Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

I går natt klokken 12 gikk vannet til mopsetispa. Vi trodde fødselen skulle starte, men det gjorde den ikke. Hele natta ventet mamma, det var rier hvert tiende minutt helt til klokka 5. Da stoppet det helt opp. mamma ringte dyrlege, og vi skulle ta keisersnitt.Da var klokka 8. Det tar ca en time å kjøre til dyrlegen, klokka var ca halv 10 da mamma var hos dyrlegen, og dyrlegen var ganske sikker på at valpen var død.

Valpen levde, og dyrlegen gjorde alt for å få den til å overleve. Dyrlegen prøvde og få valpen til å ta melk, men den ville ikke. Nå sitter vi hjemme, og valpen vil fortsatt ikke ta melk. Den prøver å ta tak, men klarer det ikke. Er det noen som har noen tips eller har erfaring med mopsefødsler?

Takk! :-)

Skrevet

Her var det ikke mye svar å få nei.. Valpen lever fortsatt men vekten går nedover og nedover hele tiden. Det er lettere for den å die nå, men den trenger fortsatt litt hjelp. Hvis valpen først dier så klarer tispa og ligge stille ganske lenge.

Mopsetispa viser ingen tegn til at den er moren. Hun slikker den ikke eller steller noe med den. Kan det ikke lage forstoppelse og da vil valpen dø? Nyfødte valper trenger som oftest hjelp, eller?

Håper på litt mer respons da vi begynner å bli ganske bekymrige nå.

Skrevet

Men i all verden, gjorde ikke dyrlegen noe da valpen ikke tok melk, eller ga dere noen råd? Kontakt en dyrlege, gjerne en annen, eventuelt andre oppdrettere dere kjenner?

Skrevet

Men i all verden, gjorde ikke dyrlegen noe da valpen ikke tok melk, eller ga dere noen råd? Kontakt en dyrlege, gjerne en annen, eventuelt andre oppdrettere dere kjenner?

Hun prøvde selv, men fikk det ikke til. Hun sa bare at vi måtte prøve å legge den til hele tiden. Vi har kjøpt morsmelkerstatning, men prøver å få valpen til å heller ta melk.

Guest Jonna
Skrevet

Utenom å legge den til er det bare veterinæren som kan hjelpe deg. Det er nok derfor du ikke får noe svar :)

Skrevet

Tusen takk for svar! :D

Vi får se om vekten går opp, eller om den fortsetter å gå ned. Tar kontakt med veterinær så fort jeg kan. Det er bare litt vanskelig å dra til veterinær, da vi antagelivis må kjøre 3-4 timer eller mer. Men ringer sikkert snart.

Det er ikke veldig billig dette heller :P keisersnittet kostet jo over 7000..

Skrevet

Hvis valpen dier nå, er den jo på god vei. Pass på at den får ligge helt til melka renner. Masser gjerne juret mens den patter, for å hjelpe den til å få melka i gang. Hvis moren ikke vasker den, er det veldig viktig at dere tar denne jobben, for å få den til å gjøre fra seg. Maser lett med en fuktig bommulsdott for å få den til å gjøre "stort og smått".

Som hos mennesker er det normalt at vekta går noe ned etter fødsel, men så bør den gå opp. Sjekk hele tiden at valpen ikke er uttørket, ved å løfte lett på nakkeskinnet dens. Dette skal rette seg ut straks. Hvis skinnet blir "stående opp" er valpen tørr, og trenger mer veske. Får den ikke i seg nok fra mor, kan dere gi tilskudd. Men pass på at den drikker/suger selv. Tvinger dere i den drikke, går det lett på vranga. Evt kan det gis dråpevis med pipette.

Skrevet

Det er ikke veldig billig dette heller :P keisersnittet kostet jo over 7000..

Vel, akkurat de 7000,- syns jeg ikke synd på deg for ;)

Ellers er det veldig viktig å gnikke valpen på magen, vi bruker enten en finger, eller sånne pads "Pie-pads" man får kjøpt hos veterinær - et håndkle fungerer også. Dere må gnikke til dere ser det kommer bæsj og tiss, å dette må gjøres ofte for at valpen ikke skal få forstoppelse. Legg den til, å gi den støtte om nødvendig. Viser valpen mye livstegn?

Skrevet

Heisann!

Hvor stor er valpen? Hvor i landet holder dere til?

Har erfaring med mopsvalper i stor grad.

Vi bruker bomull dyppet i lunkent vann som vi gnikker på magen til valpen gjør ifra seg. Om tispen ikke viser intreresse må dere håndmate valpen, eventuelt finne amme til den.

Skrevet

Heisann!

Hvor stor er valpen? Hvor i landet holder dere til?

Har erfaring med mopsvalper i stor grad.

Vi bruker bomull dyppet i lunkent vann som vi gnikker på magen til valpen gjør ifra seg. Om tispen ikke viser intreresse må dere håndmate valpen, eventuelt finne amme til den.

Hei! :)

Valpen var 263 gram ved fødsel, og nå er den 240.

Vi holder til i nord-trøndelag.

Vi skal prøve det med bomullsdotten for å få den til å gjøre ifra seg.

Tusen takk for tips alle sammen!

Skrevet

Hei igjen. Valpen er i dag 225gr og har fått litt morsmelk for valper. Den suger når vi legger den til mora men virker som det er lite melk. Ser ikke på vekta et den har fått i seg noe. Jeg har fått råd om å vaske den med lunket våt bomullsdott på magen og det var effektivt. Det kom både tiss og mye gult fra endetarmen. Men er det noen som har noen råd om hvordan jeg skal få mora til å slikke den og like valpen?. Hun snur seg unna når valpen kommer nær ansiktet hennes. Hun vil gjærne være i valpekassa sammen med valpen og ligger pal å når han suger.

Skrevet

Hei igjen. Valpen er i dag 225gr og har fått litt morsmelk for valper. Den suger når vi legger den til mora men virker som det er lite melk. Ser ikke på vekta et den har fått i seg noe. Jeg har fått råd om å vaske den med lunket våt bomullsdott på magen og det var effektivt. Det kom både tiss og mye gult fra endetarmen. Men er det noen som har noen råd om hvordan jeg skal få mora til å slikke den og like valpen?. Hun snur seg unna når valpen kommer nær ansiktet hennes. Hun vil gjærne være i valpekassa sammen med valpen og ligger pal å når han suger.

Smør litt leverpostei eller noe annet klissete tispa liker på magen og rumpa til valpen, da vil hun slikke det av, valpen gjør fra seg og du roser tispa og gir henne en liten skje med det gode på som belønning. Selv om morsinnstinktet ikke slår til, så vil garantert godislysta gjøre det ;)

Det kan ta tid etter keisersnitt før en tispe er seg selv, spesielt om det er en ung og uerfaren en.

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...