ganger mer hyper en den jeg hadde .   Føler jeg har glemt ut igjen Valpe stadiet .vet jo at det er en periode der man må forvente at det går litt i « hundre «  Den forrige chi var mye roligere og var lettere å roe ned . Håper å få noe råd -føler meg som en nybegynner igjen . Vi er mye ute -leker og han får sosialisering  vi holder lek til utendørs -inne forsøker jeg mental stimulering .Han klarer ikke roe seg inne .Han har nå vært hos meg i nesten 2 uker .Ble veldig raskt husvarm  Han har leker og tygge ting tilgjengelig inne Er det en ide å fjerne leker inne ? Er heller ikke lett å vite om han er understimulert eller overstimulert Håper på noen innspill her for hva som har fungert for andre           
    • Vi hadde en skikkelig ups and downs tur i går. Skulle "bare" på Posten og hente en pakke. Dr. Jekyll og Mr. Hyde ble med. På tur til bussen vekslet han mellom å være nevnte. Knallbra adferd avbrutt av skikkelig problematferd. Det ble bykset og bjeffet og knurret. Det ble gått aldeles eksemplarisk pent. Vanskelig å si hva som utløste det ene eller det andre. Han reagerte da naboer kom syklende med hund. De var åpenbart også på opplæring, gitt hvordan vi fikk et stresset og angstfylt tilrop bakfra om vi kunne stå i ro mens de passerte. Det skulle gå fint, trodde jeg, og ba Ede om en sitt jeg forventet han skulle mestre. Fysisk nærkontakt med en annen hund har han ikke hatt siden han flyttet fra oppdretter, så ingen forventninger om det når han ser en, og sladretrening på passering av mennesker har resultert i en svært høy suksessrate nå. Han bare overser de fleste uten å engang forvente belønning. Passerende syklister som kommer bakfra er vi IKKE i mål med. De ser antakelig ut som en kombinasjon av leketøy og deilige kjøttstykker, men disse kom så sakte, jeg trodde ikke det skulle trigge noen byttedrift. Til min overraskelse reagerte Ede mer enn han vanligvis gjør på Tour de Finance racerne som pleier trene på denne strekningen. Først ble jeg bekymret for et nyoppstått problem med utagering på hunder. Så forsto jeg at dette handlet om en slags misunnelse og en reaksjon på lovbrudd. Brudd på naturlovene. Hunder og sykler har vi nemlig ikke observert sammen før. Sykler er kjempespennende, og disse hundene fikk altså lov til å løpe sammen med syklene?! "The audacity! Stop in the name of the law! Jeg vil også være med! Hvem **** tror dere dere er?! Er ikke vi i familie? Dere lukter kjent! SVIKERE!" Vel. Han roet seg ned igjen en stund etter at de var forsvunnet ut av syne, og alt gikk vel til vi kom av bussen. Nå var han høy på mestring fra å gå ned trappen og en trang til å undersøke og kontrollere kjente omgivelser han ikke har vært i på en stund. Vanskelig å få kontakt med. Brukte lang tid på å komme oss til Posten fordi han var helt i sin egen verden angående omgivelsene. Ham ville utforske og kontrollere, han ville FREM og han var vokal om det. Det ble full stopp hver gang han strammet båndet uten å stoppe og vente på meg. Det ble full stopp hver gang han bjeffet av frustrasjon. Det ble lange stopper for å vente på kontakt. Heldigvis har han forstått hva som skal til for å utløse fremdrift og hva som er "straffen" for stressbetont dårlig adferd. Jeg trenger knapt be ham, han legger seg rett ned og later som han slapper av - regelrett skuespiller avslappet. Om ikke haka på bakken temmelig umiddelbart utløser videre fremdrift, så slenger han seg på hofta, krøller den ene fremlabben og SKUESPILLER relaxed AF for å komme fortere videre.  Strekningen fra bussen til Posten tok så lang tid fordi han ikke evnet oppføre seg, vi måtte avblåse planen om å busse tilbake, og istedenfor ta beina fatt og trene mer på å gå pent og rolig for å komme oss hjem igjen.  Omsider fremme ved Posten brukte vi også lang tid på å komme oss inn, pga ivrige byks frem fra hver eneste pent utførte straffestopp med bøtesitt. Virker som han gjør det med viten og vilje. Trigger en ny straffesitt i håp om å innkassere. Ikke helt forstått konseptet ennå. At en straffesitt belønnes med videre fremdrift. For ham er en sitt en sitt, foreløpig. Sitt pleier som regel å medføre en eller annen form for belønning, enten ved å holde den en stund eller å bli bedt om noe annet som så belønnes, så han bykser altså ut av sitten når jeg gir klar for å gå videre uten å ha belønnet, for å trigge meg til å be om en ny sitt i håp om belønning. Dette kan ta litt tid. Endelig inne på Posten kom vi oss for første gang gjennom seansen uten lyd, fordi jeg var godt forberedt. Kjørte en sitt med belønning (tørrforkule, jeg prøver fase ut, men lek var malplassert i settingen) for hver halvmeter inn gjennom døren og slapp ikke fokus fra ham mens betjeningen scannet kode og hentet pakke. Han var IVRIG spent, men vi kom oss gjennom det hele uten en lyd og uten poter på disken. Gedigen lettelse. Her er det håp.  Så var det å ta fatt på den 40 minutter lange driiiikjedelige strekka langs bilveien. Nesten strakt. Laaaange rett frem strekker med åker på ene siden og vei på den andre. Veldig lite som skjer og det føles som det går frustrerende sakte fordi en kan se så langt fremover. Denne strekningen har vi gått mange ganger før, både hele og deler av den, og HVER GANG har Ede fått utbrudd. Den er for kjedelig. Det er frustrerende å se bilene fare forbi mens vi nær snegler avgårde på stedet hvil ifht landskapet.  I tillegg lukter det tydeligvis hund fra enkelte av bilene. Jeg forstod det da en schæferoppdretter kom fra treningsbane og kjørte ut på hovedveien ~20 meter foran oss. Det tok sekunder før Ede ble merkbart alert og gikk opp i stress. Han forbinder lukten av andre hunder med trening. Utløser sterke forventninger i ham. Jeg innså med ett at dette antakelig er tilfellet med mange av bilene som passerer på veien. De eimer av hund. Ga meg delvis svar på hva som får ham til å gå så opp og ned i stress langs den strekningen der. Det har tidligere vært en gåte for meg hvorfor han plutselig stresser, så roer seg ned og går avslappet, for så å plutselig gå opp i stress igjen. Den passerende schæferoppdretteren ga meg svaret på det.  Men, så hadde Ede noen virkelig stygge utbrudd. Plutselige raptuser med påfølgende aggresjon mot meg pga frustrasjon med de selvpåførte rykkene i halsbåndet, tror jeg. Raptusene starter med vill byksing og så vender han seg mot meg i raseri fordi han sitter fast i båndet. I sele har han ikke blitt aggressiv mot meg under disse plutselige raptusene. Halsbåndet er tydeligvis mer smertefullt når han rykker til sånn. Nå var han direkte truende. RASENDE. Truet med å gjøre alvor av å rive meg i filler i sinne. Såpass skremmende at jeg vurderte om han kanskje skal gå med munnkurv en stund fremover. Han nærmer seg pubertet.. Men han roer seg fort og oppfører plutselig eksemplarisk igjen. Avslappet kroppsspråk. Går pent. Massivt hodebry å prøve forstå triggerene for både stress og ro. Det hele ga lite mening for meg. Omtrent halvparten av turen var eksemplarisk adferd. Utbruddene utgjorde kun en liten del. Det i mellom der var irriterende, men tolererbar vimsing, stramt bånd uten å trekke i fremdriftsstress. Han er flink til å ikke trekke, men det bygger seg tydelig opp frustrasjon over min ufattelige treghet. Hvorfor kan jeg ikke alltid løpe? Han vet at jeg KAN løpe. Har gjort det før, så hvorfor gjør jeg det ikke hele tiden? Antakelig en tung medvirkende trigger for utbrudd mot meg.  Han var glad da vi nærmet oss hjemme. Lettet og glad og ville inn. Vel inne forventet jeg at han skulle sovne som en stein, som han pleier gjøre. Istedenfor å sovne forble han stresset. Peste. La seg ned, men sluttet ikke pese. Ble turen for lang? Nope. Dette har vi gjort før. Resultatet pleier å være rett i søvn. Det slo meg etterhvert at han kan ha fått i seg noe. Han har beitet en del i det siste, også tidligere på dagen. En lengre konsultasjon med Grok senere er jeg sikker på at den merkelige Jekyll og Hyde adferden, hvor han vekslet uforutsigbart mellom eksemplarisk avslappet adferd og voldsomme utbrudd skyldes ubehag fra smørblomst og hundekjeks. Jeg kan erindre at han var borti den ene hundekjeksen langs veggen rett utenfor her, og han kan ikke ha unngått å få i seg smørblomst sånn som han har gresset midt i klaser av dem. Han holdt på å kveles av å drikke vann (krampe i øsofagus?) da vi kom hjem, hvilket passer symptomene fra smørblomst.  Regner det som en case solved. Han hadde sterkt ubehag i slimhinnene og muligens også noe ubehag fra hundekjeks. Han ble frustrert de gangene han var oppmerksom på det, og avslappet når han hadde fokus på annet og ignorerte det. Antar munnkurv er unødvendig på tur så lenge vi klarer unngå beiting. Smørblomst har høysesong frem til juli og er ALL OVER THE PLACE her hvor vi bor, så dette blir spennende. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...