Gå til innhold
Hundesonen.no

Grand Danois og... - hvilken rase skal hund nr. 2 være?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg vet at jeg kommer dit hvor jeg ønsker en hund nummer to. :spell:

Jeg vet at hund nummer to IKKE skal være en GD (tror jeg).

Jeg vet at det er fornuftig å vente en stund til, til "guttungen" ikke er tenåring lenger.

Men jeg vet ikke hvilken rase jeg skal velge... :wacko:

Forslag, anyone?

Skrevet

Hmm.

Grunnen til at det (kanskje) ikke blir GD er vel rett og slett størrelsen. I en gitt situasjon er det lettere å håndtere bare èn på 70 kg, blir litt tøffere med 140 kg :hyper:

Tenker vel at hundene i hovedsak skal ha selskap i hverandre, og at vi skal ha selskap i to hunder.

Vi driver ikke med noe spesielt, bare hverdagslydighet og masse turer i skog og mark, enten hjemme eller på fjellet.

Ønsker en hund som er forholdsvis enkel å dressere; men ser ikke etter en typisk bruks-/ arbeids-/ jakthund. (Ææh, har jeg utelukket mange da?!) :twitch: :twitch:

Skrevet

Ser at jeg trenger litt hjelp til å tenke, ja! Takk for det!

Ang størrelse: mindre enn GD.

Jeg er ikke veldig glad i å stelle med pels (kan nok sikkert klare å børste gjennom noe èn gang i uken), så helst korthåret, ser det ut som.

Skrevet

Ser at jeg trenger litt hjelp til å tenke, ja! Takk for det!

Ang størrelse: mindre enn GD.

Jeg er ikke veldig glad i å stelle med pels (kan nok sikkert klare å børste gjennom noe èn gang i uken), så helst korthåret, ser det ut som.

Mindre enn GD er jo alle raser, vær litt mer spesifik, tenker du å enda ha en stor hund, mellomstor eller liten?

Skrevet

Er det noen meninger om ideell alder på "første-mann" før manvelger å ta inn hund nr 2?

Siden jeg har hannhund, ca 2 år, hvilket kjønn velger jeg da?

Skrevet

hviken størrelse vil du ha? :) alt er jo mindre enn GD.

Ellers så anbefaler jeg at hund nr en er 2-3 år før du skaffer neste hund ;)

Hvor mye mosjon daglig? :)

Pinscher er da en mindre hund enn GD, en aktiv og morsom rase som ikke krever mye pelsstell :) Du har jo også whippet, dansksvensk gårdshund, dalmatiner, ridgeback... En haug aktuelle raser alt etter hvor stor du vil ha, utseende, type hund og hvor aktiv du vil være ;)

Skrevet

Jeg slår et slag for shibaen! Haha. ^^ Den er vel egentlig ikke SÅ lett å trene lydighet med, med mindre du har helt fantastisk gode godbiter og hunden er sulten. (Kuro ble METT på valpekurset i går. Huttetu, da ble det vanskelig, da.)

Nei, du får heller tenke litt mer over hva du egentlig vil ha! Eventuelt kikke litt i noen hundebøker og se om du finner noen der og spørre mer spesifikt om dem. :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...