Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Sånn, da har tiden jammen kommet for å lære lille Bombini "leave it!"-kommandoen (den her:

) Hun syns giftige planter, ledninger og småstein er kulest i verden...

Men hva skal jeg si? "Nei" er et refleksord som ikke bare andre, men jeg selv fort misbruker og dermed kan hun fort bli desensitivert for det. "La det være" blir litt langt? "Lavvær!"? "Stopp"? "Gi f*en" blir fort litt problematisk på besøk hos besteforeldre og sånt... "Gidd a"? =)

På en måte er det naturlig for meg å si "leave it" siden jeg har bodd i England, men det blir litt tullete å ha hverdagskommandoer på engelsk, syns jeg.

Hva gjør dere?

Skrevet

Hvis det er mest naturlig for deg å si Leave It så syntes jeg du kan si det :) Jeg hadde ikke tenkt noe særlig over det egentlig. Folk har jo allverdens kommandoer på ting.

Jeg bruker "Æsj" (Men min skal bare bort til døde skjærer og mus ogsånt. )

Skrevet

Sier selv NEI! Tonefall varierer etter alvorlighetsgrad. Kan begynne med duuuu og så kan det eskalere til et brøl av et NEI!!!! :P Han skjønner godt hva det betyr, og avbryter veldig bra, men noen ganger må jeg si Nei mange ganger om dagen fordi han absolutt bare måååå prøve seg :P Men tror det er fordi han vet at jeg ikke er like streng i selskap av andre, enn når jeg er alene.

Skrevet

Jeg bruker bare "slipp", jeg.. Det funker både for sånt hun har plukka opp, og sånt hun har tenkt å plukke opp :P

Skrevet

Tusen takk for mange gode forslag! =) Jeg tror det står mellom "leave it" og "ikke rør". Blir nok fort å bruke "nei" også, men da lærer jeg det ikke inn positivt sånn som dette "trikset" her. I teorien (jeg har mange teorier, hvorav omtrent alle har gått adundas etter at valpen faktisk flytta inn :wub: ) skal kommandoen være en vanntett variant av "nei", at når det er innlært positivt så vil hun villig la ting være fordi det er noe ennå kulere i vente hvis hun klarer det. Sånn at når det virkelig gjelder vil hun ikke snappe og løpe avgårde med den giftige planta hun syns er så morsom å spise på, men heller la den være fordi hun får tørka lever eller noe annet stas for høre på meg. Hun er en liten cheeky tass og jeg kjenner jeg tviler på at min autoritet aleine vil være nok til å holde henne unna fristelser, gitt. Det må være noe i det for henne også.

Om hele denne teorien funker i praksis får dere vel vite om en stund ;)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...