Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

I dag er det på dagen 3 uker siden paringen fant sted (vi tok bare en). Er jo ikke sikkert Denali er drektig. Men jeg krysser fingrene for Siberian valper om ca. 6 uker!

Så imens jeg sitter her og gransker Denali for alle mulige lovende tegn og venter på at UL kan tas så grubler jeg likesågodt over valpenavn. Dette blir et "vær kull" og kun vær som forekommer på disse breddegrader er aktuelt. Litt vanskelig når man ikke vet hverken kjønn eller personlighet. Men blir det ingen kull nå, ja så kan navnene brukes den dagen det første kullet faktisk blir født.

Så langt virker hun noe roligere, hun har forstørrede og noe mørkerosa patter, mer enn normalt etter løpetiden synes jeg. Ønsketenkning???

I tillegg har hun hatt dårlig matlyst igår og idag. I går spiste hun ikke halve dagsrasjonen engang. Svært utypisk for en ellers matglad hund.

Freke derimot hadde litt dårlig matlyst pga stress under løpetiden til Denali og tilbringer nå dagene med å forsøke å få i seg mest mulig virker det som :rolleyes2:

At han sånn ellers er litt interessert i Denali er ikke noe pålitelig tegn da dette er en hormonell fjortis. Dvs det meste er interessant når det kommer til andre hunder.

  • Like 1
  • Svar 351
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Takk for alle gratulasjoner! Ble ikke rare søvnen. Får ta det igjen nå snart Det går bra med mor og valper. Kvikke og livatte små valper de som har kommet. Jeg har slept mor Denali ut på do 3

Da har værkullet ankommet og jeg er stuptrøtt så jeg skal gjøre som Denali og ta en blund De ble 6stk, 4 svart/hvite og 2 rød/hvite. Kjønn må kontrolleres på nytt når hjernen har fått seg en hvi

Nå har alle flyttet så dette blir vel siste posten her på en stund. Kan jo være fint å oppdatere en gang innimellom Bor nå på Nesodden og heter fortsatt Lune Har flyttet til Sandefjord og h

Guest lijenta
Skrevet

Vi har da navn som Storm, Bris, Orkan, Kuling, Reyst1|eyn t1ror jheyg d

Tror jeg fortsetter i morgen, a.lt jeg skriver b.lir tu.l.l

Skrevet

Vi krysser fingrene! Iogm at du har Snøfrost som kennelnavn, antar jeg at du satser på norske/nordiske egennavn? Jeg synes i alle fall ikke at det er spesielt stilig med blanding av norsk og engelsk osv...

Skal du ha et kullnavn også, eller bare navn fra vær? Feks har mine to -Chan og Deki som kullnavn, og jeg kommer til å fortsette den tradisjonen sjøl.

Kanskje du kunne hatt noe sånt som Gnistrende, Iskald eller lignende? Snøfrosts Gnistrende Bris, Vind, Regn, Sky, Orkan, osv?

  • Like 1
Skrevet

Blir norske navn ja. Snøfrost er valgt med "overlegg" blant annet for å ha et klart skille mellom katteoppdrettet og hundeoppdrettet.

Typiske navn på mine katter (oppdrettsnavnet er Swahili: Kimburu) er slike ting som Kimburu Zaluzianskya crocea (latinsk navn på en afrikansk plante), Kimburu Emurangogolak (afrikansk vulkan), Kimburu Panlong (kinesisk drage), Kimburu Jajapur (indisk provins) osv osv

Så dette kullet blir Snøfrost adjektiv - værfenomen. Adjektivt og værfenomenet må passe sammen. F.eks. Kjøling Fjellbris, Isende Rim osv. Hvis noen har noe som passer til tåke så kom med det! for ord som "grå" og "stille" er bare kjedelig. Selvom "silent mist" høres bra ut på Engelsk så har liksom ikke "stille tåke" samme svungen synes jeg ;) Må være en svært stilltiende valp da i tilfellet. hehehe

Skrevet

Fortyllende tåke?

Trolsk?

Litt "eventyrlig" navn kan jo være bra! :)

Det ser jo i alle fall trolsk ut i skogen her når tåka ligger som en graut mellom trærne (noe som ikke skjer så altfor sjelden)

Skrevet

Spennende tid, håper virkelig det blir noen lodne nøster! :)

Fønvind synes jeg klinger bra, er en varm, tørr vind som kommer ned fra en fjellkjede.

F.eks Susende fønvind, Fargerikt nordlys, Stormende orkan, Dalende snøkrystall, Krystalisert istapp/dryppende istapp, Isende kulde.

Skrevet

Spennende! Blir nesten valper samtidig på oss da.

Snøfrost Haglende Byge :P

Snøfrost Vestlig Kuling

Snøfrost Altanterhavs Storm

Skrevet

Snøfrost Rosa Perlemorssky

Snøfrost Gnistrende Morgendugg

Snøfrost Isende Kuling

Snøfrost Blafrende Nordlys

Snøfrost Tindrende Stjernehimmel

Snøfrost Virvlende Orkan

Snøfrost Brennende Kulelyn

Snøfrost Stormende Vestavind

Snøfrost Solgangsbris

  • Like 4
Skrevet

Flott:-) Jeg kom nemlig ikke på et bra adjektiv foran Solgangsbris.

:D

Dette kullet må bli rekordstort, for steike her er mange flotte navn å velge mellom!

Skrevet

Jeg stemmer for at du skal ha en lys valp som skal hete Snøfrosts Smygende Tåke!

Tror det kan bli vanskelig med denne lyse valpen. Størst mulighet for at de blir svart/hvite, med en viss mulighet for at det også kommer rød/hvite (om faren bærer genet for rødt, begge hans foreldre gjør - Denali gjør). Men, man skal aldri si aldri. Men jeg blir overrasket om det kommer en hvit en ut ;)

Edit:

Dette kullet må bli rekordstort, for steike her er mange flotte navn å velge mellom!

Hehehe, den tanken har jeg tenkt også. Men jeg vil helst ikke ha mer enn 6 altså!

Bestemor og mor har fått kull på 6 og 7

  • Like 1
Skrevet

Så spennende! Selv synes betydningene til værfenomenene nevnt under er veldig fine.

Iskorn (regndråper som fryser til is før de når bakken)

Kornsnø (kornete faste partikler som faller ut av tåke/tåkeskyer)

Kilde: metlex.met.no.

Edit: Solstorm er også veldig fint! Har vel kanskje ikke noe direkte med vær å gjøre da, men.

Skrevet

Tror det kan bli vanskelig med denne lyse valpen. Størst mulighet for at de blir svart/hvite, med en viss mulighet for at det også kommer rød/hvite (om faren bærer genet for rødt, begge hans foreldre gjør - Denali gjør). Men, man skal aldri si aldri. Men jeg blir overrasket om det kommer en hvit en ut ;)

Jaja, hvit schmit, jeg tenkte mest på maska da! :lol: Men hva med navnet? :frantics:
Skrevet

Jaja, hvit schmit, jeg tenkte mest på maska da! :lol: Men hva med navnet? :frantics:

Er vel en viss mulighet for ganske åpen maske (mye hvitt), men mest sansyligvis ser de ut som banditter hele gjengen når de er små (de hvite feltene vil krype og de mørke lysne etterhvert som valpene blir eldre).

Mange gode navneforslag her. Så de ligger på "lista" så får jeg se hva som kommer og hva jeg føler passer da ;)

  • Like 1
Skrevet

Spennende, krysser fingrene for drektighet og fine valper til å matche alle kreative navneforslag!

Villedende Tåke, er det et ok navn til en lederhund i spannet eller? :D

  • Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
    • Fine puddelen som var min, for å få litt farge inn her 💚
    • Det er sikkert mer enn nok folk som stiller slike spørsmål, men den som intet våger intet vinner 😇 Jeg skal i løpet av de neste par årene få meg en ny hund, men sitter veldig fast når det kommer til valg av rase.. tidligere har jeg hatt Cardigan Welsh Corgi (fikk henne da hun var nesten 10, så ikke full erfaring her) og Storpuddel fra en oppdretter jeg ikke var helt fornøyd med (jeg ba om en rolig og stabil hund jeg kanskje kunne bruke som besøksvenn, fikk en stresset type som hun ville jeg skulle bruke til agility. Da det viste seg at jeg ikke kunne tilby ham en rik nok hverdag som enslig person i leilighet var hennes råd "legg ham ut på Finn). Jeg har noen ønsker til hund:  * Ikke en utpreget varsler. Vi blir to som er relativt sensitiv for lyd, så mye piping og bjeffing inne orker vi ikke.  * Lettrent hund som jeg kan trene lydighet med. Storkoste meg med puddelen og han ga meg mye suksess og mestring, dette vil jeg ha mer av.  * Stabil mentalitet med mulighet til å sitte i ro ute. Dette hadde ikke puddelen. Han er nå snart 6 år gammel og i nytt hjem, men kan fremdeles ikke stå i ro ute uten å få meltdown. Inne var han helt nydelig.  * Energi til trening, men tåler noen dager innimellom med mindre aktivitet. * Ok størrelse, helst rundt medium/"normal" størrelse et sted. Ønsker lydighet og kanskje sykling innimellom, men ikke så stor at den ikke kan være med overalt ellers (som ut i kajakk, kanskje). * Mulighet for å bo med katt uten at det skal være en reell risiko for at jaktinstinkt tar over.. Har vurdert å gå over til tispe etter dramaet med puddelen. Det virket som det slettes ikke var uvanlig med disse litt høyspente guttene som endte opp med å omplasseres fordi de ble "for mye" og jeg har ikke lyst til å gi gjennom det igjen. Har vurdert puddeltispe, feks. Corgien min elsket jeg, men de beina var utrolig upraktisk innimellom..
    • Ingen av dem. Oslo Hundeskole har veldig mange instruktører, og de velger selv metode. Det betyr at du ikke vet på forhånd om de bruker straff og gammeldagse metoder eller 100% positivt med bare belønning. Norges Hundeskole har jeg ikke noen nyere erfaring eller kunnskap med. De har pleid å være helt ok, men også hatt bruk av straff og korreksjon. Hvis du er på den siden av byen kan jeg anbefale Smarthund som har kurs på Fornebu, eller Din Beste Venn på Høvik. De har flinke instruktører og bruker bare positive metoder.
    • Heisann!  Vi venter på valp og jeg har veldig lyst til å gå valpekurs (potensielt også flere kurs) - vi holder til på Østlandet, like utenfor Oslo. Av de som dukker opp når jeg googler er Oslo Hundeskole og Norges Hundeskole. Begge har avdelinger ved Asker og Bærum som er det som blir mest aktuelt for vår del. Vil noen komme med tips til hvilken vi bør velge? Har du personlig erfaring eller preferanser? 😊 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...