Gå til innhold
Hundesonen.no

Hoven mellom tærne [bilde]


Lola Pagola
 Share

Recommended Posts

Istad på tur la jeg merke til at Casper var rød på bakfoten, mellom to tær. Og det er ganske hovent og rødt. Men ikke noe blod, og jeg ser ikke noe sår heller. Noen som har opplevd noe lignende? Det kan ikke ha vært der i går, for det var lett å få øye på.

(Den lille hårløse flekken til høyre er ikke endel av det jeg lurer på, det er bare et arr etter ett gammelt potekutt.)

(også vet jeg at neglene er litt lange, jobber med saken!)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Oi, det såg jo veldig rødt og hissig ut?

Jeg synes det ligner på Furunkulose-utslettene til Bronto :twitch: Desverre! men kan være våteksem av noe slag? Det ser hvertfall ut som en hudinfeksjon... Men furunkuloseutbruddene til Bronto (rottisen) ser veldig slik ut :-/

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tar alltid bilder i vivid, så ser nok ekstra rødt ut. Men ja. Det kom jo helt plutselig, han har aldri hatt noe slik før heller. Så litt rart. Han har herjet endel med andre hunder de siste dagene, og løpt i busker og kratt, så kanskje han har stukket seg på noe, får sjekke litt senere om det kanskje er noe som irriterer. Håper iallefall ikke det er furunkulose!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tar alltid bilder i vivid, så ser nok ekstra rødt ut. Men ja. Det kom jo helt plutselig, han har aldri hatt noe slik før heller. Så litt rart. Han har herjet endel med andre hunder de siste dagene, og løpt i busker og kratt, så kanskje han har stukket seg på noe, får sjekke litt senere om det kanskje er noe som irriterer. Håper iallefall ikke det er furunkulose!

Altså, Bronto hadde aldri noe tull før han fikk furunkulose i en alder av 4 år :huh: Før den tid var han aldri syk!. men det er ikke sikkert det er noe slikt altså, det kan være en helt vanlig hudinfeksjon av noe slag Lola ;) Så ikke ta sorgene på forskudd! Men du bør få sjekka det ut om det ikke roer seg eller om det kommer tilbake. Da tar veterinærene hudavskrapning...

Men hold det tørk, klipp bort pels rundt :) Jeg ville vaska med grønnsåpe et par ganger! Så prøv å forhindre slikking ;) Du skulle hatt fucidinsalve, men det er reseptbelagt :/

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men hold det tørk, klipp bort pels rundt :) Jeg ville vaska med grønnsåpe et par ganger! Så prøv å forhindre slikking ;)

Enig og få det og hold det fint og tørt. Gjerne en god potesokk og litt føning etter du har vært på tur.

Hadde prøvd det først i en dag eller to før evt veterinær og antibiotika/kortison så lenge det ikke virker ubehagelig eller smertefullt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja får gjøre det. Satser på at det bare er en betent hårsekk, har lest meg frem til at det like gjerne bare kan være det.Steller poten noen dager, også tar jeg det derfra :-)

Tips: Ta en ren vasleklut og dynk i grønnsåpevann, ta rundt labben, ta en bæsjepose eller brødpose og ta utenpå. Fest med strikk eller teip så den sitter på poten. PÅ den måten får du hatt det ordentlig i grønnsåpevann i 10-15 min og ikke bare 2-3 som gjerne er de vi klarer får hundene til å holde poten i vann :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tips: Ta en ren vasleklut og dynk i grønnsåpevann, ta rundt labben, ta en bæsjepose eller brødpose og ta utenpå. Fest med strikk eller teip så den sitter på poten. PÅ den måten får du hatt det ordentlig i grønnsåpevann i 10-15 min og ikke bare 2-3 som gjerne er de vi klarer får hundene til å holde poten i vann :P

Kjempelurt! Takk for tips, det skal jeg gjøre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ita hadde av og til slike furunkler gjennom livet, uten at det ble noe store utbrudd av det.

Jeg lot henne stå i badekaret med nok vann til at det gikk over potene. Så satt/hang jeg over kanten og klemte på byllen. Etter hvert ble hun så herda at jeg kunne skvise den ut som en kvise når jeg så den.

Jeg gjentok potebadet noen dager til jeg var sikker på at det ikke var meg gugge igjen. Så holdt det en stund til det kom en ny.

Hun gjorde seg ikke noe av det så lenge det kom en eller to, men ble satt på ab om det kom mange samtidig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lykke til og god bedring til Casper :-)

Så ville jeg dratt å sjekka han for furunkulose o.l hos veterinæren så du får tatt det tidlig :-) Om det er furunkulose så kan man få laget vaksine, men det er ikke sikkert den fungerer. verdt et forsøk hvertfall! Er en sykdom jeg ikke vil ha på en hund igjen :-(

men krysser fingrene for at det er noe annet ;-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Synes det ser litt bedre ut i dag faktisk :-)

hehe nei de er kanskje ikke det, men er lange i forhold til hvordan jeg pleier å ha dem, og liker dem :P men må jo klippe et par ganger i uken hvis jeg skal klare å vedlikeholde, og det glemmer jeg alltid.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi fikk panikk da vår lille Hermes plutselig hovnet opp etter en løpetur på et jorde. Tok han med til vetrinær og røntget osv. Var ingenting, men lymfekjertel på samme side som de hovne tærne var veldig forstørret. Vet. trodde det kanskje var et fremmedlegeme som hadde trengt inn i poten, f.eks en flis av et halmstrå. Alt vi trengte var en antibiotikakrem og to dager, så var han like fin igjen. :)

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Chess har furunkulose (interdigital pyodermi). Det er noe forbanna dritt og kommer omtrent 2 ganger i året. Ofte etter løpetid og på vinteren. All form for slikking må unngås, bade foten i klorhexidin, bacmycin salve og potesokk så det ikke blir vått. Nå går hun på 20 dagers antibiotika da det er en kraftig og smertefull hevelse hun får. Hun fikk første utbrudd 5 år gammel. Håper ikke Casper får det samme.. Kjipe saker, men såvisst levbart når man oppdager det tidlig.
Furunkler sprekker etterhvert. Det er deilig for Chess, for det minsker trykket. Men desto viktigere å holde det tørt når det først sprekker.

Var hos vetten på julaften i år faktisk..

Jeg ser et mønster. Fôrskifte, løpetid, vinter og vått vær er alle faktorer som kan se ut til å utløse utbruddene. Furunklene skyldes nedsatt immunforsvar og forårsakes av betente hårsekker. Det er dog en lite beskrevet lidelse hva gjelder nedarving og faktisk årsak.

EDIT.

Ser du får lov å klemme osv. Det får IKKE jeg på Chess sine. De er så vonde at jeg knapt får se på dem. Så det er jo et godt tegn ift den Casper har, da!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det der er en klassisk furunkel. Men ikke fortvil, en enkel furunkel eller to =/= furunkulose. Jeg har hatt hund med furunkulose (to faktisk, og det er noe forbanna møkkadritt. Men jeg har også hatt en hund som fikk et par furunkler i året, og som jeg vil si var frisk som en fisk. Jeg gjorde ikke noe med de på henne, de sprakk og forsvant helt av seg selv. Hunden var ikke plaget.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...