Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har ei lita labrador tispe på 9 1/2 måned som har sin første løpetid nå. Det er så lenge siden jeg hadde tispe, at jeg har glemt hvordan det påvirker det mentale på hunden.

Hva sier dere andre tispe-eiere her: Kan jeg vente meg forandringer på henne, eller vil det ikke merkes noe særlig at hun har vært gjenom første løpetida?

Irene

Skrevet

Tispa vår ble endel roligere og lettere å ha i hus etter løpetiden. Men det KAN jo også ha en sammenheng med at hun var inni sin egen boble og komplett umulig å få kontakt med når hun hadde løpetid.. :lol:

Skrevet

Min tispe forandret seg totalt, heldigvis...

Hun var et uhyrlig, lite glefsemonster frem til ganske nøyaktig 6 mnd alder. Søsteren min, som passet henne for jeg var på jobb, ringte meg og sa "jeg tror Priscilla er blitt syk, for hun er så rolig?", hvilket før ikke eksisterte med mindre hun sov - dagen etter fikk hun løpetid, og var plutselig "voksen". Den største endringen var at det nå var lagt inn et nytt gir: sove-vanlig(les=mulig å få kontakt med)-hyper istedenfor bare sove-hyper.

  • Like 1
Skrevet

Kicki var en periode et monster (hadde lyst til å bare sende henne tilbake til oppdretter) fra ca. 6-7 mndr. fram til hun fikk første løpetid 11 mndr. Etter det var hun som hun etter min mening skulle være og har vært like grei hele tiden. Ser ingen forandringer under løpetid, er trenbar og like lykkelig som ellers.

Skrevet

Dette med løpetid er vel så pass individuelt at det ikke går an å spå noe som helst antar jeg. Den lille tulla mi har vært helt grei før løpetida så jeg håper hun bare fortsetter å være seg selv jeg, da! Takk for alle svar.

Skrevet

Jeg la ikke merke til noe særlig forandringer på tispen min, som fikk løpetiden åtte mnd gammel. Men en forandring var det; hun begynte plutselig å skulle bjeffe på alt mulig. Som om "vokteren" i henne plutselig våknet, og hun ble veldig til å bjeffe på forbipasserende hunder hun ser (gjennom vår bladløse hage-hekk) på andre siden av veien. Disse stirret hun tidligere bare på i taushet, men under løpetiden var det brått om å gjøre og bjeffe iltert på dem. Hun har dessverre fortsatt med bjeffingen for å varsle om alt mulig hun mener er rart eller skummelt, så det er blitt merkbart mye mer lyd i hunden nå enn før løpetiden. Men det var jeg jo forsåvidt forberedt på, da det er en Shetland sheepdog, tross alt... :P

Ellers ingen forandringer som jeg har merket. Hun er litt "valpete" fremdeles på noen måter, f.eks. vil hun fremdeles ikke tisse og bæsje på tur, kun hjemme i hagen der det er tryggest :)

Guest lijenta
Skrevet

Ingen av de tre tispene som her/er i huset her har forandret seg før dem har blitt ca 2,5 - 3 år

Skrevet

Her hadde elste tøtta løpetid når hun var 5 månder første gang, meket ingen ting på henne da. bare at hun gikk rundt å søyt og skjønte ikke helt va det var. 4 månder etter fikk hun en til løpetid. da roet hun seg masse ned.men hun fikk innbilt og da...

Neste tøtta merket vi ingenting på...

Mens Chiquita var 10 gang lettere å ha med å gjøre. hun kunne gå på 4 fota og var ikke helt under taket hele tiden. etter løpetiden. også etter løpetiden hennes roet han hunden og her seg ned...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...