Gå til innhold
Hundesonen.no

Letohallen 27 og 28 oktober


SusanneL
 Share

Recommended Posts

Jeg får vel begynne skrytetråden, da...

Min Milla debuterte i veteranklassen i dag og ble Best in show veteran! Kjempe, kjempe, kjempemorsomt, såkart! Hun ble også beste tispe og BIM i rasebedømmelsen.

Valpen min Messi ble igjen nr 2 i klassen (av 4) - men nå hadde hun begge de to som har slått henne tidligere bak seg i plasseringsrekka, men en "ny" konkurrent foran seg (som også ble BIR og 3. i gruppen).

Håper masse andre gode sonisresultater snart tikker inn..

Grattis til alle som er fornøyde!

Susanne

  • Like 13
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gratulerer Susanne!

Fikk desverre ikke tatt bilder av dere da jeg satt utenfor ringen med to stk AK som jeg ikke hadde så lyst til å dra med meg inn :lol:

Det fins nok også flere soniser som er fornøyde i dag, de får sladre litt selv når de kommer hjem.

Nei jeg klarer ikke holde meg :lol:

Gross ble BIG3 i dag!

181849_10152213177735072_1551865323_n.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Grattis så mye Susanne, og grattis til Gross! :).

Vi kom heim med en BIR i bagasjen - jeg tror ikke det var så mange som lot seg imponere av en hund som trekker avgårde på handleren sin i store ringen, egentlig :lol:.

Vi må begynne med annet rekkefølge i ringen, evt avtale hvilken utsitllinger vi er på :lol:

Grattis med BIR :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi må begynne med annet rekkefølge i ringen, evt avtale hvilken utsitllinger vi er på :lol: Grattis med BIR :D

Hahhaha, også må du slutte å stille andres hunder :P. Nei altså - jeg tror han hadde løpt akkurat på samme vis om du IKKE hadde vært foran også, han virket ikke opptatt av deg i dag - han skulle bare løpe fort fort fort og vekk vekk vekk fra meg :lol:

Snøfrost Isende Rim ble BIG 3 valp idag :D

Vi stod og kikket på valpen og tenkte at DEN må jo være fra det kullet ditt :D. Vakker :)

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Excellent og nummer to i klassen av tre - da er jeg fornøyd, jeg. Jeg vet at Foenix aldri blir den barnestjernen som mora var, hun er en slow riser, så noen hadde sikkert holdt henne i skapet et par år. Men jeg er gammel nok til å gjøre som jeg vil. Flott kritikk på snuppa, og hun som slo oss er ei lekker tispe. De møtes stadig vekk, og jeg tror vi har greid å slå henne bare en gang, men hun er pen, og jeg kan godt bli slått av penere hunder.

Kritikken var knall, hunden løp bra, men hun begynner å bli litt trassig når jeg skal stille henne opp ("klare selv"-takter), så jeg tenker vi skal jobbe litt med det igjen, og pirke litt på fristillingen hennes.

  • Like 5
Lenke til kommentar
Del på andre sider

DeepEyes Song Of Ice and Fire III “Arya" ble Best i rasen for Noreen Harris på Letohallen i dag.

Ingen plassering i gruppen, men jeg syns hun gjor en fin figur der og hadde nok fått litt tid til å "settle" :lol:

Nice head and eye. Good topline. Temperament excellent. Nice bone. Moving vel – just needs time to settle. Very promising.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

WOW - trodde aldri jeg skulle oppleve dette... BIS veteran igjen i dag! Milla bare stråler og logrer, hun..

I dag ble hun også BIR og 4. i gruppen.

Lille Messi kunne jo ikke være dårligere - så hun også klinket til med en 4-plass i gruppefinalen for valpene. Kjempemoro med liten baby, da!

2 store fôrsekker, 4 store vaser/fat, masse rosetter og noen glasskatter "rikere" - og masse moro å fortelle oppdretterne, da!

Grattis til alle andre som også er fornøyde med helgens innsats!

Susanne

  • Like 15
Lenke til kommentar
Del på andre sider

WOW - trodde aldri jeg skulle oppleve dette... BIS veteran igjen i dag! Milla bare stråler og logrer, hun..

Weee, grattis så mye igjen :). Fine Milla!!

Willy fikk med seg enda et BIR i dag, og ble plukket ut i semi'n, men da var det slutt. I dag løp han i det minste langt bedre i ringen enn i går, så det er da noe *ler*.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fantastisk Susanne!! Gratulerer så mye igjen,en ekstra stor :berner: til super veteranen! :berner:

Gross hadde fri idag,men herlige Jäger ble 2bhk,m ck og cert han,det tredje certet på fem forsøk :berner: .

Gratulerer så mye til alle fornøyde!

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gratulerer Susanne! Tror jeg fikk noen brukbare bilder med kamera til Siri :P

Jepp, det fikk du :). Skal gå gjennom bildene nuhhh :)

Gross hadde fri idag,men herlige Jäger ble 2bhk,m ck og cert han,det tredje certet på fem forsøk :berner: .

Fine, lille :). Grattis igjen!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...