Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Dette er ikke hjelp i rasevalgtråd egentlig da :) Men jeg lurer rett og slett på hvilke raser vi har med blå øyne som alternativ som også er tilatt i forhold til utstilling?? :)

Skrevet

Ja, se på han kule her.

ReillyFREDDIE0411PS%20(54)_RTrlse.jpg

Fra oppdretteren til Amiga sin hjemmeside. US Ch BIS BISS Xtacee Dancin In The Moonlight

*dø litt i kroppen* :wub: *drooool*

Skrevet

Blue Merle Shetland Sheepdog.

Border Collie

Pyreneeisk Gjeterhund hvis de er harlekin?

Det er vel også tillatt på bm og askegrå Mudier også tror jeg...

Skrevet

Shetland sheepdog

collie

korthåret collie

Alle tre kan ha blå øyne i blue merle fargen. Det hender en sjelden gang at det popper frem et blått øye hos en av de andre fargene, f.eks. tricolour, men da regnes det som feil. Arveegenskaper kan gjøre litt uventede krumspring i blant! :)

img_8603-b.jpg?w=630&h=420

Skrevet

Ja, se på han kule her.

ReillyFREDDIE0411PS%20(54)_RTrlse.jpg

Fra oppdretteren til Amiga sin hjemmeside. US Ch BIS BISS Xtacee Dancin In The Moonlight

Langbeint corgi, kan noen avle det, takk? :wub:

  • Like 2
Guest Gråtass
Skrevet

Blue Merle Shetland Sheepdog.

Border Collie

Pyreneeisk Gjeterhund hvis de er harlekin?

Det er vel også tillatt på bm og askegrå Mudier også tror jeg...

blue merle border collie? evt alle Bc...TROR JEG! :P det står ihvertfall i rasebeskrivelsen att den kan ha det. :)

Border Collie kan ikke ha blå øyne.

Skrevet

Border Collie kan ikke ha blå øyne.

Det trodde jeg også, men følgende står i standarden til NKK:

"Brune, bortsett fra hos blue merle, hvor ett eller begge, eller deler av ett eller begge kan være blå."

Men er det noe særlig blue merle på BC i Norge? Hmmm.

Guest Gråtass
Skrevet

Det trodde jeg også, men følgende står i standarden til NKK:

"Brune, bortsett fra hos blue merle, hvor ett eller begge, eller deler av ett eller begge kan være blå."

Men er det noe særlig blue merle på BC i Norge? Hmmm.

Beklager min feil, ja blue merle kan ha blå øyne, men ingen standard fargede skal ha blå øyne. Det kommer flere og flere merler og andre farger, i enkelte kretser er de blitt veldig populære.

Skrevet

Siberian husky?

Ja, de kan ha alt av farger på både øyne og pels. Fra helsvart til helt hvit i pelsen og fra nærmest hvite til mørk brune øyne, de kan også være bi-eyed (et øye av hver farge) eller split eyed (flere farger på samme øye) så her er alt tillatt :)

Er Dalmatiner godkjent med blå øyne?

vet de forekommer på rasen.

Skrevet

Blå øyne forekommer også på whippet, og FCI-standarden sier ingenting om det. Amerikanernes standard sier derimot følgende, og jeg vet mange europeiske oppdrettere følger amerikanerne i akkurat dette:

Eyes to be dark brown to nearly black in color. Eye color can vary with coat color, but regardless of coat color dark eyes are always preferred. Light eyes are undesirable and yellow eyes are to be strictly penalized. Blue eye(s) or any portion of blue in the eye(s), as well as both eyes not being of the same color shall disqualify.

Her er øynefarger som kan forekomme hos whippet:

http://bellsouthpwp.net/d/d/ddoggone/Homepage/Genetics/Eyes/Eyes.html

Skrevet

Langbeint corgi, kan noen avle det, takk? :wub:

Hvis det bare gjelder utseende så er vel australsk cattle dog det nærmeste,så det er bare å slå til :P

Skrevet (endret)

Border Collie kan ikke ha blå øyne.

blue merle kan jo det...?

edit: og der så jeg at du hadde skrevet noe mer litt lenger nede ;)

Endret av turbobensen

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...