Gå til innhold
Hundesonen.no

hjelp til å finne hund!


snow husky
 Share

Recommended Posts

Hei, en kamerat av meg er på let etter en hund! Han bor så og si hele sommeren og høsten, samt flere uker vinterstid på fjellet, Han Har gått norge på langs flere ganger, og Han mildtsagt lever og ånder for fjell og frilufts livet! Han Har etter nøye planlegging nå planer om og få seg en hund som kan være med Han på turer, men Han er desverre kravstor og kresen, så tenkte jeg skulle spørre dere her inne etter litt hjelp da mine forslag ble avvist,

Jeg foreslo, enten (alaska husky siberian husky, alaska malamut og grønnlands hund, de va uaktuelt da Han bor ved siden av flere saue bønder, og Han ville ha en rase uten for mye jakt innstinkt.

Videre foreslo jeg labrador og GR, men ettersom Han bor ute vinterstid trodde Han de ble for utsatt av kulda,

Han vil gjerne bruke hunden til snøre kjøring om vinteren. Samt trekking av pulk, jeg er veldig usikker på hva anna jeg kan foreslå :S

Setter stor pris på alle innspill :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sitter også med polarhundene, hvis han fnyser av hunder som ikke tåler kulde om vinteren (mtp lange turer, sove ute osv..)

Hva med berner sennen eller slike store raser da? Funker ikke like bra til snørekjøring kanskje, og kulda er jo en stor del av lange turer på vinterstid. Er det SÅ veldig viktig å ha hunden løs da?

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Samojed kanskje? Bra med pels og passer bra til snørekjøring.

Hadde passa bra til beskrivelsen til TS (etter brukslinjer pga pelsen), men så har vi dette jaktinstinktet da... Vi er sauebønder og har 6 samojeder, stoler ikke på de løse når sauene er ute. I bånd har vi aldri problemer med at jaktlysten tar overhånd, men løse går det sansynligvis ikke bra med byttedyr i nærheten.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Flat coated retriever:) Men jeg ville også foreslått en av polarhundene en gang til;) Kanskje samojed som er foreslått over, de er vel litt mer "avslepne" på de originale polarhundegenskapene (inkl jaktinstinkt)?

Red; ser at det er en ekspert som har sagt noe om jaktinstinktet over, så da er vel ikke samojed aktuell kanskje

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Amerikansk Akita, evt Akita Inu, Pyrineerhund, eller Hovawart?

Hovawarten har helt fullstendig ubrukbar vinterpels! Må ha dress og sko om den skal i snø. Min hovawart har like mye jaktinstinkt som samojedene, samtidig som den er MYE MYE mer hund på mange vis.

Eurasieren kan godt ha mye jakt i seg de! Ei vennindes hunder var borte på jakt ei drøy uke i jula : http://www.avisa-st.no/jakt/article262925.ece

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Springthing

Stor, godt pelsa border collie? Eller strihårsvorsteh? Sistnevnte kan jo bli et problem med sau, men der er det jo mulig å strømme for de som tror på sånt. Setter? De stående fuglehundene er i alle fall supre på lange turer, og de fleste trekker jo gjerne også. Jaktinstinktet er vel ikke like problematisk som hos polarhundene da det stort sett er fugl det går i for dem. Mitt inntrykk er at de ikke er like glad i å jakte alene som polarrasene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hovawarten har helt fullstendig ubrukbar vinterpels! Må ha dress og sko om den skal i snø. Min hovawart har like mye jaktinstinkt som samojedene, samtidig som den er MYE MYE mer hund på mange vis.

Det var bare forslag :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for inspill, det ser ut som det blir en siberian husky på han, :) lang line om sommeren fungerer det også :)

Vil bare si at vi har en blanding av alaska husky/malamut og grønnlandshund:) "Alle" sier disse rasene har mye jaktinstinkt, og kan aldri stoles på eller slippes løs. Vi har trent masse på innkalling med vår hund, og ikke noe problem og slippe han løs og kalle han inn igjen:) selv om det kommer en sau imellom..

Så med masse trening er det ikke sikkert det er nødvendig med lang line!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tenkte også på polarrasene :P Hva med lapsk vallhund? Eller en av de andre lapphundene?

Hadde også vært mitt valg til det bruket; men siberian med langline burde også være ypperlig. Hvem vet, han kan jo være heldig og få en av disse SHene som kan løpe løs :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vil bare si at vi har en blanding av alaska husky/malamut og grønnlandshund:) "Alle" sier disse rasene har mye jaktinstinkt, og kan aldri stoles på eller slippes løs. Vi har trent masse på innkalling med vår hund, og ikke noe problem og slippe han løs og kalle han inn igjen:) selv om det kommer en sau imellom..

Så med masse trening er det ikke sikkert det er nødvendig med lang line!

Tror absolutt ikke du skal stole på det!

Nå har i alle fall GRL en mindre radius en SH normalt sett, men alikevel...

Det finnes noen SH som er vokst opp med sau som ikke bryr seg nevneverdig, men det hjelper ikke den dagen de setter etter en flokk i fjellheimen.

SH = hund i bånd eller bak gjerde. Hvis ikke du er i et område du VET det ikke er beitedyr (og det er utenfor båntvangperioden).

Red: jeg snakket ikke spesifikt om din hund, den kjenner jeg ikke. Snakket om rasen SH

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Vil bare si at vi har en blanding av alaska husky/malamut og grønnlandshund:) "Alle" sier disse rasene har mye jaktinstinkt, og kan aldri stoles på eller slippes løs. Vi har trent masse på innkalling med vår hund, og ikke noe problem og slippe han løs og kalle han inn igjen:) selv om det kommer en sau imellom..

Så med masse trening er det ikke sikkert det er nødvendig med lang line!

OT, men jeg må bare si at løs hund der det er sau er uansvarlig uansett, og spesielt løs hund av overnevnte raser, selv om den enda ikke har skada noen. 100 meter jakt og det er stor sansynlighet for at sauen er død uansett om hunden biter eller ikke. Hvor gammel er hunden din?

Utenom saueområde kan man selvfølgelig være heldig og flink og få en polarhund som kan gå løs, men man må også belage seg på å ende opp med å alltid ha hunden i bånd :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva med Akita? :)

Man kan ikke få i pose og sekk, når det kommer til sau så bør han være obs uansett hvilken rase :)

Han kan ha langline, eller kanskje trekksele og belte?? :)

Akita og malamute er de rasene jeg sitter igjen med...

kanskje en norsk elghund? Sarloos wolfhound?

Shiba? men den blir kanskje liten? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Life's a beach, og når det er kaldt og surt og blåser, så har vi den for oss selv, så det var ikke så ille, men det var ikke så vel heller, for Ede har ikke store radiusen (0-2m) eller masse interesse for å utforske omgivelsene selvstendig, så aktivitet begrenser seg mest til mutterns fremdriftstempo og kastearm. Det som er dårlig med det er det samme som er bra med det. Borrelås klengete er dog veldig å foretrekke over selvstendig på vift i sin egen verden. Bonus for egen helse å måtte løpe litt og være mer aktiv for å gi Ede mer av aktiviteten han trenger.  Virkelig ikke så mye å melde fra en stadig mer rutinepreget hverdag sammen. This is it nå, liksom.  Ede har begynt gå på turbusser helt selvstendig, flink opp trappen og går rett til plassen sin på midten. Trenger finne en smart måte å trene på å rygge i vinkel, for å komme inn mellom seter. Mestrer vi ikke det, så må vi stå over en buss om det er barnevogner og bagasje på den plassen der.  Å gå ned trappene på tur ut av bussen ligger lenger frem i tid. Han har gått ned bare sju trappetrinn i sitt liv så langt, og de var av normal bratthet. De tre veldig bratte trinnene på turbussen vil han fortsatt bæres ned. Nærmer seg antakelig 150 kg valpevekt nå, slik det føles i armene mine. Trenger derfor begynne lære gå de tre bratte trappetrinnene ned på egenhånd også, ellers vil han finne veien ned der på den harde måten, fordi jeg er evig optimist og vil at some point overvurdere min egen evne til å bære ham ned der. Seriøst, han begynner bli tung å bære i armene. Fordi jeg er idiot har vi KUN løftet med hodet til høyre side, hele livet, og dermed mesteparten av vekten hans på den svakeste armen min. Å snu for å bære motsatt vei er et alvorlig avvik i prosedyre som må rapporteres og meldes og klages på og ankes i flere runder før vi etter en lang godkjenningsprosess kan vurdere prøve på den måten.  Å bli bært på såkalt påssarygg (trønder, sjø) har vi begynt få litt dreisen på. Ede synes det var skummelt i starten, men har begynt like å leke ryggsekk nå. Aberet er at jeg har utnyttet jukkeangrep bakfra for å shape det inn. Usikker på om han tør gjøre det der foran et publikum på bussen. Han er jo i den alderen. Å vise affeksjon for foreldre er veldig pinlig. Mulig han heller vil reise med buss til evig tid enn å ta den flausen der for å komme seg ned trappen.  Vi får se. Det finnes antakelig en viss mengde NomNoms som i bunnen av den trappen der vil vekke den nødvendige motivasjonen til å klare komme seg ned de trappetrinnene selvstendig i en fei. 
    • Dette handler mer om uenighet. Jeg håper du sier nei til dette. Om du hadde visst at hunden skulle brukes til å produsere blandingskull hadde du ikke skrevet under. 
    • Uff, det er vanskelig med oppdrettere man ikke er enig med, dessverre. Du sier det står i kontrakten at avl skal følge NKKs retningslinjer, men hva står i kontrakten om brudd? Det hjelper jo ingenting med en kontrakt dersom ikke betingelsene ved brudd er beskrevet. Juridisk sett står oppdretter som eier, og om hun ikke vil la deg kjøpe ut hunden til full pris så er det dessverre opp til deg å heve kjøpet på grunnlag av kontraktsbrudd. Dette er veldig vanskelig når det er snakk om et levende dyr og ikke en faktisk vare. Du kan jo også eventuelt kontakte NKK for råd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...