Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Tidligere så har jeg sett ting som jeg har lyst til å ta bilder av, tenkte ikke, bare tok bilder. Var fornøyd med mange bilder og synes foto var gøy. Nå er alt dette forsvunnet. Ikke klarer jeg å se ting, til tross for at jeg ser ser etter. Jeg er lei av å ta bilder av bikkjene som kommer løpende mot meg, forbi meg fra meg, sittende på en stubbe, liggende i lyngen osv osv.

Nå trenger jeg rett og slett tips til hvordan jeg skal få tilbake inspirasjonen til å ta bilder.

Skrevet

Det tror jeg kan være fordi

a) etter 1-2-3 år med de samme bildene hele tiden, så blir man lei av å ta bikkjebilder og. Plutselig treffer du på det perfekte løpebildet og da er det "gjort".

b) du har ikke en blogg å legge de ut i

c) det har dabbet av med fotointeressen på forum/blogg/etc i hundeverdenen - ie har man ikke like lyst.

Hvorfor interessen ikke er der for ANDRE ting kan jeg ikke si noe om :P

Skrevet

Det tror jeg kan være fordi

a) etter 1-2-3 år med de samme bildene hele tiden, så blir man lei av å ta bikkjebilder og. Plutselig treffer du på det perfekte løpebildet og da er det "gjort".

b) du har ikke en blogg å legge de ut i

c) det har dabbet av med fotointeressen på forum/blogg/etc i hundeverdenen - ie har man ikke like lyst.

Hvorfor interessen ikke er der for ANDRE ting kan jeg ikke si noe om :P

Tenkte på det på turen i dag faktisk. Nå er det tegning for alle penga :) Folk er griseflinke til det *misunnelig*

Skrevet

Man blir fort lei av hundebilder, men det er jo mange andre bilder man kan ta

Om man surfer litt innom forskjellige fotosider så kommer gjerne motivasjonen.

Men akkurat nå er det jo en litt kjedelig tid ute, hverken snø eller barmark

Skrevet

Jeg vil også trekke inn at det kan jo også være årstiden. Det er utrolig mye kjedeligere å ta bilder i det grå vinterværet kontra strålende sol og fantastiske farger ut, synes jeg. Grenser for hvor lenge snøbilder er gøy. Ellers kan du jo kikke på fotografer sine sider på feks facebook for inspirasjon?

Skrevet

Har vært der jeg også, Margrete :). Og er vel der ennå kjenner jeg.... Det blir mest bare "knipsing" for å dokumentere det man driver med - og det er ikke veldig inspirerende - og de samme motivene gjentar seg dag etter dag. Som andre sier er nok også årstiden litt kjip nå - det er verken "føggel eller fesk" liksom, naturen står på vent :D.

Kanskje du kan forevige is? Gamle damer som faller *le litt ondskapsfullt* - benytte sjansen til litt sånn street-foto - ta med apparatet til byen og fang de små hendelsene, små barn som finner et vissent løvblad. Fotografere i sort/hvitt - det gir ofte en annen svung på bildene... eksperimenter med vinkelen bildene blir tatt i - ekspermienter med uskarpe bilder? Bruk lang lukkertid og "sveip" kameraet over motivet? Evt lang lukker og vri på "zoomen" mens bildet blir tatt (krever stativ for å bli bra kanskje).

Ellers er det mye inspirasjon å hente på å kikke på fotosider hos de gode fotografene (men det er også litt deprimerende for man vet at de beste fotoene krever planlegging og mye tid - noe man sjelden har i en travel hverdag).

  • Like 1
Skrevet

Årstid og vær. Jeg er også litt lei av å ta bilder av bikkja. Hos oss begynner snart lammesesongen med alle dens muligheter:)

Jeg tar litt fuglebilder og blomsterbilder, selv en enkel potteplante kan bli et fotoobjekt i "agurktiden".

  • Like 1
Guest vivere
Skrevet
Forresten så var jeg så veldig optimist sist helg for da var det perfekt fotovær. Men denne uken? Snø og slaps! :no:
Kjøkkenbenken er studio innendørs. Her er et bilde av en fremmedarbeider :)

6818415512_8039f658ba_b.jpg

Guest vivere
Skrevet

På et eple?

Ikke pent å legge ut slike bilder, vi som ikke har makrolinse blir rent misunnelige :poke:

Trenger da ikke makroobjektiv vettu :) En mellomring eller en forsatslinse som du skrur utenpå objektivet duger i massevis. Ikke spesielt dyrt er det heller :)
Skrevet

Godt det ikke bare er meg som har noen "daffeperioder". Prøv ut en skikkelig uinspirert periode mens man går på ren fotoskole med foto 24/7. tror ikke jeg har tatt i kameraet mitt omtrent på 3 uker.

Guest vivere
Skrevet

Godt det ikke bare er meg som har noen "daffeperioder". Prøv ut en skikkelig uinspirert periode mens man går på ren fotoskole med foto 24/7. tror ikke jeg har tatt i kameraet mitt omtrent på 3 uker.

Jeg vet akkurat hvordan det føles. Jeg har ikke tall på hvor mange ganger jeg har sittet på fotostativet og ventet på inspirasjonen :)

6967424507_cbe25ef532_b.jpg

Skrevet

Tidligere så har jeg sett ting som jeg har lyst til å ta bilder av, tenkte ikke, bare tok bilder. Var fornøyd med mange bilder og synes foto var gøy. Nå er alt dette forsvunnet. Ikke klarer jeg å se ting, til tross for at jeg ser ser etter. Jeg er lei av å ta bilder av bikkjene som kommer løpende mot meg, forbi meg fra meg, sittende på en stubbe, liggende i lyngen osv osv.

Nå trenger jeg rett og slett tips til hvordan jeg skal få tilbake inspirasjonen til å ta bilder.

Ta deg en tur med kameraet og bare knips helt tilfeldige ting. Dumme, teite ting. Skikkelig klisjebilder. Ikke tenk over det og bare gjør det; ta det bildet. Når du kommer hjem så ser du over bildene og bedømmer selv. Neste dag tar du med kameraet og bruker kun ett skudd på en hel, lang tur. Ikke noe mer. Spar det knipset til du ser noe du VIRKELIG vil ta bilder av. Ikke ta ett, slett og ta nytt igjen. Får du ikke innstillingene riktig, så tough luck.

Stå på. Gjerne repeter 1 bilde per dag turer.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...