Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva svarte feiler det folk? Mennesker som tenner på hund...


soelvd
 Share

Recommended Posts

Om du er det minste sart for grusomme ting så ser du ikke denne videoen. Virkelig. Uansett så filmes det en liten hund (valp?) som det blir helt bensin over før de tenner på, mens hunden skriker og skriker.

Og jeg spør ikke i sinne uten å forvente svar. Jeg lurer virkelig, hva tror dere er galt med sånne folk? Er det sånne som blir seriemordere i senere tid? Har oppveksten noe å si, miljø? Eller blir man født med manglende evne til empati for dyr?

(Det er i grunn ikke nødvendig å se videoen for å svare på spørsmålet, men fikk den tilsendt selv nå og er mildt sagt sjokkert. Jada, vet det skjer, men å filme det? )

http://tvoje.noviny.sk/tvojenoviny-clanky/25-07-2011/tvojenoviny-uboheho-psika-upalili-zaziva.html

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er dum nok til og se sånnt.

Og jeg må si jeg er sjokkert.

Rett og slett sjokkert.

De som gjør dette virker da ikke som gamle guttene de heller.

Hva i svartens navn er det som feiler folk.

Det er så trist, jeg kan bare ikke fatte hvordan noen kan være så hjerterå.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kommer ikke til å se filmen, men for å svare på det du spør om, er det i mitt fagmiljø en slags konsensus (jeg mener at det er basert på studier fra USA, men jeg finner ikke kilder nå) om at barn som mishandler dyr også som voksne ofte mangler empati og er overrepresentert i grupper som utøver vold. Såvidt jeg vet er dette ofte barn fra utsatte miljøer slik at vi antakelig snakker om manglende innlæring av empati snarere enn en medfødt sak. Men dette er selvsagt vanskelig å måle. Noen personlighetsforstyrrelser har også dårlig eller manglende empati som et av kjennetegnene, i hvilken rekkefølge det der har utviklet seg har jeg ikke oversikt over.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kjem desverre ikkje som eit stort sjokk for meg. Når ein stadig vekk les om hundar og kattar som blir påtent, helt syre på, kasta over ei bru, kasta forran tog... :no:

Utan at eg skal sei for sikkert, så reknar eg med det har med miljø, oppvekst og mangel på empati å gjere.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er veldig glad jeg ikke forstår hva som foregår i hodet på dem.

Desverre må jeg si meg med Bellare, at dette ikke kommer som noe stort sjokk.

Jeg tenkte også i samme baner som AnetteH først, så man kan jo lure på hva som foregår i toppen på oss også :-p

Det er mennesker som har vokst opp i de beste hjem med gode foreldre og under gode vilkår som også kan finne på slikt. Så det er ikke alltid oppveksten som gjør dem slik. Det blir som med å si at ABB drepte fordi han spilte WOW. Det er mange som spiller WOW hele døgnet, uten å gå ut og slakte ned unge mennesker på leir.

At det er en alvorlig koblingsfeil i toppen på disse, det tviler jeg ikke på.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skal ikke se videoen, jeg fikser ikke sånt.

Men mennesker blir egentlig ikke født med empati. Spesielt ikke for dyr. Det må læres og utvikles ved at man viser empati for barnet på det nivået de er ( en liten ting for oss kan være verdens undergang for et barn, de mangler jo erfaringer på at ting går over etc) for så å overføre det til andre mennesker, dyr etc.

For de fleste foreldre faller det naturlig, hos enkelte ikke. Mulig de aldri har lært det selv..

Noen har nok en medfødt koblingsfeil som gjør det umulig for de å føle empati med dyr, men jeg tror nok de aller fleste dyremishandlere mangler noe vesentlig hjemmefra..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Huff, jeg vil ikke se den filmen der.. Samboeren min så den for noen uker siden, og jeg har aldri sett ham bli dårlig av å se noe.. Han har jo snublet over mye grusomme filmer på internett i sin nerdetid, men denne med hunden gjorde han så satt ut og sint at jeg bestemte meg rett og slett for å ikke se den.

Hva som er galt med sånne folk er nok en masse faktorer som spiller inn. Oppdragelse, miljø generelt, vennekrets, psyken - Jeg har lest om en del seriemordere i min tid og mange starter jo med å torturere dyr. Men selv om man tortuerer dyr som liten betyr det ikke nødvendigvis at man er dømt til å bli en morder som voksen også.

Så ja.. jeg tror dette er et veldig vanskelig tema å i det hele tatt komme til bunns i. Men jeg klarer virkelig ikke å forstå mennesker som med vilje skader et dyr på den måten der. Fullstendig meningsløst, kun en form for en syk pervers humor jeg er glad jeg ikke forstår.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har ikke sett videoen - virker som den ligger på en østeuropeisk side.... Østblokkland er jo ikke akkurat kjent for å være snill med hverken mennesker eller dyr. Da spesielt ifht barn og dyr; jeg har vært så uheldig å komme over en video som viser det samme som nylig skjedde i norge - endog ikke med dødelig utfall. Ukranisk (eller nærliggende land) dame som holdt sin 2-3 år gamle datter/sønn i én fot mens hun dyppet ungen opp og ned i ei bøtte med vann. Hva kan man gjøre... om det "hjelper" så skjer nok dette hver dag i flere land, uten at man noen sinne får se det. Å kjenne hjelpesløsheten overta er bedre enn å bli påvirket, for i 90% av tilfellene vil man aldri finne ut hvem som gjorde det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Å****. Jeg skulle ønske jeg aldri aldri så den filmen, de bildene kommer aldri til å forsvinne. Fy ****, stakkar stakkar stakkar hund :( For en grusom måte å dø på.... Hva som skjer i hodet på slike folk er umulig å svare på - syke er de ihvertfall, punktum.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg såg den nå og den videoen er jo F** den sykeste jeg har sett! Det jeg ikke skjønner er hva slags følelses system de har, at de klarer å gjøre noe mot en HELT forsvarsløs hund med verdens fineste blikk! De tror de er noe med denne videoen, men de er INGENTING! Hunden er mye mer verdt enn disse folkene, selv etter sin død. Det er mye som skal til for å synke så lavt og bli ett så ynkelig lite krek som disse mishandlerne er blitt, de er helt på bunnen. De har klart å fått verdi mindre enn ei maur.

Det gjør vondt i sjelen å se på dette og uten å kunne hjelpe hunden, å se det fineste uskyldige blikket dens i håp om å slippe, mens noen hjernedøde idioter står rundt og tilfredstiller sin sadisme.

Jeg har ingenting til overs for sånne folk og mener ikke at de skal i fengsel. Det riktige her er å avlive dem alle, og prøve å utrydde denne galskapen. Pin dem til døde, det er samme for meg så lenge de blir utryddet.

Skulle ønske jeg var der.... Hadde jeg hatt råd så hadde jeg reist ned å lett etter dem..

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vel - når folk kan holde sin ettåring opp-ned i en bøtte vann til den drukner, for å lære den å adlyde mor. Og når folk kan voldta en 98 år gammel dame for så å drepe henne. Da er det vel ikke så mye som egentlig burde overraske ang. hva folk kan få seg til å gjøre. Men hvordan de er skapt inne i hodene sine, er vel ikke for andre å forestille seg...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg bare lurer på hvorfor dere går inn for å se på en sånn video? Hva får dere ut av det? Er det gøy?

Jeg scroller alltid glatt over, ser ikke poenget med å se på noe sånt, verden blir ikke noe snillere av at jeg blir kvalm.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei jeg har slutta å se på grusomheter. Kan jo bare ane hva som foregår. Helt klart at noen ikke har lært disse ungene noe om empati ja ingen omsorg for levende vesener. Uansett, de må sperres inne og oppdras på nytt, Er det ikke håp for dem, er jeg tilbøyelig til å være enig med Fransk Dogge. Må være en medfødt feil i hodet på de fleste misshandlere. Mener det er forsket på at uempatiske barn har lavere terskel for å bli mordere enn andre. Grøss.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har ikke sett videoen, og kommer ikke til å se den, for jeg vet at jeg bare kommer til å få vondt langt inn i hjerteroten, og kommer til å tenke på dette lenge, lenge, og ikke bli kvitt bildene i hodet. Jeg skjønner ikke hva som får folk til å gjøre sånt.

Kanskje empati ikke er medfødt og må læres, men noen har mindre eller mer anlegg for slikt enn andre, det ser man jo i flere sammenhenger. Enkelte har alltid veldig interesse for og medfølelse med dyr, mens andre er ikke interesserte, og derfor mer likegyldige også? Virker iallefall sånn på meg.

Men folk som kan gjøre slikt som dette, og ikke bry seg om andres lidelser i det hele tatt, faktisk synes det er morro, har ikke empati eller medfølelse med noe som helst, tror jeg. Alle som har et snev av medfølelse med andre mennesker vil også ha et snev av medfølelse med dyr, fordi de vet hvordan det er å føle med noen, mener nå jeg. Disse menneskene som kan gjøre ting som dette, burde straffes hardt og lenge, samt gå i terapi, for å faktisk skjønne hva de har gjort mot et annet levende vesen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kommer ikke til å se filmen, men for å svare på det du spør om, er det i mitt fagmiljø en slags konsensus (jeg mener at det er basert på studier fra USA, men jeg finner ikke kilder nå) om at barn som mishandler dyr også som voksne ofte mangler empati og er overrepresentert i grupper som utøver vold.

Hm. Riktig rekkefølge er vel å si at mennesker som mangler empati og utøver vold, ofte (?) også har en bakgrunn i å ha plaget dyr da de var barn. Du får det til å se ut som at barn som driver dyreplageri vil mange empati som voksne og det tror jeg ikke medfører riktighet. Årsak og sammenheng, det er vel sentralt i alle fagmiljø. :)

Hva som feiler folk som dette? Tja, det kan være så mangt og jeg ser ikke helt relevansen. Det finnes mange veldig syke mennesker der ute i verden, noen av dem er i stand til å gjøre grusomme ting. Jeg blir sint på offerets vegne, men for forbryteren føler jeg egentlig bare sympati. Jeg tror ikke mennesker som er i stand til å gjøre slikt har det spesielt godt. Om de hører med til de ytterst sjeldne som får utbytte av å plage andre så føler jeg vel bare mer sympati, ikke mindre.

Å begynne å dra fram dødsstraff blir litt absurd synes jeg. Å skrike om mangel på empati på innpust og samtidig rope om mord på utpust, spesielt når de like gjerne kan "pines til døde"? Vel, det blir veldig dobbeltmoralsk for meg.

Sånt bunner bare i emosjoner og hevntanker, og er veldig lite konstruktivt i lengden. Heldigvis har vi et rettsvesen som bygger på fornuft og rasjonalitet som ikke tillater emosjonelle responser. I teorien iallfall. Det har jo sine hull.

Jeg håper disse menneskene må ta ansvar for det de har gjort, at de får den hjelpen de trenger og at samfunnet skjermes inntil de ikke lenger utgjør noen fare. Hva mer finnes det å håpe på?

Jeg klikket forresten ikke inn på den linken. Hva godt skulle kommet ut av det?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hm. Riktig rekkefølge er vel å si at mennesker som mangler empati og utøver vold, ofte (?) også har en bakgrunn i å ha plaget dyr da de var barn. Du får det til å se ut som at barn som driver dyreplageri vil mange empati som voksne og det tror jeg ikke medfører riktighet. årsak og sammenheng, det er vel sentralt i alle fagmiljø. :)

Jeg skjønner hva du mener, men jeg har altså ikke skrevet noe om årsak og virkning. Jeg har sagt at hvis du tar en gruppe barn som driver med dyreplageri og sammenligner med en gruppe som ikke gjør det, vil det være mer sannsynlig at du finner igjen representanter fra den første i en gruppe med voldsutøvere enn fra den andre. Jeg har da ikke skrevet at alle dyreplagere mangler empati som voksne. Det er mulig det var litt utydelig, og at "ofte" var et klønete valgt ord, men at de er overrepresentert står jeg for.

Edit:

Her er feks en kilde i forhold til dette http://www.pet-abuse.com/pages/abuse_connection.php

Edit2

Dette var egentlig ganske spennende, jeg har ikke lest meg opp på dette de siste årene.

Her er en artikkel om vold mot dyr og sammenheng med senere vold http://www.incasa.org/PDF/2011/animal_human_violence.pdf

Endret av breton
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skjønner hva du mener, men jeg har altså ikke skrevet noe om årsak og virkning. Jeg har sagt at hvis du tar en gruppe barn som driver med dyreplageri og sammenligner med en gruppe som ikke gjør det, vil det være mer sannsynlig at du finner igjen representanter fra den første i en gruppe med voldsutøvere enn fra den andre.

Det du skrev var at de som driver med dyreplageri ofte vil mangle empati som voksne. Jeg terpet på hvordan du ordla deg, for det du skriver her ^^ er noe annet. At de som mangler empati som voksne også gjerne har drevet med dyreplageri som barn. Altså at man kan se en tendens retrospektivt. Jeg er ikke i tvil om selve tendensen.

Det er liten forskjell i ordene, men alikevel to forskjellige påstander. Jeg er enig med det siste, og det var også det jeg forsøkte å si. :)

Pdf'er har jeg dessverre ikke tid til å lese, og det var ikke problemstillingen i seg selv jeg hang meg opp i. (Selv om min sønn definitivt har plaget hunden vår ved flere anledninger, så jeg burde sikkert bekymre meg! ;) ) Jeg bare nerder. Men det er alltid supert med henvisninger! :)

Uansett. Flisespikking. Bygones.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...