Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Dette er ikke hjelp i rasevalgtråd egentlig da :) Men jeg lurer rett og slett på hvilke raser vi har med blå øyne som alternativ som også er tilatt i forhold til utstilling?? :)

Skrevet

Ja, se på han kule her.

ReillyFREDDIE0411PS%20(54)_RTrlse.jpg

Fra oppdretteren til Amiga sin hjemmeside. US Ch BIS BISS Xtacee Dancin In The Moonlight

*dø litt i kroppen* :wub: *drooool*

Skrevet

Blue Merle Shetland Sheepdog.

Border Collie

Pyreneeisk Gjeterhund hvis de er harlekin?

Det er vel også tillatt på bm og askegrå Mudier også tror jeg...

Skrevet

Shetland sheepdog

collie

korthåret collie

Alle tre kan ha blå øyne i blue merle fargen. Det hender en sjelden gang at det popper frem et blått øye hos en av de andre fargene, f.eks. tricolour, men da regnes det som feil. Arveegenskaper kan gjøre litt uventede krumspring i blant! :)

img_8603-b.jpg?w=630&h=420

Skrevet

Ja, se på han kule her.

ReillyFREDDIE0411PS%20(54)_RTrlse.jpg

Fra oppdretteren til Amiga sin hjemmeside. US Ch BIS BISS Xtacee Dancin In The Moonlight

Langbeint corgi, kan noen avle det, takk? :wub:

  • Like 2
Guest Gråtass
Skrevet

Blue Merle Shetland Sheepdog.

Border Collie

Pyreneeisk Gjeterhund hvis de er harlekin?

Det er vel også tillatt på bm og askegrå Mudier også tror jeg...

blue merle border collie? evt alle Bc...TROR JEG! :P det står ihvertfall i rasebeskrivelsen att den kan ha det. :)

Border Collie kan ikke ha blå øyne.

Skrevet

Border Collie kan ikke ha blå øyne.

Det trodde jeg også, men følgende står i standarden til NKK:

"Brune, bortsett fra hos blue merle, hvor ett eller begge, eller deler av ett eller begge kan være blå."

Men er det noe særlig blue merle på BC i Norge? Hmmm.

Guest Gråtass
Skrevet

Det trodde jeg også, men følgende står i standarden til NKK:

"Brune, bortsett fra hos blue merle, hvor ett eller begge, eller deler av ett eller begge kan være blå."

Men er det noe særlig blue merle på BC i Norge? Hmmm.

Beklager min feil, ja blue merle kan ha blå øyne, men ingen standard fargede skal ha blå øyne. Det kommer flere og flere merler og andre farger, i enkelte kretser er de blitt veldig populære.

Skrevet

Siberian husky?

Ja, de kan ha alt av farger på både øyne og pels. Fra helsvart til helt hvit i pelsen og fra nærmest hvite til mørk brune øyne, de kan også være bi-eyed (et øye av hver farge) eller split eyed (flere farger på samme øye) så her er alt tillatt :)

Er Dalmatiner godkjent med blå øyne?

vet de forekommer på rasen.

Skrevet

Blå øyne forekommer også på whippet, og FCI-standarden sier ingenting om det. Amerikanernes standard sier derimot følgende, og jeg vet mange europeiske oppdrettere følger amerikanerne i akkurat dette:

Eyes to be dark brown to nearly black in color. Eye color can vary with coat color, but regardless of coat color dark eyes are always preferred. Light eyes are undesirable and yellow eyes are to be strictly penalized. Blue eye(s) or any portion of blue in the eye(s), as well as both eyes not being of the same color shall disqualify.

Her er øynefarger som kan forekomme hos whippet:

http://bellsouthpwp.net/d/d/ddoggone/Homepage/Genetics/Eyes/Eyes.html

Skrevet

Langbeint corgi, kan noen avle det, takk? :wub:

Hvis det bare gjelder utseende så er vel australsk cattle dog det nærmeste,så det er bare å slå til :P

Skrevet (endret)

Border Collie kan ikke ha blå øyne.

blue merle kan jo det...?

edit: og der så jeg at du hadde skrevet noe mer litt lenger nede ;)

Endret av turbobensen

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...