Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Guest Gråtass
Skrevet

Helt avhengig av kontrakten som er skrevet det og den varierer nok i svært stor grad. Jeg f.eks har ingen tilbakebetaling ved sykdom, feil eller mangler. Kun retur av hund mot kjøpesum. Andre har 25% ved HD, tannmangel, ad, testikkelmangel etc.

Skrevet

Vi har fra vår oppdretter:

Summary of guarantee: If, in the first 18 months of life, any hereditary health problem should be revealed, the puppy will be replaced or the purchase price refunded (without having to return the dog).
Skrevet

Jeg synes egentlig det er litt rart at så mange oppdrettere dekker åpenbart skjulte feil og mangler og ting som dukker opp etterhvert, ting som ingen kan råde over. Leja har f.eks. tannmangel. Jeg fikk ikke igjen penger for dette, men det er heller ikke noe jeg forventer å få igjen. Slekta "sliter" ikke med samme problem og oppdretter hadde ikke hatt noen forutsetninger for å vite dette på forhånd. Dessuten er hunden solgt uten "utstillingsgaranti".

Hvis jeg selv skal drive oppdrett en dag vurderer jeg å gi igjen penger for div. helse- eller mentaltester slik at avkommene fra mine kull i størst mulig grad blir testet. Men det er i så fall et valg som har lite med feil/mangler å gjøre. Skulle det f.eks. vise seg at en av hundene i et kull fikk HD hadde jeg ikke betalt tilbake noe med mindre det var veldig spesielle omstendigheter. Jeg ville kun brukt HD-frie hunder og slekt i avl, derfor.

Skrevet

Jeg ville kun brukt HD-frie hunder og slekt i avl, derfor.

PÅ dine to raser, er det vanlig at hele kull rtg? For selv om foreldrene og etpar i slekta på hver side er rtg fri, betyr det ikke at de ikke bærer på HD defekten, det "vet" man kun etter tre-fire generasjoner der ALLE er rtg frie.
Skrevet

Så det er ingenting man har rett på som kjøper uten at det står i kontrakten? Var det ikke en sak her inne for litt siden om en som kjøpte en pomme som var alt for stor i forhold til rasen, og dermed fikk penger igjen fordi hun ikke fikk det produktet som hun kjøpte?

Jeg tenker også at det går litt på hva man kan forutse av problemer som kan komme. Jeg hadde heller aldri regnet med å få penger igjen for noe som de ikke kunne forutse at dukket opp.

Skrevet (endret)

Jeg trur dette kommer veldig an på

1) Hva som er nedfelt i kontrakt

2) Hva slags forhold en har til oppdretter

3) Hva en ønsker å bruke bikkja til

Jeg har feks fått Imouto av oppdretter som en kompensasjon for Aikos handicap, til tross for at hun er for fri for både HD og AD, og ingen andre i slekta på noen av sidene har vist samme symptomer som henne (dette trenger du ikke røntge for å finne ut av, det er helt åpenbart). De som har broren med samme symptomer har ikke fått tilbud om ny hund (ei heller ytret ønske om dette) og hun som har broren med utallige mentale brister (født sånn eller blitt sånn?) har hellet ikke fått tilbud om ny hund.

Edit: Det er ikke akkurat til å stikke under et stol at kullet Aiko kommer fra ikke var av de mest vellykka... :P

Endret av SandyEyeCandy
Skrevet

Det eneste NKK har tatt med i sin kontrakt er vel testikkelmangel.

Ellers er det som Sandy sier, opp til kjøper og oppdretter å sette grensene.

Skrevet

Nå skal ikke jeg påberobe med noe kunnskap om dette, men mener å huske at det er noe i Agria sin avlsforsikring der de dekker HD dersom begge foreldrene som er parret er røntget fri. Hvis dette stemmer, så får jo oppdretter dette fra sitt forsikringsselskap. Ganske sikker på at jeg hadde noe lignende i kontrakten til Yaris.

  • Like 1
Guest Belgerpia
Skrevet

Refunderer ved HD/AA

Svak grad 25%

Middels grad eller mer 50%

Refunderes mot at eier skriftlig bekrefter at hunden ikke vil bli brukt i avl.

Tannmangel utover 2 x P1 - kr 500,- pr. tann opp til 25% av valpeprisen

Bittfeil - som kommer tilsyne først etter tannfelling - 25% av valpeprisen, valper med bittfeil før overtakelse selges til redusert pris.

Katatrakt - halve kjøpesummen mot at eier skriftlig bekrefter at hunden ikke vil bli brukt i avl.

Testikkelmangel - halve kjøpesummen refunderes når hunden er 18 måneder.

Samtlige garantier iht. kontrakt opphører når hunden fyller to år. Det står klart i kjøpsloven at man skal reklamere på mangler innen rimelig tid. I min kontrakt er det tydelig anført når det forventes at man sjekker for defektene over.

De mottar også en skriftlig påminnelse om dette når valpene fyller ett år.

Skrevet

Det eneste NKK har tatt med i sin kontrakt er vel testikkelmangel.

Ellers er det som Sandy sier, opp til kjøper og oppdretter å sette grensene.

I tillegg så kommer jo, som vi har sett i endel saker, kjøpsloven inn.

Vi var i kontakt med forbrukerrådet ang Fanta. Det eneste vi hadde der var at hun var mentalt ustabil og at vi kunne dokumentere at hun absolutt ikke var den eneste hunden fra det kullet med de problemene hun hadde. Forbrukerrådet rådet oss til å sende inn papirer og mente vi hadde en god sjans til å få kjøpesummen tilbake i bytte mot hunden, faktisk. Alternativt halve kjøpesummen tilbake pga "feilvare". Nå ble det aldri gjort da vi fant et hjem til henne, og det kan jo også hende de tok feil og at vi ikke ville hatt rett på det. Men de mente i alle fall det.

Skrevet

I tillegg så kommer jo, som vi har sett i endel saker, kjøpsloven inn.

Ja, for de som er villige til å gå veien kan man få refundert for det meste. Men det er umulig å sette opp en fasit, iom at folk (både kjøper og selger) har forskjellige krav til hva som er feil og hva som kan/skal refunderes.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...