Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 182
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

DJISES! Nå er ting ENDELIG i gang, graving og pesing!

Er du sikker på at hun er drektig? Hun har ikke bare svelgt en slik en da? Søte Betty

De er større enn hva som er vanlig, men det der ser ut til å følge linjer, egentlig. Våre linjer har alltid får valper over gjennomsnittet, i vekt og størrelse. Tjorven sine ser jo ut som 5 dager gaml

Skrevet

Dægern 2 dagvalpesett på sonen i løpet av 3 dager! Spennende! Tvi tvi tvi - snu seg 3 ganger rundt motsols - kaste salt over skuldern - knock wood - krysse fingre - ikke tråkke på runde komlokk - og flere det-skal-gå-bra-besvergelser kan jeg ikke!

  • Like 3
Skrevet

Spennende :) Lykke til! Syns gårdshundsvalper er så fine :wub: Neste valp blir en gårdshund, regner jeg med. Så vær så snill å spamme med bilder da :ahappy:

Skrevet

Hun skrev nettopp på fb at de sitter hos vetrinæren, og kommer med info så fort hun vet hva som skjer.. :)

*krysser alt for at ting står bra til*

Skrevet

Ingen grunn til panikk. :) Regner med RTL kommer med oppdateringer når hun har tid og ork. Men i følge fb trenger vi ikke få panikk. :)

Skrevet

Først av alt. Tusen hjertelig takk for alle lykkeønskninger, alle heiarop og alle bekymringsmeldinger. Det varmer

:wub:

Betty drev med oppblokking hele natten, å stratet sakte men sikkert å krype oppover i temp i 11-12 tiden i morges. Hun var ute flere ganger for å gjøre i fra seg, å plutselig fikk vi begge følelsen av at vannet hadde gått, men var aldri 100% sikkre. Vi ringte dyrlegen, som gjerne ville ha henne inn til en sjekk, å han kunne bekrefte at vannet hadde gått. Hun hadde ingen veer, så vi var litt frem og tilbake på behandling - å kom alle frem til at det var bedre å prøve naturlig enn å gi opp før ting overhodet fikk startet. Veefremkallende ble satt, og 10 min etterpå var første valp på vei ut. Den ble liggende legge å sippe inn og ut, før hun plutselig fikk enn kjempe vee, og den kom halvveis ut, med bakbeina først. Den ble sittende fast halvveis utenfor halvveis innenfor, å vi måtte lirke godt for å klare å få den løs. Dette var første tispe, og hun var desverre død da hun kom løs. De neste 4 kom som perler på snor - hannhund, hannhund, tispe, hannhund.... Skjønn spiller ingen rolle, vi har fire sprell levende valper, å en hundemor som har imponert i stor grad idag!

Hun tok det hele med storisk ro, ingen tegn på stress, eller ubehag. Man så på henne at det ikke var godt med veer, men jeg er imponert over at hun i løpet av hele fødselen, ikke ga i fra seg ett eneste knyst, hun var helt rolig, helt stille, å lot dyrlegen gjøre jobben med første valp, uten protest eller reaksjon. Jeg er **** meg så imponert over bikkja, jeg hadde garantert HYLT av smerte.

Vel hjemme har jeg veid valpene. Hannene veier: 230g, 220g og 217g. Tispen er en kompakt liten gris, på sine 248g.... Mao store og kraftige valper. Det var nok første mann som lagte krøll i systemet, desverre.

Betty har tatt morsrollen på skikkelig alvor, å har foreløpig ikke trengt noen form for hjelp, hun er veldig selvstendig, og valpene dier helt selv, uten noen form for problemer. Så dette kommer til å gå kjempebra.

:) Flinke Betty min :wub:

Har ikke fått tatt noen skikkelige bilder, å det kommer nok ikke før om noen dager, jeg syns Betty har vært igjennom nok, om ikke jeg skal plage henne med kamera i fleisen i tillegg. Men noen få kjappe fikk vi tatt.

431415_10150697316530586_632600585_11722354_1286476452_n.jpg

420647_10150697313310586_632600585_11722339_603407311_n.jpg

Dronninger får selvsagt maten servert på sengen

;)

  • Like 4
Guest Jonna
Skrevet

Ikke rart hun var diger med så store valper i den lille kroppen.

Grattis med valpene og bra jobbet Betty!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...