Gå til innhold
Hundesonen.no

Hoven mellom tærne [bilde]


Lola Pagola
 Share

Recommended Posts

Istad på tur la jeg merke til at Casper var rød på bakfoten, mellom to tær. Og det er ganske hovent og rødt. Men ikke noe blod, og jeg ser ikke noe sår heller. Noen som har opplevd noe lignende? Det kan ikke ha vært der i går, for det var lett å få øye på.

(Den lille hårløse flekken til høyre er ikke endel av det jeg lurer på, det er bare et arr etter ett gammelt potekutt.)

(også vet jeg at neglene er litt lange, jobber med saken!)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Oi, det såg jo veldig rødt og hissig ut?

Jeg synes det ligner på Furunkulose-utslettene til Bronto :twitch: Desverre! men kan være våteksem av noe slag? Det ser hvertfall ut som en hudinfeksjon... Men furunkuloseutbruddene til Bronto (rottisen) ser veldig slik ut :-/

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tar alltid bilder i vivid, så ser nok ekstra rødt ut. Men ja. Det kom jo helt plutselig, han har aldri hatt noe slik før heller. Så litt rart. Han har herjet endel med andre hunder de siste dagene, og løpt i busker og kratt, så kanskje han har stukket seg på noe, får sjekke litt senere om det kanskje er noe som irriterer. Håper iallefall ikke det er furunkulose!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tar alltid bilder i vivid, så ser nok ekstra rødt ut. Men ja. Det kom jo helt plutselig, han har aldri hatt noe slik før heller. Så litt rart. Han har herjet endel med andre hunder de siste dagene, og løpt i busker og kratt, så kanskje han har stukket seg på noe, får sjekke litt senere om det kanskje er noe som irriterer. Håper iallefall ikke det er furunkulose!

Altså, Bronto hadde aldri noe tull før han fikk furunkulose i en alder av 4 år :huh: Før den tid var han aldri syk!. men det er ikke sikkert det er noe slikt altså, det kan være en helt vanlig hudinfeksjon av noe slag Lola ;) Så ikke ta sorgene på forskudd! Men du bør få sjekka det ut om det ikke roer seg eller om det kommer tilbake. Da tar veterinærene hudavskrapning...

Men hold det tørk, klipp bort pels rundt :) Jeg ville vaska med grønnsåpe et par ganger! Så prøv å forhindre slikking ;) Du skulle hatt fucidinsalve, men det er reseptbelagt :/

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men hold det tørk, klipp bort pels rundt :) Jeg ville vaska med grønnsåpe et par ganger! Så prøv å forhindre slikking ;)

Enig og få det og hold det fint og tørt. Gjerne en god potesokk og litt føning etter du har vært på tur.

Hadde prøvd det først i en dag eller to før evt veterinær og antibiotika/kortison så lenge det ikke virker ubehagelig eller smertefullt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja får gjøre det. Satser på at det bare er en betent hårsekk, har lest meg frem til at det like gjerne bare kan være det.Steller poten noen dager, også tar jeg det derfra :-)

Tips: Ta en ren vasleklut og dynk i grønnsåpevann, ta rundt labben, ta en bæsjepose eller brødpose og ta utenpå. Fest med strikk eller teip så den sitter på poten. PÅ den måten får du hatt det ordentlig i grønnsåpevann i 10-15 min og ikke bare 2-3 som gjerne er de vi klarer får hundene til å holde poten i vann :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tips: Ta en ren vasleklut og dynk i grønnsåpevann, ta rundt labben, ta en bæsjepose eller brødpose og ta utenpå. Fest med strikk eller teip så den sitter på poten. PÅ den måten får du hatt det ordentlig i grønnsåpevann i 10-15 min og ikke bare 2-3 som gjerne er de vi klarer får hundene til å holde poten i vann :P

Kjempelurt! Takk for tips, det skal jeg gjøre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ita hadde av og til slike furunkler gjennom livet, uten at det ble noe store utbrudd av det.

Jeg lot henne stå i badekaret med nok vann til at det gikk over potene. Så satt/hang jeg over kanten og klemte på byllen. Etter hvert ble hun så herda at jeg kunne skvise den ut som en kvise når jeg så den.

Jeg gjentok potebadet noen dager til jeg var sikker på at det ikke var meg gugge igjen. Så holdt det en stund til det kom en ny.

Hun gjorde seg ikke noe av det så lenge det kom en eller to, men ble satt på ab om det kom mange samtidig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lykke til og god bedring til Casper :-)

Så ville jeg dratt å sjekka han for furunkulose o.l hos veterinæren så du får tatt det tidlig :-) Om det er furunkulose så kan man få laget vaksine, men det er ikke sikkert den fungerer. verdt et forsøk hvertfall! Er en sykdom jeg ikke vil ha på en hund igjen :-(

men krysser fingrene for at det er noe annet ;-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Synes det ser litt bedre ut i dag faktisk :-)

hehe nei de er kanskje ikke det, men er lange i forhold til hvordan jeg pleier å ha dem, og liker dem :P men må jo klippe et par ganger i uken hvis jeg skal klare å vedlikeholde, og det glemmer jeg alltid.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi fikk panikk da vår lille Hermes plutselig hovnet opp etter en løpetur på et jorde. Tok han med til vetrinær og røntget osv. Var ingenting, men lymfekjertel på samme side som de hovne tærne var veldig forstørret. Vet. trodde det kanskje var et fremmedlegeme som hadde trengt inn i poten, f.eks en flis av et halmstrå. Alt vi trengte var en antibiotikakrem og to dager, så var han like fin igjen. :)

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Chess har furunkulose (interdigital pyodermi). Det er noe forbanna dritt og kommer omtrent 2 ganger i året. Ofte etter løpetid og på vinteren. All form for slikking må unngås, bade foten i klorhexidin, bacmycin salve og potesokk så det ikke blir vått. Nå går hun på 20 dagers antibiotika da det er en kraftig og smertefull hevelse hun får. Hun fikk første utbrudd 5 år gammel. Håper ikke Casper får det samme.. Kjipe saker, men såvisst levbart når man oppdager det tidlig.
Furunkler sprekker etterhvert. Det er deilig for Chess, for det minsker trykket. Men desto viktigere å holde det tørt når det først sprekker.

Var hos vetten på julaften i år faktisk..

Jeg ser et mønster. Fôrskifte, løpetid, vinter og vått vær er alle faktorer som kan se ut til å utløse utbruddene. Furunklene skyldes nedsatt immunforsvar og forårsakes av betente hårsekker. Det er dog en lite beskrevet lidelse hva gjelder nedarving og faktisk årsak.

EDIT.

Ser du får lov å klemme osv. Det får IKKE jeg på Chess sine. De er så vonde at jeg knapt får se på dem. Så det er jo et godt tegn ift den Casper har, da!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det der er en klassisk furunkel. Men ikke fortvil, en enkel furunkel eller to =/= furunkulose. Jeg har hatt hund med furunkulose (to faktisk, og det er noe forbanna møkkadritt. Men jeg har også hatt en hund som fikk et par furunkler i året, og som jeg vil si var frisk som en fisk. Jeg gjorde ikke noe med de på henne, de sprakk og forsvant helt av seg selv. Hunden var ikke plaget.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Noterer en nydelig dag med no stress. Virker som lysterapi, magnesium og lakseolje begynner virke. Ble bekymret da han begynte trekke i selen i forrigårs. Han har gått så naturlig pent i bånd hele tiden, som om programvaren var preinstallert da han kom ut av esken. I forrigårs begynte han plutselig trekke med viten og vilje. Flaks da, at vi hadde en privattime i går.  Hjemmeleksen vi fikk, med metoden for å reinforce krav om å holde seg bak skotuppene mine, den er litt i konflikt med stress-ned-prosjektet vårt, fordi Ede går høyt i stress når hans autonomitet blir utfordret. Peser og får virkelig vondt av det. Å bli stilt absolutte krav til er noe annet for ham å forholde seg til enn å bli tilbudt frivillige oppgaver mot god betaling.  Fordi jeg måtte ta en selvstendig avgjørelse i hva jeg oppfatter som et dilemma: belaste det nevroendokrine stressystemet ved å kreve disiplin i halsbånd, eller prioritere stress-ned-prosjektet, så valgte jeg utsette hjemmeleksene og gå rolig tur med "ikke trekke" og "ikke gå i veien for meg" som eneste krav, og så være veldig bevisst på å bare belønne når han selvstendig gjør de riktige valgene uten å bli bedt, uten godbit i hånda eller hånda i lomma.  Jeg har nemlig ikke nok erfaring til å føle meg sikker på å klare gjennomføre hjemmeleksene fra privattimen alene uten å forårsake mer stress på det endokrine systemet hans enn godt er.  Det viste seg å være en god vurdering. Foruten noen få barnlige byks av glede som i korte øyeblikk strammet båndet mer enn akseptabelt, så var Ede SÅ flink og rooolig og grei hele veien. Naturlig slak line. Når han vimser bytter han i de aller fleste tilfellene side bak meg. Kun noen få uakseptable avskjæringer rett foran meg, og de kom helt på slutten av turen, tett på hverandre, antakelig fordi han er sliten og i bakhodet husker at det der var måten å få bli plukket opp i bæreslynge på. Han velger å gå pent og pyntelig på min venstre side mesteparten av tiden, uten å forvente belønning for det. Det går nå an å hale tiden ganske lenge uten at det stresser ham når han selv velger å gå fot for å se om det kommer en utbetaling. Selv hjemveien gikk rolig og avslappet. Først 10 meter fra porten hjemme kom første stressutbrudd med trekking. Gladstress de siste meterne av en timelang spasertur i mitt tempo. En klar forbedring. Han ble skuffa og såret av grensesettingen de siste meterne, for det virket helt sykt autoritært og tyrannisk og uten mål og mening for ham å bli hindret i å gladbykse gjennom porten og døren, inn til godis og myk og varm seng, men han tok det til seg at kravet "ikke trekk" gjelder de siste meterne av turen også. Ingen raptus da vi kom inn heller. Det var en milepæl. Bare la seg rolig og pyntelig til å sove. Perfect day. ..og det er før vi har fått noen CBD i posten.  Vi fikk forøvrig mail om å huske båndtvang fra i dag. Det har Edeward tydeligvis fått med seg.  Snudde seg utålmodig mot lykkeland mens muttern fomlet med kamera:   Oppdaget at muttern begikk en kriminell handling!! Reiste seg og kom inn hver gang muttern forsøkte gå lenger unna enn båndlengden for å få tatt et godt bilde. Her har han til slutt gitt opp å få muttern på rett kjøl og bare håper hun får tatt det ***** bildet før han svimer av i bekymring for å bli tatt og få et kriminelt rulleblad. Genetikk er ingen spøk. Ede identifiserer seg som sikkerhetspersonell og tjenestehund, og han tar de oppgavene alvorlig.   
    • Ja ikke den største oppfinnelsen 😂 Men kanskje noen hadde erfaringer å komme med; kanskje de elsker det kanskje hunden ble dårlig i magen på det. Kanskje det er bløtere enn annen v&h, kanskje noen opplever å måtte fôre dobbelt så mye på det som på en annen variant. Kanskje noen var superfornøyd og andre missfornøyd. I want to know it all 😂
    • Det finnes alltid unntak, men det bør aldri være grunnlag for anbefaling av en rase. Vil man helst ikke ha lyd/røyting/whatever så velger man en rase som vanligvis ikke har tendensene til det. Oppdragelse, trening og miljø kan påvirke, men genetikken kan ikke overstyres. Lyd på riesen er ingen overraskelse for meg, det er jo en hund med mye driv.
    • Er en del med god helse og super mentalitet også? Vår golden var på ingen måte taus, han bjeffet forholdsvis mye. Cavalieren vår var helt ekstremt gneldrete med vakt som sin selvpålagte hovedoppgave. Mest savage villdyr jakt-, vakt- og trekkhund jeg har hatt. Understimulert.  Ingen lyd på finsk lapphund og chihuahua, som begge fikk over gjennomsnittet med oppmerksomhet og stimuli. Begge rasene kjent som gneldrebikkjer, begge individene så og si tause, i motsetning til de to kjent for å være verdens enkleste og greieste, som i bunn og grunn var veldig hundete hund på mange måter, bl.a. ressursforsvar. Såfremt en skal trene og aktivisere hunden er oppdragelse og aktivisering vel så viktig som rase og genetikk, tror jeg. En golden som kjeder seg er ingen plysjhund, den vil bjeffe og ødelegge ting. En spisshund som får tilfredsstilt behov og blir trent trenger verken lage lyd eller ugagn. Kan lyd handle vel så mye om hvordan ulike raser blir valgt av ulike typer hundeeiere til ulike typer hundehold? Hvilke raser vil ikke bli gneldrebikkjer om en ofte og lenge av gangen plasserer dem i en kjedelig hundegård alene, hvor de kan se/høre/lukte forbipasserende? En gjenganger med små, såkalte gneldrebikkjer av selskapsraser er at eierne verken forstår dem eller trener dem, og så retter det seg når de får hjelp til å tolke hunden og interaktere bedre med den.  Jeg har forøvrig hatt store problemer med LYD på riesenvalpen jeg har nå (ikke en rase for trådstarter). Ikke noe jeg forventet, og er pga generelt konsensus om bjefferaser usikker på om det er genetisk lyd eller om det i hovedsak er miljøpåvirkning fra den individuelle mammaen. Fra mitt eget anekdotiske erfaringsgrunnlag tror jeg egentlig det siste. Det har tatt to mnd å bli kvitt problemet hjemme, ved å forstå mer av hva han vil når det kommer lyd, og hvordan respondere på det. Ikke super lystbetont oppgave å jobbe med, for jeg forventet ikke det problemet.  Den personlige efaringen min er altså at rase is like a box of individuals i litt større grad enn mange andre mener.
    • En del lyd og dårlig helse og mentalitet på dem.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...