Gå til innhold
Hundesonen.no

Fine, morsomme og kule kennelnavn, hvilke er dine favoritter?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har aldri hatt planer om oppdrett, likevel synes jeg kennelnavn er interessant. Jeg spurte nettopp Symras oppdretter om hva som var opprinnelsen til kennelnavnet hennes, nemlig Lärkängen, jeg synes det lager så vakre assosiasjoner (små lerkefugler som flyr omkring på en blomstereng og samler insekter en varm sommerdag). Opprinnelsen var navnet på området der de bodde før. Jeg liker også kennelnavnet til Pippins oldefar, nemlig Windisle (Vindøy), det gir assosiasjoner om en vindfull øy, litt sånn Saltkråkan.

Lekkerbisken synes jeg er et morsomt kennelnavn.

Hvilke kennelnavn liker du best? Framhev dem gjerne med fet skrift, så blir det mer oversiktlig.

Skrevet

Jeg liker også kennelnavn med gode assosiasjoner eller historier. Aris sitt kennelnavn - Heirofia er sammensatt av Hei (Heivannet hvor de bodde) Ro (hytta de opprinnelig kjøpte der het noe med ro, husker desverre ikke eksakt hva) og Fia (oppdretters kallenavn som ung). Har vel ingen klare favoritter sånn umiddelbart, men en viss flatoppdretter i Nederland traff vel spikeren på hodet med Wagging Tails ;)Men jeg syntes ofte übernorske navn med fancy engelske navn etterpå kan bli litt merkelig. Så engelsk kennelnavn med engelsk navn klinger ofte bedre syntes jeg.

Men alltid spennende å høre navn fra andre raser man gjerne ikke får med seg, så skal følge med på denne tråden :)

EDIT; Ofte interessant med de som skriver bakgrunnen for kennelnavnet på hjemmesiden sin også :)

Skrevet

Det beste kennelnavnet innen min rase må vel være Flying Rugs :lol:. Willy har noen forfedre med det kennelnavnet :).

Ellers er det mange fine kennelnavn - og enda flere helt idiotiske *ler*.

  • Like 6
Guest Michellus
Skrevet

von der Schwarze Teufeln (fra den svarte djevelen) er det kuleste svartingkennelnavnet jeg har hørt hittil :D

Skrevet

Kanskje hverken fine, morsomme eller kule. Men i min rase er det veldig mange som har kennelnavn som henspiller på rasens opphav (stedsnavn/elvenavn osv fra Sibir og Alaska er det mye av), eller hva slags miljø de kommer fra (og trives i). For øvrig er det mange hunder som har sitt individuelle navn i samme "stil". Eller navn som går i "arv" fra de første Siberians.

Jeg synes slike navn passer rasen. Men selvsagt blir dumt den dagen de som har kennelen Alaskan xxxx of Anadyr plutselig begynner å avle havanais eller noe slikt ;) (denne kennelen har vært "med" siden 30-tallet).

  • Like 1
Skrevet

Egentlig er jeg ikke så glad i navn som spiller på rasen, blir så mye likt. Men liker Spotborne godt, det er så staselig. Lacrima Cristi synes jeg og svinger bra, selv om jeg ikke helt vet hvor de vil med navnet, betyr det ikke noe sånt som Jesu blod? Og S Nevskih Ostrovov liker jeg godt.

Skrevet

Liker veldig godt Vinatta som er fra norønn tid og betyr vennskap :-)

Eller er jeg jo fornøyd med mitt eget som jeg snart får ta i bruk :-)

Skrevet
De Blesôn er det kuleste jeg vet om. Det Ble Sånn med litt svosj uttale og skrivemåte :D

Å, flashback! Venninna mi på barneskolen hadde skotske hjortehunder derfra og jeg husker godt at jeg syntes at det navnet var forferdelig morsomt!

Skrevet

Hvis jeg noensinne skal begynne oppdrett, skal kennelen min hete kennel Retarded :aww:

Tenk så flott, med hakket tilbakestående, lykkelige, og totalt uelegante retrievervalper som heter "Retarded Avalon" og "Retarded And Awesome"! :D

  • Like 2
Guest Ulla-Britt
Skrevet

Jeg drømte om å ha en hundegård full av Siberian Huskyer, og kennelnavnet skulle være Yellow Snow. Dessverre var jeg ikke førstemann ute der heller.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...