Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet
Det går da ikke 3-4 år mellom hver CH vel?

KAN gå. Og ja, det er raser i UK uten nye champ i det hele tatt enkelte år. Det er ikke uten grunn at flere og flere fra UK reiser utenlands for å få FCI champ istedenfor, de har knallgode hunder, men klarer bare ikke å slå den ene vinneren år etter år.

Og bare 5 nye champ i år, på et av landets største raser? Det sier jo defintitivt at genpoolen ikke er bred og god nok, og understøtter poenget mitt 100%

Om det er slik at det er ræl som blir champ, så går det vel ikke på antall hunder/utstillinger, men på dårlige dommere. Og der kan faktisk klubbene påvirke, med å si nei til at dommer x, y og sånn og sånn får lov til å dømme sin rase.

  • Like 1
  • Svar 63
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

En rasestandard kan alltid tolkes all den tid den ikke er nøyaktig beskrevet. På DS står det f eks at den skal være tilnærmet kvadratisk - det en person synes er korrekt i hht til dette er ikke det sa

Ja alle ck-hunder er jo gode nok til certet, så egentlig synes jeg alle bare kunne fått cert OGSÅKUNNECASPERFÅTTDETDERREJÆVLACHAMPIONATETMENMANMÅVELKANSKJESTILLEFORÅFÅDETDA!

Jeg synes de skal gå for den engelske modellen, jeg. Skal man bli champion skal man da virkelig greie å slå de andre championene i rasen. Altså - cert kun til beste hannhund og beste tispe, og champio

Skrevet
På belgeren (jeg regner med at det er det samme med mellompuddelen) så har jeg 17 muligheter for å ta et lite cert (jeg unnlot med vilje NKKs utstillinger og NBFKs spesialutstilling) på utstillinger med max 2 timers kjørevei. Letohallen (8 utstillinger i 2013) og Exporama (4 utstillinger i 2013) ligger under 20 minutter herfra (nei, jeg veit ikke alle bor så sentralt som jeg gjør, men Letohallen er en 40 minutter fra Oslo, Exporama et kvarter), det er 12 utstillinger der bilen knapt rekker å bli varm før jeg er fremme - det er strengt tatt ikke en nødvendighet?

Skal man ta med NKKs utstillinger, så har jeg 4 muligheter til å ta stor-certet uten å måtte kjøre mer enn en times tid (NKK Hamar er lengst unna, det tar vel en drøy time å kjøre til Vikingskipet, det samme er det vel til NKK Drammen, så har vi jo selvsagt NKK Oslo og NKK Lillestrøm).

Så jo, jeg syns egentlig at det er mer enn nok utstillinger her i området ihvertfall. Kanskje det ville vært bedre å kutte ned noen her omkring, og at heller NKK arrangerer flere utstillinger i landsdeler som ikke er like "velsignet" med sånne arrangementer som vi er her på østlandet?

Veldig OT. Om jeg skal sette en grense på max to timers kjørevei har jeg 2 muligheter til å ta et lite cert. Dobler jeg lengden til max fire timer har jeg 3 muligheter til å ta et lite cert. Tredobler jeg lengden til maks seks timer har jeg 9 tror jeg.

Skrevet
Virkelig? At det kan gå 3-4 år før det blir nye champ i rasen i det hele tatt? Hvordan i all verden gagner det rasen, når det er med på å pushe smalere genpool via matadoravl (for man kan si hva man vil, avl blir en god del basert på antall cert/championater) og hvordan det iallefall får folk til å la være å melde på når det blir umulig å oppnå champ på kanskje mange år. Kom ikke å fortell meg at sonisene hadde vært så gira på utstilling om det var omtrent null sjans til å få certet, fordi voksne champhunder slår unghunden din år etter år.

Den engelske modellen er etter min mening den dummeste av alle, og gjør ingenting for å fremme en stor og variert, sterk og god genpool.

Nåja, da har vel kanskje hannhundeier et lite ansvar for å plukke tispe og ikke si ja til alt som går på fire ben og har hale også da? For all del, finnes nok mennesker som IKKE gjør det også fra før.

Det går da ikke 3-4 år mellom hver CH vel? i England iår så har det blitt 5 nye CH, og det er påmeldingstallet "aldri" under 100 på CC utstillinger (bortsett fra Belfast, men det var vel noe boikott pga Lennox)

Tuva har fått alle Certa sine fra BIR/BIM så jeg synes hun fortjener titlene sine. Trym har 3 Cert som 2 beste hannhund, så hvis han blir CH noen gang så er det ikke like fortjent. Det er mye ræl som blir CH, og jeg tror vi hadde luka ut mange hvis det hadde vært den beste som fikk det hver gang.

Takk, hva med disse som ALDRI hevder seg i championklassen? Er jo minst tre dommere som mener den er tittelen sin verdig, så kan jo ikke skylde på èn elendig dommer heller.

Skrevet

tulip - sjekk hvor mange BIR og BIM-hunder du har i løpet av et år - så vil du se hvor mange nye champions det vil bli i året (de må ha blitt det ene eller det andre for å få cert - i mitt forslag). Selv på den lille stusselige rasen jeg har er det MER enn nok bare dèt.

At endel dommere er dårlige er vel ikke spesielt sjokkerende påstand. Men hvem vet hvilken dommer som skal dømme utstillingen når klubben må ta avgjørelsen om rasen skal få være med eller ikke, da? Man takker ja eller nei til rasens deltakelse 1,5-2 år før utstillingen, og jeg er overbevist om at de fleste klubber er ikke engang i nærheten av å sette opp dommerlisten da. Ergo kan ikke klubben velge klubb basert på gode eller dårlige dommere.

Så da er det bygd opp til "vennetjenester", evt. betaling, evt. at styrets/utstillingskomiteen kan velge selv hvor de vil stille, etc, etc. Jeg ser et helt hav av meget ubehagelige diskusjoner utav det at klubben skal kun velge ut de 5 "beste" utstillingene som skal få gi ut cert neste år eller ikke. Jeg er overbevist om at MIN oppfattelse av den beste utstillingen er noen helt annen enn en som bor i Trondheim eller en i Bergen eller oppdretteren vi har i Tromsø..

I UK har de også antall cert i forhold med hvor mange registrerte hunder - og de ser da ut til å ha tilstrekkelig antall champions fordet. Beardisen har sånn 3-400 påmeldte hunder, og ja - det er STORT å være GB champion. Men det er saktens flott ¨for folk å reklamere med endel reserve-cert også.

Å skylde på tittelblinde oppdrettere blir jo for enkelt. Da må man i alle fall ikke gi ut "gratistitler" - da vil jo enhver pjusk kunne brukes, liksom...

Susanne

Skrevet

Er det virkelig så store problemer med at mange hunder som er langt utenfor rasestandaren blir champ?

På min rase er det individer som bruker tid, og noen får aldri CK en gang igjennom hele karrieren de blir stilt. Jeg vil nå si at det er ett fåtall som ikke fortjener tittelene sin, og det en rase som har "mange" av reste dommerene.

Jeg har vel en av de rasene det er minst av på utstilling utenom på Bjerke eller D4A.

Er det ikke heller NKK som kanskje burde satt opp en liste over hvilken dommere fra hvilken land som helst ikke bør brukes i Norge pga utdanningssytemet?

Skrevet
Nåja, da har vel kanskje hannhundeier et lite ansvar for å plukke tispe og ikke si ja til alt som går på fire ben og har hale også da? For all del, finnes nok mennesker som IKKE gjør det også fra før.

Alle har et ansvar, men mange glemmer det, uavhengig av om det er vårt certsystem eller UK/AKC. Og det er ikke bare snakk om hanner, men også at alle tispene i et kull får 5 kull hver, gjerne med beslektede hanner...

tulip - sjekk hvor mange BIR og BIM-hunder du har i løpet av et år - så vil du se hvor mange nye champions det vil bli i året (de må ha blitt det ene eller det andre for å få cert - i mitt forslag). Selv på den lille stusselige rasen jeg har er det MER enn nok bare dèt.

Susanne

Jeg HAR telt på GD, i Norge er det ca 15% av antall reg valper pr år som blir nye champ hvert år, i tillegg kommer utenlandske hunder som blir Nuch. I UK er det under 5%, og de har over 5x fler reg valper pr år enn Norge. Så antall nye champ er omtrent det samme når man teller individer, men genpoolmessig er det himmelvid forskjell.

Skrevet
Veldig OT. Om jeg skal sette en grense på max to timers kjørevei har jeg 2 muligheter til å ta et lite cert. Dobler jeg lengden til max fire timer har jeg 3 muligheter til å ta et lite cert. Tredobler jeg lengden til maks seks timer har jeg 9 tror jeg.

Nei, det var jo det jeg sa? At her i området er det mer enn nok utstillinger, og at kanskje det var en ide om NKK arrangerte litt flere i de landsdelene som ikke har 17 utstillinger i 2 timers omkrets, liksom.

Skrevet
Når kan de få cert? Trodde bare beste tispe og beste hannhund fikk det jeg, må ha misforstått noe veldig :P

På fuglehunder må de være jaktpremiert for å få cert.

Er det ikke heller NKK som kanskje burde satt opp en liste over hvilken dommere fra hvilken land som helst ikke bør brukes i Norge pga utdanningssytemet?

Helt enig

På fuglehunder så har Fuglehund Klubbens Fellesforbund (FKF) bestemt at de skal godkjenne hvilke utstillinger gruppe 7 kan delta på, nettopp for å holde igjen og "kvalitetssikre". Så derfor vi ikke kan delta på eks Letohallen. Våre utstillinger er gjennom NKK, raseklubbene, fuglehundklubber og jakt/fiske foreninger.

Likevel ser man hunder som ikke er "gode nok" blir champion og det har med dommer kvaliteten å gjøre.

Burde man eks ha allround dommere?

På min rase er det bestemt av FCI at rasen skal måles. På de to siste NKK utstillingene jeg har vært på i høst ble ingen av hundene målt. Så tydelig at dommerene ikke får med seg all informasjonen. Og det er jo forståelig når man skal dømme ørten raser.

Og det går jo uttover kvaliteten da for små hunder som skulle vært disket får excellent.

Skrevet

MTP dollar har blitt BIR på alle NKK utstillinger iår, så sier det seg selv at ingen ville blitt champion ila det engelske systemet da? låt kjempegøy ut :P

Skrevet
MTP dollar har blitt BIR på alle NKK utstillinger iår, så sier det seg selv at ingen ville blitt champion ila det engelske systemet da? låt kjempegøy ut :P

Stemmer for hannhundene, ja.

Hvor mange av sonishundene hadde vært champ om de kun fikk cert som BIR el BIM? Og hadde de rukket det til de var knappe to år gamle?

Skrevet

Jeg ser ikke problemet me mange utstillinger for min rase. Vi har brukskrav. Problemet er dommerne etter min mening..

Og så skulle utstillingene vært mer spredd i landet.. Er jo nesten ingen i trøndelag engang.

Sent from my GT-I9100

Skrevet
Jeg ser ikke problemet me mange utstillinger for min rase. Vi har brukskrav. Problemet er dommerne etter min mening..

Og så skulle utstillingene vært mer spredd i landet.. Er jo nesten ingen i trøndelag engang.

Sent from my GT-I9100

Det kommer på min rase også nå, og bare det gjør jo cert jakten ett hakk vanskeligere. :)

Skrevet
Hvor mange av sonishundene hadde vært champ om de kun fikk cert som BIR el BIM? Og hadde de rukket det til de var knappe to år gamle?

Nora ville ihvertfall hatt 0 cert istedetfor 2 cert. Hun har blitt 2.beste tispe begge gangene hun har tatt certet hun, slått av den samme (vakre) championtispa begge gangene.

Skrevet
Nora ville ihvertfall hatt 0 cert istedetfor 2 cert. Hun har blitt 2.beste tispe begge gangene hun har tatt certet hun, slått av den samme (vakre) championtispa begge gangene.

Og jeg vil tro det gjelder de aller aller fleste sonishundene jeg.

Skrevet
Og jeg vil tro det gjelder de aller aller fleste sonishundene jeg.

Og det hadde ført til at jeg hadde sluttet stille Blaze når jeg stilte Talli, og sluttet stilel Talli for at hennes søster eller barn skulle få tittlene sine. Tror nok iallefall noen oppdrettere hadde tenkt på samme måte.

Deltager antallet pr rase hadde sunket drastisk tror jeg, iallefall fra oppdrettere. Vakre veteraner hadde ikke blitt stilt osv osv

Skrevet
Og det hadde ført til at jeg hadde sluttet stille Blaze når jeg stilte Talli, og sluttet stilel Talli for at hennes søster eller barn skulle få tittlene sine. Tror nok iallefall noen oppdrettere hadde tenkt på samme måte.

Deltager antallet pr rase hadde sunket drastisk tror jeg, iallefall fra oppdrettere. Vakre veteraner hadde ikke blitt stilt osv osv

Mhm. Samt at de som har gode hunder som kanskje mangler showgnisten hadde gitt opp ganske fort, iom at de aldri oppnådde 1.plassen, selv om de fikk både 2. og 3. enkelt nok. Nei, jeg håper at UK systemet ikke sprer seg til FCI!

  • Like 1
Skrevet
Stemmer for hannhundene, ja.

Hvor mange av sonishundene hadde vært champ om de kun fikk cert som BIR el BIM? Og hadde de rukket det til de var knappe to år gamle?

Skal vi se :):

Willy - 3 CERT + BIR før fylte 12 mnd - totalt 9 cert den dagen han ble champion (om det var 2 års grense for championat).

Babs - 2 CERT + BIM før fylte 12 mnd - totalt 7 cert den dagen hun ble champion (ved regel om 2 års grense for championat)

Lotta ville hatt 3 cert og BIM den dagen hun ble champion - akkurat 2 år gammel (hun var ingen barnestjerne og fikk ikke cert som junior).

Skrevet
Skal vi se :):

Willy - 3 CERT + BIR før fylte 12 mnd - totalt 9 cert den dagen han ble champion (om det var 2 års grense for championat).

Babs - 2 CERT + BIM før fylte 12 mnd - totalt 7 cert den dagen hun ble champion (ved regel om 2 års grense for championat)

Lotta ville hatt 3 cert og BIM den dagen hun ble champion - akkurat 2 år gammel (hun var ingen barnestjerne og fikk ikke cert som junior).

Hadde blitt veldig likt her i gården :)

Og jeg tipper endel hadde enten vært lykkelig for at jeg sluttet stille Blaze, eller surmulet for at jeg har stilt henne i 9 år..

Skrevet
Stemmer for hannhundene, ja.

Hvor mange av sonishundene hadde vært champ om de kun fikk cert som BIR el BIM? Og hadde de rukket det til de var knappe to år gamle?

Amiga ville ikke blitt champ når hun ble. Storcertet fikk hun BIm, og det ene lille var hun BIR. ETter det så ble hun ikke BIR/BIM. OG når hun fikk championatet ble hun 2BTK. Så jeg måtte da stilt henne mer for å fått championatet.

Issi har ett cert når hun ble BIR.

Vil ikke tenke engang på hvordan det blir med doffen :P er som regel 60 påmeldte og det er maange championer :P

Skrevet
Hadde blitt veldig likt her i gården :)

Og jeg tipper endel hadde enten vært lykkelig for at jeg sluttet stille Blaze, eller surmulet for at jeg har stilt henne i 9 år..

Willy ville vel hatt sånn ca 29 cert per i dag, om den ordningen fra England ble brukt her :).

Skrevet

Dina tok 12 cert inntil hun ble 2 år, 11 av de 12 gangene har hun blitt BIR/BIM. Totalt ble hun BIR/BIM 17 av 32 ganger hun ble stilt ut. Nora har blitt stilt 10 ganger, hun ville ikke hatt et eneste cert med regler som i England.

Skrevet

Her ville de fleste som er som er championer blitt det noe senere enn de ble, bortsett fra Kicki og Cora. Cora 14 cert som BIR/BIM før fylte 2 år i april d.å. og senere 6 BIR/BIM.

Skrevet

Synes det blir helt feil.

Gjør det heller slik at dersom hunden har et stor cert, kan den ikke få fler enn bare det ene den trenger. Og har hunden 2 små cert, kan den ikke få fler, unntatt stor cert. Og dersom hunden er nuch, kan den ikke få noen cert i utstilling i det heletatt.

En hund som er nuch trenger i all hovedsak ikke å stilles ut noe mer før den evnt er veteran, og dette, kun for å vise frem at rasen faktisk kan bli gammel.

Evnt kan det gjøres slik at champion klasse kun blir et champion skue, du vinner ingen ting. Kanskje en tittel av noe slag (nv, ww osv). Men ikke bir/bim eller cert. Du kan vise frem champion hunden din, få en kritikk, men det er det. En champion har jo allerede vist seg god nok for 3 forskjellige dommere.

Dette åpner for de som aldri får sjansen fordi samme hunder hele tiden tar certet, champion eller ikke.

edit; blir det ikke mye innavl? tenk når det bare er så og så mange hunder som kan få cert i en rase, da vil jo disse avles på av veldig mange oppdrettere da? Hvordan skal man unngå matador avl? Genpoolen vil jo krympe, for alle vil jo bruke en godt merittert hannhund på tispa si f.eks.. Eller surrer jeg nå?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...