Gå til innhold
Hundesonen.no

Spotnik`s Jazz Jam <3


JazzJam
 Share

Recommended Posts

Hei, jeg heter June og min bestekompis heter Jazz, vi utgjør team JJ.

Min "historie" startet i 2009 da jeg kjøpte min første hund, en dalmatiner ved navn Furry. Furry var en håndfull (på mange måter) og desverre måtte jeg avlive han i januar 2012 da han fikk påvist prolaps i ryggen.

SÅ; Jeg skulle ikke ha en ny hund etter det. Og jeg skulle ihvertfall ikke ha en ny prikk.

Jeg reiste for å hilse på sistemann i kullet til oppdrettteren min, som er etter en tispe jeg elsker; han var egentlig solgt til england. Deprimert som jeg var av tapet på Furry hjalp det ikke akkurat å hilse på en liten 3mnd gammelt nurk som virkelig koste, nusset og kom med verdens herligste koselyder! .. Og jeg lånte han med meg hjem. Han var verdens mest ukompliserte valp. Sa ifra når man måtte tisse og alle han møtte sjarmerte han i senk. Jeg tvilte lenge men klarte aldri helt å legge fra meg tanken. Og Spotnik`s Jazz Jam ble min :D

post-11703-0-54883400-1358104327_thumb.j

Han er en liten og så hyggelig hannhund, har et hjerte av gull, herlig gemytt, leken og han er virkelig mors lille gullgutt! En sjarmklomp uten like! Han er baer-testet +/+ (hørende på begge ører).

Snart skal han HD og AD røntges, noe som blir veldig spennende. Mor har C - hofter (ingen forkalkninger) og far har de beste A - hoftene ifølge indeksen.

Vi driver med litt forskjellig deriblant utstilling der han foreløpig har fått følgende som valp 2x BIS på rasespesial, 4x BIR, 1x BIG, og 1x BIM.

Jazz fyller snart et år (28.01.13).

post-11703-0-18635400-1358104590_thumb.j

post-11703-0-02571700-1358104708_thumb.j

post-11703-0-54134300-1358104814_thumb.j

Jeg håper å få oppdatert denne tråden jevnlig. På bildene er Jazz henholdsvis 3mnd, 4mnd og 7mnd.

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Tusen takk alle sammen :D selv synes jeg jo han er best i verden <3

Jazz har akkurat fylt året og har langtidsbesøk av en liten 5 mnd gammel tispe. Det er hardt å være tobarnsmor!! Så heldigvis er det bare for noen dager til, selv om valpen er nydelig er det mye med to valper ( og jazz som i tillegg er av-på hormonell ;)) bilder kommer snaaaart;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
    • Er hun trygg i bur? Hvis ikke ville jeg startet der, med å jobbe med burleker generelt og trygghet i bur, inne hjemme. Så gradvis flyttet buret ut i bilen (hvis det er tid, mulighet. Hvis ikke må du såklart bare jobbe med burlekene og tryggheten i bilen parallellt). Medisinering har definitivt noe for seg med det nivået av stress. Blir hun bilsyk så kan jo det også påvirke. Jeg ville prøvd noen av de klassiske beroligene feromonene, Adaptil, Chlomicalm etc.  Spennende, lykke til!
    • Ja, jeg har vært inne på tanken om medisinering kunne vært noe, for som du sier er det ikke noe poeng i å trene en hund som er så stresset at den ikke er mottakelig for læring. Min forrige hund var så lydsensitiv som det var mulig å bli, så hun gikk på angstdempende en periode for å få henne såpass ned at det var mulig å trene på (ikke at vi noen gang kom i mål med det da, hun ble døv før den tid...) Men det er heldigvis ikke angst med denne hunden, hun er bare skyhøyt i stress og tipper over bare av å se en fugl liksom...
    • Jeg ble anbefalt Trikem MaxRelax (Hööks) for å lindre stress. Er selv litt skeptisk til å gi melatonin på dagtid, men folk skryter av produktet. Ashwaganda skal også ha vitenskapelig dokumentert effekt mot stress i hunder.  Lavendelduft er dokumentert å ha effekt. Veterinærklinikken vår bruker det konsekvent. Omega-3  tilskudd i riktige doser er visst supert mot det meste, inkludert stress.  L-theanin isolert fra grønn te e dokumentert effektivt.  Kamille og vendelrot påstås å hjelpe, men er ikke studert nok til å kunne kalle det dokumentert effektivt ennå.  MaxRelax inneholder magnesium, men dersom du er som meg og ønsker holde melatonin til kveld og natt, så er det viktig å gi riktig form av magnesium på morgenen, hvor -glycinat er mest skånsomt for magen og -sitrat er et billigere alternativ. Unngå andre former, fordi de har lav biotilgjengelighet sett mot laksativ virkning.  Å trene stresset hund er fåfengt. Ingenting fester seg for den er bare opptatt av å komme seg ut av situasjonen. Å bruke tid på å la hunden roe seg ned i situasjonen er mer teoretisk enn praktisk, mener jeg. En kan sitte en time og slappe av og vibbe zen og gni på ører og stryke som valpemor slikker valpene gi den T-strokes massage og hunden roer seg ikke ordentlig ned i det hele tatt - kun midlertidig mens en stryker på den - og så spretter den på få sekunder rett opp i skyhøyt stress på den minste trigger, som at en beveger seg for å begynne trene på å forlate den alene. Min blir kumulativt stresset av å trene fører ute av syne. Han blir ikke beroliget og begeistret av at jeg kommer tilbake med ros og glede og belønninger og er imponert av ham. Han blir mer og mer engstelig for hver repetisjon og fokuserer på det at jeg forsvinner ut av syne mer enn å føle mestring av sin egen impulskontroll - slik han gjør i *leave it* med mat, hvor han tydelig er stolt av å mestre og synes belønningen er verdt det. Han er mer opptatt av at vi må være sammen enn hva han kan få ut av å tilbringe sekunder fra hverandre. EN repetisjon av fører ute av syne er alt min er villig til å kjempe litt kamp med seg selv for å tåle at jeg utsetter ham for. Det finnes tross alt andre veier til godis og lek og ros og kos. No need for that abusive abandonment crap behavior ^^ ..så jeg har ingen treningstips utover kosttilskuddene for å få til å trene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...