Gå til innhold
Hundesonen.no

Trenger ikke forsikre når man kan tigge penger ...


Recommended Posts

  • Svar 53
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Vel, dette er grunnen for at de fleste her enten har forsikting ELLER f. eks kredittkort som er kun til dette. Gir ikke folk henne penger av medlidenhet nå så må jo hunden dø. Ikke veldig rettferdig.

Man får vel alltids et forbrukslån på 10.000kr, klart det er dyrt å betale ned, men det får man vel bare ta på seg når ikke har forsikring eller andre planlagte midler.

Altså det jeg mente var at det er "urettferdig" å belage seg på at andre skal stille opp/betale om noe skjer med hunden sin, når andre skaffer seg forsikring eller har spart opp penger/legger av egne

Skrevet

En ting er at hunden ikke er forsikret, men 15-20 000 er jo ikke så mye mer enn det hunden kan ha kostet. Det er ikke snakk om en kjempeoperasjon som skal redde livet dens, til en pris i 100 000-kronersklassen. Det koster å ha hund, men det går an å holde hund selv om man ikke er spesielt rik om man bare prioriterer riktig. Så nei, denne hundeeieren får ikke min dype sympati.

Skrevet

Vel, dette er grunnen for at de fleste her enten har forsikting ELLER f. eks kredittkort som er kun til dette. Gir ikke folk henne penger av medlidenhet nå så må jo hunden dø. Ikke veldig rettferdig.

  • Like 3
Skrevet

Sant det IW, men så skjer det noe igjen - skal igjen andre enn eier betale?

Jeg mener når man skaffer seg dyr, så bør man ha tenkt gjennom alt rundt det og også om man har økonomi til det. 1300-1700 elns året er lite kontra hva en hund koster. Joda, hunden bør absolutt bli reddet, men eier har ikke råd til hunden, derfor bør den omplasseres etter min mening.

Guest Kåre Lise
Skrevet

Vel, dette er grunnen for at de fleste her enten har forsikting ELLER f. eks kredittkort som er kun til dette. Gir ikke folk henne penger av medlidenhet nå så må jo hunden dø. Ikke veldig rettferdig.

Jeg syns nå fortsatt det er bedre å gi hunden en sjangs som de gjør her jeg da.. Eieren har jo gitt fra seg hunden så det er jo en omplassering med omkostninger for å redde hunden. Min generelle oppfatning er heller ikke at resten av befolkningen deler enkeltes lettvinte syn på kredittkort bruk her. Det er heller ikke alle, og særlig studenter som får kreditt kasta etter seg. Å ta opp "bare" 20.000 i kredittkortgjeld kan få store konsekvenser om man ikke har ett par lapper å avse hver bidige måned de neste årene, du kan raskt bli mindre skikket til å holde hund enn du var i utgangspunktet.

Joda, hunden bør absolutt bli reddet, men eier har ikke råd til hunden, derfor bør den omplasseres etter min mening.

Det er jo det den blir om du leser litt mer enn bare overskriften:

Dermed trenger Brage Borat et hjem med ressurser til å betale operasjonen. Ellers er avliving eneste aktuelle løsning.

Skrevet
Dermed trenger Brage Borat et hjem med ressurser til å betale operasjonen. Ellers er avliving eneste aktuelle løsning.

Ja, til å betale operasjonen oppfattet jeg slik at jeg/du kan betale for nettopp det - operasjonen. Ikke at vi skal ta over den. Men kan jo ta feil og håper det.

Guest Kåre Lise
Skrevet

Noe diffust jeg kan tildels si meg enig i det men det er jo veterinæren som har gått til avisen og ikke eieren.

Brage Borats eier jobber nå på spreng for å skaffe midler til operasjonen. Han vil heller se den adoptert enn avlivet, men jobber på spreng for å få råd til operasjonen så de slipper å adskilles.

Skrevet

Sant det IW, men så skjer det noe igjen - skal igjen andre enn eier betale?

Jeg mener når man skaffer seg dyr, så bør man ha tenkt gjennom alt rundt det og også om man har økonomi til det. 1300-1700 elns året er lite kontra hva en hund koster. Joda, hunden bør absolutt bli reddet, men eier har ikke råd til hunden, derfor bør den omplasseres etter min mening.

Altså det jeg mente var at det er "urettferdig" å belage seg på at andre skal stille opp/betale om noe skjer med hunden sin, når andre skaffer seg forsikring eller har spart opp penger/legger av egne kredittkort til hunden :) . Det er også urettferdig for hunden at eieren tar en såpass stor sjanse.

Det kom kanskje ikke frem av første posten min, men jeg syns absolutt ikke at noen andre enn eier skal betale for andres kjæledyr når det skjer noe. Men mange har jo tydeligvis annet syn på det å skaffe seg dyr enn de fleste her inne.

  • Like 2
Skrevet

Det kom kanskje ikke frem av første posten min, men jeg syns absolutt ikke at noen andre enn eier skal betale for andres kjæledyr når det skjer noe. Men mange har jo tydeligvis annet syn på det å skaffe seg dyr enn de fleste her inne.

Jeg er enig, men man kan jo prøve andre kanaler slik som du har nevnt, eventuelt spørre etter lån hos familie eller venner.

Dette er et litt interessant tema, egentlig..

Livet kan jo også forandre seg i løpet av et hundeliv, da også inklusiv den økonomiske situasjen. Skal man da omplassere hunden sin fordi man ikke har penger hvis hunden skulle bli syk eller skadet? Noen raser koster jo også skjorta å forsikre og da har man jo likevel flere ting som muligens ikke går på forsikringen.

Denne saken er jo tragisk fordi vedkommende har nettopp fått denne valpen siden denne er 4 måneder gammel. Da er det ganske tydelig at den økonomiske situasjonen til vedkommende allerede var ustabil da denne anskaffet valpen :(

Skrevet

Det er jo forskjell på å f. eks ha et stabilt liv med inntekt og fast bosted, og så plutselig mister man jobben/blir veldig syk og alt endrer seg drastisk, og på å skaffe seg en valp med viten og vilje om at man ikke kan/vil forsikre den og heller ikke har noe backup om noe skjer. Jeg har full forståelse for at ting skjer i folks liv og at man da spør om hjelp, men syns det er litt annerledes enn denne saken :) .

  • Like 1
Skrevet

Det er jo forskjell på å f. eks ha et stabilt liv med inntekt og fast bosted, og så plutselig mister man jobben/blir veldig syk og alt endrer seg drastisk, og på å skaffe seg en valp med viten og vilje om at man ikke kan/vil forsikre den og heller ikke har noe backup om noe skjer. Jeg har full forståelse for at ting skjer i folks liv og at man da spør om hjelp, men syns det er litt annerledes enn denne saken :)

Helt enig med deg der, man vet jo ikke sikkert hva som skjer 15 år frem i tid når man kjøper seg en hund. Men man bør ikke kjøpe hund med mindre første året av hundens liv er planlagt økonomisk. Hvordan man planlegger er jo opp til en selv, men det bør ihvertfall ikke være å tigge til avisa.

Skrevet

Jeg fikk Lady gratis som omplassering, og har ikke hatt en økonomisk situasjon som tilsa at jeg kunne forsikre henne før nå. Men jeg vet at jeg kunne spurt om lån hos familie i verste tilfelle. Hun var også 1,5 år da jeg fik henne og hadde vært frisk hele tiden.

Men hadde jeg kjøpt en rasehund som valp så hadde jeg ikke turt å gjøre det før jeg visste at jeg kunne betalt forsikring for den de første årene. Man vet aldri hvordan valper utvikler seg, selv om man studere linjene til valpen i lang tid før man bestemmer seg. Og på kinesiske nakenhunder lar man den ikke hoppe ned fra sofaen selv minst det første halvåret. Man vet at det er en stor risiko. Enda større grunn til å kalkulere forsikringen inn i om man har råd til hunden eller ikke.

Skrevet

Jeg ville anbefalt eieren å ta kontakt med oppdretteren, jeg. Denne er vel den andre personen i verden som bør bry seg nesten like mye som eieren på at det blir en operasjon på valpen ikke en avliving.

Hadde ikke vært tvil om hva jeg hadde gjort - hvis det var en av mine valper i alle fall.

Uansett er det såklart trist for valpen som må gå rundt og lide mens det arbeides med å finne en løsning.

Og ja - et godt innlegg i debatten om verdien av forsikring eller ikke. Ulykke kan skje med den beste, og hvis man ikke har andre midler enn småpenger i lommeboka, ingen venner/familie å låne av eller mulighet til annet lån - ja, da er det ikke så vanskelig å tenke seg at det hadde vært lurt å hatt en forsikring. Men gjort er gjort -og jeg håper at de finner en løsning, da.

Susanne

Skrevet

Men pleier man ikke kunne få nedbetalingsordning hos veterinær ? en hund vi hadde før som ikke var forsikret trengte hjelp, og det var ikke noe problem. Veterinæren var veldig forståelsesfull og hjelpsom og hunden fikk hjelp og veterinæren fikk pengene sine, bare delt opp over et par ganger. Etter det har jeg alltid forsikret hundene mine da, siden jeg ikke ville komme oppi en sånn situasjon igjen. Men den ganga vi trengte det, så var ikke det noe problem liksom.

Skrevet

Nå er det visst kommet inn nok penger så hunden blir operert på tirsdag.

De søkte aldri etter et omplasseringshjem til valpen, dette var kun dersom ingen var med på kronerullingen.

Oppdretter ble kontaktet samme dag det hendte og startet egen kronerullingkampanje på facebook, i tillegg til at h*n opplyste om at eier til valpen nylig hadde fått finansiert ny bil.

så enn så lenge ender det jo bra for valpen da ...

Skrevet
Men pleier man ikke kunne få nedbetalingsordning hos veterinær ? en hund vi hadde før som ikke var forsikret trengte hjelp, og det var ikke noe problem. Veterinæren var veldig forståelsesfull og hjelpsom og hunden fikk hjelp og veterinæren fikk pengene sine, bare delt opp over et par ganger.

Før i verden gikk de fleste veterinærer med på å enten sende regning eller dele opp betalingen, men siden folk er noen elendige slasker og dårlige betalere, så hadde de antakelig så mye jobb med å kreve inn betalingen i etterkant, at det ikke svarte seg å være sånn snille.

Skrevet

Man får vel alltids et forbrukslån på 10.000kr, klart det er dyrt å betale ned, men det får man vel bare ta på seg når ikke har forsikring eller andre planlagte midler.

Vet ikke om det er så mange lånegivere som vil låne ut penger til folk uten inntekt, da.... En skoleelev eller student har som oftest ikke særlig til inntekt, om noen i det hele tatt.

Skrevet

Vet ikke om det er så mange lånegivere som vil låne ut penger til folk uten inntekt, da.... En skoleelev eller student har som oftest ikke særlig til inntekt, om noen i det hele tatt.

Bare meg de gjør det til da tydeligvis, klart jeg angret bittert på det (men så gikk mitt mastercard varmt på idiotiske ting), men fikk lett som en plett høynet grensen fra 2,500 til 10,000kr (en telefon og vips).

Skrevet

Vet ikke om det er så mange lånegivere som vil låne ut penger til folk uten inntekt, da.... En skoleelev eller student har som oftest ikke særlig til inntekt, om noen i det hele tatt.

S

Studenter får omtrent kasta lån etter seg... Både forbruks og huslån.

  • Like 1
Skrevet
S

Studenter får omtrent kasta lån etter seg... Både forbruks og huslån.

Da er det snodig fremgangsmåte av banken, for det er ikke normen som jeg student har opplevd..

Sent from my GT-I9100

Skrevet

Da er det snodig fremgangsmåte av banken, for det er ikke normen som jeg student har opplevd..

Sent from my GT-I9100

Sjekk SSB, studenter får mye lettere lån enn andre unge på samme alder og med samme inntekt. At de ikke får lånt så mye som de vil er noe annet, men lån, se det får de.

Skrevet

Det er ikke noe problem å få tatt opp lån. Jeg fikk meg kredittkort som jeg har liggende i tilfelle noe skjer. Kortet har en relativt lav rente slik at det skal være mulig å betale det tilbake. Man må ha en økonomisk plan for uforutsette utgifter når man får seg hund.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...