Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Om fire tisper på en utstilling får ck og deretter møtes til beste tispe-finale, og vinneren er champion, og 2BTK får certet, vil da 3BTK automatisk få reserve-cert, eller kan dommer velge å holde tilbake det, til tross for at hunden fikk ck?

Skrevet

Har hunden fått CK så skal den ha Res certet og :) Det har skjedd et par ganger hos oss at dommeren må plassere 5 hunder for å gi ut res certet.

  • Like 1
Skrevet

CK er jo i teorien champion kvalitet så det skal jo ikke være noe grunn for dommeren å ikke kunne gi ut res certet når den hunden har fått CK.... Men ellers så kan jo dommere gjøre som de vil egentlig, har vært vitne til mye rar dømming :P

Skrevet

Men når de gir ut certet MÅ de gi res-cert også, i tilfelle det viser seg at den som fikk certet ikke er berettiget til det (feks stilt ut for tidlig etter fødsel, går på smertestillende osv).

Men dommeren kan vel velge å IKKE gi cert i det hele tatt, samme med BIR/BIM, kan de ikke?

Skrevet

Men når de gir ut certet MÅ de gi res-cert også, i tilfelle det viser seg at den som fikk certet ikke er berettiget til det (feks stilt ut for tidlig etter fødsel, går på smertestillende osv).

Men dommeren kan vel velge å IKKE gi cert i det hele tatt, samme med BIR/BIM, kan de ikke?

Jo, men da kan de ikke ha gitt ut ck i løpet av bedømminga.
Skrevet

Har hunden fått CK så skal den ha CERT/res-CERT dersom den står på den "plassen". CACIB og res-CACIB derimot kan dommeren velge å holde tilbake.

Er i alle fall slik jeg har oppfattet CERT reglene.

Skrevet

Et spørsmål litt i samme duren (Håper det er OK SEC):

Jeg skjønner vitsen med res. Cacib. Er hunden foran (som da får Cacib) Int. champion blir res. Cacibet omgjort til Cacib. Dette skjer trutt og ofte. Men hva skal egentlig til for at res. certet skal bli gjort om til "vanlig" Cert?

Er det grunnet regelendringen om at man ikke kan bytte klasse lenger?

Slik at dersom man meldte på i åpen klasse, men ble champion før denne utstillingen- så stiller man fortsatt i åpen klasse- og tar "cert"? Dermed slår res. certet til nr. 2 inn?

Har noen vært med på dette? Eller tenker jeg helt feil her?

Skrevet

Det er hvis hunden som får certet blir diska, som Tulip skriver litt lengre opp her, tisper som blir stilt for tidlig etter fødsel (det har skjedd hos oss en gang, da gikk Certet til den som hadde res certet) går på smertestillende eller andre diskvalifiserende ting.

Red: Og man stiller i CH klassen så fort man har blitt CH, man stiller ikke i åpen til CH tittelen er godkjent.

Skrevet

OK. Jeg har (heldigvis) ikke vært med på noen utstiling der noen (i basenjiringen) har blitt disket.

Men dersom man på en to-dagers utstilling blir champion på lørdagen, er man jo tilmeldt åpen klasse på søndagen. Bytter man over i championklasse allikevel? Jeg mente det var ulovlig etter regelendringen, men mulig jeg tar feil her. (Og jeg er for lat til å sjekke selv akkuratt nå).

Skrevet

OK. Jeg har (heldigvis) ikke vært med på noen utstiling der noen (i basenjiringen) har blitt disket.

Men dersom man på en to-dagers utstilling blir champion på lørdagen, er man jo tilmeldt åpen klasse på søndagen. Bytter man over i championklasse allikevel? Jeg mente det var ulovlig etter regelendringen, men mulig jeg tar feil her. (Og jeg er for lat til å sjekke selv akkuratt nå).

Ja, en bytter over. Opplevde dette i fjor på Mosseutstillinga, da ene tispa i åpen stilte i champion fordi hun tok siste certet hun trengte dagen før.
Skrevet

Tuva har vært meldt på åpen klasse på Nesbyen og Bjerke, man sier bare ifra til ringsekretæren før bedømminga begynner at den hunden skal i CH klassen istede for åpen. Så bytter dem bare over, null stress :)

Skrevet

Men uansett hvilken klasse hunden stiller i, så får den jo Cert om den står lengst fram plassert av de som ikke allerede er nasjonale champions. Så om man stiller i "feil klasse" eller ikke vil jo ikke ha noe å si for det.

Men ja, det er sjelden hunder mister Cert. Kan ikke engang huske på å ha sett det noen sinne på min rase i alle fall..

Susanne

Skrevet

Nå er jeg forvirret,...

For noen år siden fikk Loke og en annen hannhund ck. Ingen i rasen fikk cert. Dommeren holdt tilbake certet fordi begge hundene var litt for "uferdige" enda til å få certet, og han mente at de ville bli Nuch raskt begge to, men at de manglet det siste lille enda.

Er det nye regler eller burde han ha gitt certet til en av de? Eieren av den andre hannhunden ble grinete, jeg brydde meg ikke nok til å høre skikkelig etter, men jeg trodde da det var opp til dommeren selv om han ga ut ck?

Skrevet

Cert/res cert skal gis ut uansett så lenge det er gitt CK, det er ikke noe dommer bestemmer. Beste plasserte hund som ikke er N UCH får cert, nest beste plasserte hund får res certet. Er alle de plasserte hundene N UCH kalles alle hundene med CK inn igjen og dommer rangerer dem for cert og res cert selvom de ikke får noen plassering i BHK/BTK.

Res cert har en funksjon i den forbindelse at om cert-vinner blir diskvalifisert vil res cert-vinner få certet. Fx stilt i feil klasse eller av andre grunner nevnt over her.

Bytte av klasse gjøres kun om championat og/eller brukspremiering er oppnådd etter påmelding, feil som ikke kan lastes påmelder, måling av rasen på utst for å sette str variant og typeplassering av schæfer.

I de gamle reglene kunne dommer holde igjen cert, der var det hunder med HP fra junior/unghund og rød sløyfe fra AK som konk om certet, vinnerklassen. Den gangen ble CK delt ut kun i vinnerklassen, de bak cert-vinner som dommer mente var av championkvalitet, og champions/veteraner. Disse gikk så videre til BHK/BTK.

  • Like 1
Skrevet

...og DER var det lagt inn på DogWeb! :)

Her er det nok en ringsekretær som har blingset litt ;) Og da er det enkelt å få korrigert av NKK.

Skrevet

Her er det nok en ringsekretær som har blingset litt ;) Og da er det enkelt å få korrigert av NKK.

Har ikke tenkt på det før i bilen på vei hjem fra Nesbyen, hvor 2BTK fikk res.cert da Imouto tok certet. Hm, da burde kanskje vi fått et sånt i mars, slo det meg. For SELVSAGT skal man raske med seg alt av utmerkelser! :aww::teehe:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for informasjonen!
    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...