Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei, tenkte slenge meg med her.

Jeg har to dalmatinertisper, på 8 og 5 år. De brukes mest på spor og masse tur, samt den yngst er N uch, pensjonert ( igjen)

For tiden tygger jeg på rasebytte, til Stabyhoun... så om noen her har tips, info eller erfaring tar jeg gjerne imot. Gleder meg til å bli kjent med Hundesonen:)

mvh

Line, aka Prikkesara

post-11471-0-40305700-1348599195_thumb.j

post-11471-0-45602000-1348599246_thumb.j

  • Like 2
Skrevet

Hellu!!

Hvorfor er det Staby som frister? Jeg er bare nysgjerrig altså :) Jeg valgte jo selv og bytte til springer og har ikke angret en dag etterpå :) :)

Velkommen :)

  • Like 1
Skrevet

...Staby frister mer enn springer ganske enkelt fordi alle de springere jeg har møtt har luktet vondt :bug: Men bortsett fra det,så liker jeg de :rofl: Var seriøst inne på springer, men etter å hatt et par av de i bilen min..vel. sorry... kommer ikke til å skje

Skrevet

Da har du ikke luktet på min ;)

Jeg kjenner jeg absolutt ikke savner dalmispelsen :) Kom inn en dalmis på jobb i går, og jeg klart knapt og vaske av bordet etter han. Og klærne til eieren.... Jups, glad jeg slipper kort-korte stikker-seg-inn-over-alt-hår ;)

Men jeg bader min med veldig jevne mellomrom jeg da, og i starten syntes jeg det var et herk og få han tørr. Jeg vurderte og kjøpe meg blåser og alskens luftegreier. Så ga oppdretter meg et silkedekken og ga meg beskjed om å ta det på våt hund. Altså, han håndkletørres og så får han på seg silkedekkenet.. Neste morgen er han knusktørr og har silkeglatt og blank pels! Fantasktisk! ( og lettvindt! )

Men jeg er enig i at pelshunder som ikke blir stelt luker. Huff, jeg kjenner en del goldiser som har denne karakteristiske lukta ;)

Skrevet

Da har du ikke luktet på min ;)

Jeg kjenner jeg absolutt ikke savner dalmispelsen :) Kom inn en dalmis på jobb i går, og jeg klart knapt og vaske av bordet etter han. Og klærne til eieren.... Jups, glad jeg slipper kort-korte stikker-seg-inn-over-alt-hår ;)

Men jeg bader min med veldig jevne mellomrom jeg da, og i starten syntes jeg det var et herk og få han tørr. Jeg vurderte og kjøpe meg blåser og alskens luftegreier. Så ga oppdretter meg et silkedekken og ga meg beskjed om å ta det på våt hund. Altså, han håndkletørres og så får han på seg silkedekkenet.. Neste morgen er han knusktørr og har silkeglatt og blank pels! Fantasktisk! ( og lettvindt! )

Men jeg er enig i at pelshunder som ikke blir stelt luker. Huff, jeg kjenner en del goldiser som har denne karakteristiske lukta ;)

Høres bra ut, for din del :) Luktet masse fra munnen på de jeg har møtt, voksne hanner 5 år og oppover. Så står over det altså. Og er realist på pelsstell, alt med måte. Mine to dalmiser røyter ikke noe særlig faktisk, muligens fordi de er ekstremt mye ute? Og så får de selolje. Men lukt er viktigere for meg enn pels overalt :shocked:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...