Gå til innhold
Hundesonen.no

NP/ V&H og tannhelse


Zitka
 Share

Recommended Posts

Correct me if im wrong, men slik jeg har fått intrykk av så sliter hunder som går på vom mindre med tannproblemer enn hunder som går på tørrfor. Vommen vil ikke feste seg til tennene på samme måte som tørrfor, og det er derfor mindre som blir sittende igjen og vil skape tannproblemene. Men hundene har godt av å tygge på noe, så å gi de margbein og sånn jevnlig er bra. Kan være jeg er helt på jordet altså, men det jeg har oppfatning av iallefall

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hunden min har veldig fine tenner etter at jeg startet med råfôring for flere år tilbake. På tørrfôr fikk han tannsten med det samme og måtte fjerne hos vet., nå er det 4-5 år siden jeg gikk over og har ikke behøvd å fjerne noe på disse årene.

Pusser en sjelden gang bare for å gjøre det, men tror ikke det behøves når jeg gir han kjøttfulle bein ukentlig. Det er absolutt den beste tannpussen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min har gått på V&H siden valpetiden og han har mye tannstein. Måtte fjerne det hos vetten og han sa det var mye på en hund i ung alder. Så det er nok andre faktorer som spiller inn også enn bare maten.

Begge mine andre hunder hadde ingen problemer med tannstein og hadde flotte, sunne tenner, men de spiste også mye bein.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ikke noe tannstenproblem på jentene mine, ei heller Nirm da han levde. Noomi har kun spist V&H siden hun var 8 uker, Vida gått på det i snart 4 år vel. Fjerner aldri tannsten hos dyrlegen med de, men flere av "tørrfôrhundene" mine måtte jeg gjøre det med. Alle hundene mine har hatt tilgang til tyggebein. Men jentene får Dentastix etter hvert måltid da (teit uvane jeg har lært de, men som Vida har trent meg godt til å fortsette med. :lol: )

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mine har alltid tilgang på tyggebein (stort sett av den hvite typen av presset hud), og går på V&H mer eller mindre (Odin går på tørrfôr nå). Begge har hatt god tannhelse, Kovu hadde begynnende tannstein nå i en alder av to år, men ikke så mye at det var poeng i å gjøre noe med det på tannsjekk. Odin har aldri hatt noe problemer med tennene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

har gitt kraftbein en gan i mellom men dem ahr aldri hatt bein konstant. FOr her var det en som skulle spise alt og en som passet på sitt og brukte lengere tid. Så i en periode kunne dem få bein flere dager i uka mens i en anne periode så kunne det gå måneder i mellom hvert bein.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tror det er mer arv enn forskjell mellom tørr- eller våtfôr som er årsaken til tannsten. Noen får endel, andre nesten ikke noe - selv om de får samme fôr. Avkom etter hunder med dårlige tenner er ofte dårligere i munnen enn andre, osv.

Det viktige er nok mer om de får anledning å tygge på ting. For hunder som gnager på bein, pinner, etc tror jeg får "pusset" tennene sine på den måten - og det tror jeg er godt for dem.

Mine får margbein, tyggebein, frosne brødskalker, grisehaler, dentasticks, hundekjeks, osv når jeg husker på å kjøpe det. Det synes de alltid er veldig stas!

Susanne

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har hatt fem hunder som har blitt fôret på V&H og alle har hatt flott tannhelse, ikke fjernet noe tannstein eller noe som helst. Jeg har aldri pusset en eneste tann heller. Noen av de fikk bein jevnlig (rå kjøttbein), andre har ikke fått annet enn innimellom.

Jeg tror også dette har mest med genetiske disponeringer og bakteriefloraen, evt spyttproduksjon, i munnhulen å gjøre og ikke like mye med fôring. Noen hunder vil få tannstein om man så fôrer de på grus og småstein, andre vil ikke få det selv med et liv på havregrøt. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mine 5 fikk alle mindre tannstein etter at vi gikk over til 100% V&H.

3 av de har aldri hatt mye, mens 2 stk (mor og datter- ikke i slekt med de andre 3) har hatt endel, men det minket da vi gikk vekk fra tørrfor. Mine får ikke tyggeting så veldig ofte. Så jeg er ikke i tvil om at arv spiller stor rolle- og iallefall så blir de værre av tørrfor uansett hvor mye produsentene prøver å overbevise oss om det motsatt ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 8/11/2012 at 8:28 PM, AussieAllTheWay skrev:

Mine 5 fikk alle mindre tannstein etter at vi gikk over til 100% V&H.

3 av de har aldri hatt mye, mens 2 stk (mor og datter- ikke i slekt med de andre 3) har hatt endel, men det minket da vi gikk vekk fra tørrfor. Mine får ikke tyggeting så veldig ofte. Så jeg er ikke i tvil om at arv spiller stor rolle- og iallefall så blir de værre av tørrfor uansett hvor mye produsentene prøver å overbevise oss om det motsatt ;)

Arv spiller såklart en rolle, men er ikke tvil om at kosthold også gjør det. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tror det er litt "overtro" at tørrfôr liksom skal pusse tennene til en hund. Hvis man ser hvordan hunder spiser tørrfôr - og tenker seg litt om OG vet hvor tannstenen kommer - så skal det ikke så mye fantasi til for å skjønne at de tørrfôrkulene aldri er i nærheten engang...

Hvis kulene hadde vært som golfballer, så kanskje... Men de småknottene blir vel bare såvidt tygget på av de fleste (mellomstore til store hunder), dessuten er det mange, mange som også bløter opp fôret.

Og uansett vil de jo aldri befinne seg på utsiden av tennene, antar jeg. (tannstein kommer jo først og fremst på utsiden av hoggtennene og rovdyrtennene)

Ren gjetting, altså ...

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Ulla-Britt

Gamlehunden fikk stort sett tørrfôr (og plenty bein) - hadde så å si ikke tannstein.

Denne får så godt som bare V&H (og plenty bein) - har nå tannstein før hun har fylt 2 år.

Vil tro gener har litt å si her også, ja.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Chessea har ingen tannstein og er 7 år. Veterinæren skryter fælt av tennene hennes. Hun får v&h. :) så jeg har stor tro på at det er veldig bra for tennene å råfore!

Gener tror jeg absolutt er viktig ja! Og størrelse. Leja kommer sikkert til å få mer tannstein enn Chess, siden hun har liten, trang munn. :P Småhunder sliter jo oftere med tennene enn store har jeg hørt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Frøken, snart 6 år gammel papillon: V&H/div annet kjøtt og ben; Kjempefine tenner, ikke tannstein :D

Grumpy, 2 år gammel border collie: V&H/div annet kjøtt og ben; Tannstein, eller får tannstein kjempelett. Går i perioder, når han i over en uke fikk kun tørrfor på agilityuken hadde han fæle tenner, spessielt fortennene.

Tror igrunnen det har mest med gener og gjøre og jeg synes det igrunn er litt rart at min litt eldre papillon (som er en rase som regnes for å få lett tannstein) har strøkne tenner mens Grumpy som er border collie, som ikke regnes som en rase som har lett for å få det, får det kjempelett! Så ingen "regel" uten unntak :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Årsaka til tannstein er nok ein del genetisk og ein del foring.. Her er det ingen av hundane som har tannstein, den eine er fora på v&h sidan ho var kvalp, den andre fekk mykje beire tenner og ånde etter at han gikk over til kun v&h.. Mens det er fleire hundar som ikkje automatisk blir bra av å gå over til råforing.. Har ikkje høyrt om dei som er blitt dårligare i munnen etter å ha gått over til råforing..

Tannstein blir vel danna av kalk i spytter som forsteinar belegg som allerede ligg på tennene?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Oabba hadde endel tannsten når jeg fikk henne, spesielt jekslene oppe hadde harde sorte lag. Jeg bestemte meg for å gi henne noen måneder på rått før jeg ev fikk det fjernet når jeg dopet henne for HD rtg.

Hun hadde kritthvite tenner når rtgdagen kom.

Det jeg derimot ser er at de kan få litt gult belegg på hjørnetennene oppe om de får voh i lengre perioder (noen uker) men en runde med "ordentlig" kjøtt fjerner dette helt. Frossen voh deles for lett opp til å få tatt helt øverst på de tenna iom at det er kvernet.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Noen som har erfaring med et slikt silver shade dekken? Fungerer det?
    • Jeg er veldig glad i pinewood sine vester. Har også en fra Helsitar som jeg liker, men velger nok pinewood over helsitar oftere. Grunnen er at lommene på pinewood sine vester er mye større og rommer mer, så jeg får plass til masse godbiter, leker, bånd og halsbånd i lommene, spesielt baklomma. Vet ikke hvilken størrelse du bruker, men ser pinewood har alt fra XS-3XL. Hvis du er interessert, så vet jeg om en rabattkode hos pinewood på 30% rabatt, som jeg tror fortsatt er aktiv
    • Tiden begynner bli overmoden for å lære some type of nesearbeid. Forventningen var å bare mestre smellerbrettet smooth, som et grunnlag for forstå ID og utvide derfra til romsøk og områdesøk. Det gikk ikke heeeelt etter planen, da Ede heller vil spise det hjemmelagde brettet i papp, og blir sur og klager og protesterer om jeg insisterer på at han må lukte på boksene for å få godis fra hånden. Det har ligget på hylla en stund. Kanskje krype til korset og kjøpe et av metall allikevel, heller enn å smøre tålmodigheten og jobbe videre med det vi har. Gjensidig forsterkning av frustrasjon er ikke gøy å jobbe med.  Vi har gått på en smell med capturing og shaping også. Fått captured mye fint, som f.eks. kryping, men ikke mange nok ganger til å få noe på cue, og han har begynt drite i hva jeg ber om når det er godis fremme, for å heller tilby den adferden han selv tror er av høyest verdi, som dekk istedenfor sitt når jeg ber om sitt, og han er fortsatt fornærmet og protesterer mot å gjøre noe som helst om det ikke er godis fremme når jeg ber ham.  Jeg har også ødelagt treapporten. Baklengskjedet så fint fra utgangsstilling, levering, holde den, plukke den opp. Han var uinteressert i selve apporten, så jeg hypet den litt opp med å bare la han løpe på impuls når jeg kastet og kjørte full fest når han kom løpende tilbake med den. Resultat? Han tror den har så høy verdi nå, han vil IKKE lenger levere den fra seg. Den er mer langt mer verdifull enn kampeleker, pipeleker og kaninpels, som han villig leverer på første forespørsel uten å bølle. Den overgår de godbitene jeg prøver bytte den til meg med.  ..og han TYGGER på den. Legger seg til for å gnage på den etter å ha terget meg med en catch me if you can, som han synes er SÅ gøy med akkurat den apporten, ikke noe annet. Det er KUN den han gjør det med. Alt annet er han helt kewl med å levere fra seg. *facepalm* Flaks at vi har brukt en litt rar treapport, så har vi den generiske i reserve til å trene inn på nytt siden, etter en laaaang periode med bare metallapport, og kanskje også tungapport før vi prøver oss på en ny en av tre.  Her om dagen fikk vi besøk av en diger flokk gjess på gjennomfart. De satt utover to hele jorder. Ede hadde ikke oppdaget dem ennå da jeg satte ham ned for et bilde før det braket løs. Feil vinkel til å få med noe i nærheten av omfanget. De var spredt utover hele åkeren til venstre for bildet. Kjempestor flokk. Stille før stormen, tenkte jeg, og var bekymret for å skremme de opp og jage de slitne langveisfarende avgårde når vi nærmet oss. Kråkene klagde til oss om okkupasjonen av matfatet sitt og ville antagelig ha hjelp med akkurat det. De var opprørte. Endte som moralsk supporter på kråkenes side i den konflikten der da vi kom til Salmonella Street mellom jordene, hvor det var så bombardert med gåsebæsj.. Turen bortover den veien mellom de to okkuperte jordene minnet meg om denne.  https://youtu.be/5iTTNRE-njM?si=Wjg9Rwk2RomhfZlw   Ikke sett dem ennå, og stusser på hva den lukten er: Det lukter virkelig merkelig  Zoom inn mot den smale stripen av dem i bakgrunnen på øverste bildet: Det var en så massiv mengde av dem utenfor bildet, det var dumt å ikke ta et panorama oversiktsbilde til skrekk og advarsel mot å bringe hunder med interesse for andre dyrs ekskrementer til området når gjess trekker gjennom. Den smale stripen av de her er bare en liten gjeng outsidere fra main goose society. Godt vi ikke ser dem igjen før til høsten. Håper på bedre impulskontroll under lineføring til da, eller enda bedre: Matvett. 
    • Kan henge meg på anbefalingen om Collie, men vær nøye på valg av oppdretter og linjer. Det er ikke å stikke under en stol at det finnes mentale brister innad i rasen. En god collie derimot er en enormt kjekk hund å ha! Så gå seriøst inn og møt hunder i flere settinger og se hvordan de tar ting, eventuelt om de har en MH så er jo den fin å få sett om de har filmet den f.eks. 
    • Tiden flyr og lille bebbisen blir snart året. 😱 Hun er fremdeles kanskje 6mnd i sitt eget hode da. 😂 Dagens agenda så slik ut 😴 etter å ha trent litt på fokus med bestekompis whippeten Leo som distraksjon, og så gått ett spor i nytt terreng etter en god times pause i bilen. 😁    Tidligere i mars når vi passet på ett lite småbruk. Fant en fin foss!   et par fra den lille uka vi hadde snø her sørvest. 😂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...