Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor går grensen ang. dominans?


bikkjene
 Share

Recommended Posts

Hunden min og jeg er ofte i hundeparken ett gjerdet område rundt en skog med mange hunder samla. Ofte kommer det hann hunder inn som plager hunden min med jokking og løping etterhverandre konstant. De henger da etterhverandre hele tiden og tispa mi løper vekk med hann hunden hakk i hæl hoppende på der bak.

Sist vi var der hadde vi kun vært der i fem. minutter da det kom en hann hund inn. Han gikk da etter tispa mi og jokka og løp og plaga henne og var etter henne hele tiden. Jeg stod der og jeg visste ikke når vi bare skulle gå da vi nettopp hadde kommet. Etter 10-15 min. hakk i hæl så bare dro jeg hjem igjen. Vanligvis er vi der ca. en times tid avgangen men ofte må jeg dra bare pga. plagsomme hanhunder.

Jeg vet at det er instinkter og man kan sikkert ikke gjøre noe med det siden det er sånn hann hunder er laget :D Men hvor går grensen til at vi må gå vekk? Dette skjer ofte mens vi er der i hundegjerdet og jeg aner ikke hva man egentlig bør gjøre da jeg ser på tispa mi at hun hater situasjonen helt stakkars.

Dette er veldig vanskelig for meg. Ofte når vi kommer sist inn så er det noenganger hannhunder etter tispa mi med en eneste gang som kom før oss. Skal vi da bare snu i porten å dra rett hjem igjen? Hvor går grensa? Hvor mye tåler tispene?

Tispa mi er der ikke i løpetida da det ikke er lov selvfølgelig :D

Tror dere det hadde vært bedre med egen "tispeleketid" i hundegjerdetparken? Det er eget "leketid for små hunder og valper der" Men tispa mi er for stor da.

Tispa mi er veldig glad i andre hunder og er veldig leken og hun hyler og og logrer av glede når hun kjenner seg igjen mens vi kjører dit. Kjempeglad og overlykkelig hund er henne da.

Bør jeg da slutte å gå dit? Hvor plagsomt er det for tispene?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du bør skjerme hunden din så hun slipper å bli plaget. Det er innmari dårlig gjort av hannhundeierene å la hunden sin holde på på den måten, du kan jo prøve å snakke med eierene til de/n hunden/e det gjelder, men om det ikke hjelper og du ikke klarer å skjerme henne, ville jeg tatt henne med meg og gått.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her skal åpenbart hannhundeier gripe inn. For meg høres det helt himmelropende ut at du blir tvunget til å dra fordi folk ikke har kontroll over hundene sine. Til en viss grad har tispen ansvar for å signalisere at det ikke er greit å bli jokket på, men alle vet at tilstrekkelig hormonelle hannhunder elegant ignorerer den slags. I så fall må hannhunden korrigeres, og hvis ikke det fungerer, fjernes fra situasjonen. Og dette er selvfølgelig eiers ansvar. Si ifra!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hanhunder med "vett" jokker ikke i vei på tisper uten løpetid. Dette høres ut som en stresset hund, evnt med forhøyet kjønnsdrift. Det har nok lite med dominans å gjøre. Uanset grunn, burde hannhundeier spørre seg om hanhunden virkelig har godt av dette.

jeg hadde ikke funnet meg i at min tispe ble plaget, så om ikke hanhund eier fjerner sin hund eller hindrer den i å fortsette med dette, hadde jeg gått. På flekken.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er helt enig i at det er hannhundeiers ansvar. Min hund er fæl til å jokke selv, og jeg lar ham rett og slett ikke holde på. Det holder ikke med et strengt "nei!" her i gården, så jeg må dra ham bort. Som regel får han tre sjanser (ikke på samme tispe) - og så er det timeout. Kjører han på igjen etter en timeout så er det rett hjem for vår del. Det er pøblene som må dra, og ikke dere andre! Så si ifra!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er aberet med hundeparker/jorder. Slosskamper og mobbing oppstår.

Du får si ifra til eierne om at du ikke aksepterer dette, jeg ville også belaget meg på at problemet vil dukke opp med jevne mellomrom og derfor blitt komfortabel med å være en bitch på hundens vegne.

Et annet alternativ er å finne hundevenner til hunden din, som hun kan møte jevnlig og få en god relasjon til. Da blir det sjelden en issue med mobbing og tulleatferd. Jeg vil tro hun får mer ut av det, enn det jeg ser for meg er litt møljetreff med hunder hun ikke kjenner. Det skal også sies at jeg ikke er veldig stor fan av slike hundejorder, det er ofte mye stress og ikke like mye moro for hundene. Andre liker denne type interaksjon, så det er klart at det funker fint for mange.

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det skal også sies at jeg ikke er veldig stor fan av slike hundejorder, det er ofte mye stress og ikke like mye moro for hundene. Andre liker denne type interaksjon, så det er klart at det funker fint for mange.

Ok, her ser det ut som jeg mener at folk liker stress og mobbing, og sånn er det jo ikke! Jeg mente at folk får det til å funke for seg og sin hund uten at det oppleves negativt for noen. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er grunnen til at uansett hvor omgjengelig hund jeg har så går jeg ikke til hundeparker.. Det er så mye duster rundt om kring.. Det burde vært en selvfølge og ikke la hunden sin plage andre, uansett hva som er grunnen og uansett hvor man er, dessverre er det ikke like selvsagt for alle.. Jeg ville sagt fra til eier, og om hunden blir skikkelig inn på sliten, hadde jeg gått og huka tak i den selv om ikke eier gjør det. Ellers så er siste alt og dra derfra. Med en dustehund pga uheldige episoder så ville ikke jeg tatt noen sjangser på det området..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
    • Hei! Har en 5 mnd gammel bc valp som knurrer og bjeffer på ting som kommer på avstand, samme om det er kjentsfolk eller fremmede.. hun syntes det er greit når de kommer nærme nok, da vil hun mer enn gjerne hilse og er fornøyd.   idag når faren min kom inn med caps knurret hun og bjeffet her inne, noe hun aldri har gjort før.. noe jeg bør gjøre for å forebygge? hun er dog lett å avbryte enkelte ganger, men mååå liksom bjeffe.. takk for alle svar
    • Jeg kaster lange blikk på Arrak sine jakker. Har brukt en 100-kroners Didriksons jakke fra Finn denne våren, og bra er det, for den har fått juling. Nå som hopping og biting og riving i klær ser ut til å være en ting i fortiden i nær fremtid.. Noen erfaringer med de?   Edit: advarer også mot Hööks sin jakke. Baklomma har rette kanter og er for smal. Lite plass og ting faller ut. Helt ok budsjettjakke, men har en råd til bedre, kjøp bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...