Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hun er supersøt :wub:

Hun er fiin! Elsker de store tan-tegningene i ansiktet hennes! :) synd det ikke blir valper, men det kommer vel flere sjanser :)

Tusen takk! :wub: Om det ikke på magisk vis plopper noe ut, så blir det å prøve på nytt ved neste løpetid (som jeg beregner til juni). Hun får løpetid hver 4.mnd, så det er nok å ta av kan en trygt si... :P

  • 2 weeks later...
  • Svar 119
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

La meg presentere det nyeste familietilskuddet: Chilja's Wagtail Lily, eller Nagini som hun heter til daglig. Hun er etter NUCH Ki-Ro-mas Dark Mystic og Tanmarks Dancing Queen. Jeg har henne i d

Nagini 9 uker og heeelt ferske bilder

Nagini har nettopp rundet året, og har i tillegg tatt HD/AD-røntgen! Det ble A på alle kanter, så jeg kan ikke gjøre annet enn å smile fra øre til øre I tillegg har vi startet med agility, noe som bå

Skrevet

Nå er det jo hele 14 dager siden sist, så da er det på sin plass å spamme med litt bilder igjen! Nå har våren virkelig kommet, og temperaturen var helt fantastisk - så dagen i dag har blitt tilbragt nede ved vannet der sjøløvene mine trives best - resten av bildene havner nok i Mew og Moltres sin tråd (dette begynner å bli litt tungvindt merker jeg :P ) :D

IMG_3627_zpsbimkpi4m.jpg

IMG_3873_zpsfbrg83wl.jpg

IMG_3878_zpsnpd8tkpz.jpg

IMG_3886_zpsbsvqt2r2.jpg

IMG_4105_zpsvmg9017e.jpg

  • Like 1
Skrevet

Nydelig :wub: Og for en flott pels hun har nå! NKK Drammen neste? :ahappy:;)

Takk :wub: Angrer på at jeg ikke meldte henne på utstilling til helgen, men så var det de valpene som liksom skulle dukke opp da.. :P Og innen NKK Drammen, har hun nok sluppet den pelsen - hun løper hver 4.mnd vettu :P Dessuten er det brukshelga som står for tur :ahappy: Får heller ta oss en Sverige-tur eller noe tenker jeg i løpet av sommeren når pelsen forhåpentligvis er tilbake etter løpetida :)

  • Like 1
  • 8 months later...
Skrevet

Som kanskje noen av dere allerede vet, så er det ingen mer Nagini mer. 

Min øyensten fikk hvile 8.september, og det er noe av det vanskeligste jeg har vært med på. Det har ennå ikke gått opp for meg at jeg aldri noen sinne skal få se den vakreste skapningen på jord igjen, og aldri mer skal jeg få grave ansiktet mitt inn i pelsen hennes eller høre hennes skjærende bjeff eller grynting. Det er slike situasjoner som oppstår, som gjør at jeg virkelig ikke har lyst til å holde mer på med hund. Slike avgjørelser som må tas som gjør at jeg bare har lyst til å gi opp alt jeg drømmer om, fordi det er overhode ikke noe hyggelig å miste sin aller beste venn. 

Kort sagt (og det er først nå jeg virkelig klarer å jobbe meg gjennom en hel tekst som er publisert i all offentlighet) så skjedde det en brå adferdsendring hos henne. Hun elsket alt og alle som hun kom over på sin vei, men i løpet av sommeren var hun ikke seg selv mer. Hun kunne begynne å utagere uten forvarsel og prøvde ved et par anledninger å bite forbipasserende helt utav det blå. På en tur greide hun faktisk dette og, men fikk heldigvis bare tak i jakken hans. Det var overhode ikke noe mønster i det hele og hun har verken vært utsatt for noe verken da eller tidligere, eller blitt provosert, så det hele har vært veldig vanskelig. Jeg har lett etter forklaringer på hva som kan ha skjedd der og da, som har ført til at hun har reagert som hun har gjort, men det finnes ganske enkelt ingen. Jeg kunne ha ramset opp flere ulike senarioer, men det ville ikke ha forandret utfallet. 

Jeg snakket med noen av mine nærmeste og også flere ordentlig hundekyndige folk som jeg kjenner til og spurte om råd. Flere tilfeller ble det nevnt at det kunne være hjernesvulst i og med at hun switchet så mellom å være seg selv, til brått å utagere, til å være like glad og være seg selv. Jeg hadde en lang prat med oppdretteren min, og fikk også vite at det har vært flere tilfeller med hjernesvulst bakover på linjene. Til syvende og sist, jeg dro ned til veterinæren, snakket med henne, og hun var enig i at hjernesvulst eller ikke, så var ikke Nagini lenger en hund som var trygg å ha ute blant mennesker, og spesielt ikke med barn. 

Det ligger mer historie bak det hele, men jeg ønsker ikke utdype mer og kommer tvilsomt til å ville svare mer på sykdomsbildet hennes eller min avgjørelse, for innerst inne vet jeg at jeg tok den riktige avgjørelsen, og de som så Nagini de siste månedene vet også at det ikke er tatt ut av åpen himmel. Jeg skulle ha gjort hva som helst for å reddet min mest dyrebare skatt, for gud som jeg savner henne. Hun kommer til å være den hunden som jeg aldri noen sinne får igjen, men som jeg har hatt æren av å kjenne. Min aller kjæreste Nagini, du er så inderlig savnet...:heart:

IMG_7040_zpsypaoks3f.jpg

IMG_7232_zpstelgs0lk.jpg

Dagen før jeg tok henne med meg til veterinæren, dro vi på tur til Gaustatoppen. Hun hadde en av sine bedre dager den dagen.
IMG_7405_zpszbovfvpm.jpg

Dette er et av de aller siste bildene som er tatt av henne. Samme dagen som vi tok farvel for siste gang.
IMG_7454_zpsiagatdpp.jpg

 

Sov godt, lille:heart:

Skrevet
5 minutter siden, Tekopp skrev:

Så trist å lese. Håper det går bra med deg (og resten av flokken). Kondolerer.

For tiden består flokken av bare Moltres, siden Mew hadde HD D med store forkalkninger og jeg ikke ønsket å belaste henne for mye (aussien leker jo relativt røft og disse jentene var intet unntak) fikk hun lov til å flytte i sommer. Nå lever hun det glade liv i Oslo som alenehund og kan treffes fra tid til annen på Nasjonalhistorisk museum hvor den nye eieren hennes jobber :) Så akkurat nå håper jeg at sistemann klarer å holde seg frisk i det minste :hmm:

Guest Klematis
Skrevet

Så leit. Det ble mye på en gang for deg. Håper du og Moltres koser dere masse sammen, og at hun fortsetter å være frisk og fin.:hug:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
    • Jeg skjønner ikke at en oppdretter skal se det som noe negativt at dere har en trygg, voksen hund fra før. Ja, det er noen som har fordommer, men hvis hunden faktisk ikke har noe problemer med utagering eller aggresjon hverken mot folk eller andre hunder, eller ressursforsvar eller andre ting, så vil de fleste seriøse oppdrettere se det som positivt. "Dominant" er et ord som trigger veldig mange diskusjoner i hundemiljøer. En dominant hund lager ikke bråk, den kan "ta kontroll", men en dominant hund er som oftest en trygg hund som kan ha god innvirkning på de rundt seg. Hvis hunden din er den som kan finne på å gå mellom do hunder som bråker kan det godt være hun er dominant. Dominans i denne sammenhengen betyr ikke å undertrykke og bølle med, den typen adferd er det vanligvis utrygge hunder som har. Det er en stor misforståelse at dominant adferd hos hund er en dårlig ting og et tegn på "dårlig oppdragelse" eller at den prøver å ta over styringen i husholdningen. Det er ikke så mye å forklare, hvis du sier til oppdretter at dere har en stor voksen, trygg hund fra før så bør det bare være positivt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...