Gå til innhold
Hundesonen.no

Amputere eller ikke?


Debbie
 Share

Recommended Posts

Sitter og venter på telefon fra dyrelegen nå.

Jeg er 99% sikker på at hunden min Zebra har knekt halen sin. Det er nå 9 mnd siden sist ho gjorde det. Da tok det 8-9 uker før hun ble bra igjen.

Hun er dalmatiner, og er derfor ekstremt glad og logrete noe som har ført til blodige haletupper mer en engang. Betennelse i såret er heller ikke uvanlig.

Jeg vurder faktisk nå å foreslå for dyrelegen at vi amputerer halen.

Første gangen hun knakk den var det midt på- denne gangen er det nærmere tuppen.

Hva foreslår dere?

Trenger input og hjelp.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men vet ærlig talt ikke om jeg orker flere uker med stress som vi hadde sist. Og i tillegg har ho spondylosen som plager ho godt nå for tida. Og siden det er nærmere tuppen= mer logring og bevegelse har jeg lite tror på at dette gror raskt og pent.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvorfor har ikke veterinæren lov å kappe i "kuperingslengde"? Om hunden slår opp såret vil dere slite om halen kappes av rett ved problemet. Logringen vil gjøre at den får problemer med at det skal gro. Mye bedre å kupere den i en tommel eller to-lengde.

Har selv måtte gjøre det på den forrige tispa mi. De forandrer seg ikke og har det samme kroppsspråket som før selv uten hale.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Næh, det har vel noe med kuperingsloven å gjøre? Jeg vet av etpar hunder som slo opp haletuppen konstant, og de fikk bare kupert av de nederste ledda. Ved kupering kan man jo sy hudflappen godt rundt benet slik at det ikke slås opp så lett, i motsetning til et sår som "bare" skal luftes for å gro.

Selv valpen med alvorlig dobbel haleknekk fikk ikke kupert halen helt opp, den ble kappet i leddet over det øverste bruddet, så han har 12 cm hale :teehe:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå har jeg lett, men finner ikke det med lengde ved kupering? Hvor fant du det?

Jeg har det fra de som har måttet amputere halene på sine hunder, de har fått beskjed om at det ikke er lov å fullkupere, man skal kun fjerne det skadede området.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men man skal jo være klar over at en hund som er kupert, har aktivitetsforbud fra NKK.. Så driver du me noe slags sport i det hele tatt, så bør du ikke gjøre det..

Det gjelder vel bare for kuperingsrasende det? En GD med kuperte ører kan ikke delta, men er halen kupert kan den delta.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det gjelder vel bare for kuperingsrasende det? En GD med kuperte ører kan ikke delta, men er halen kupert kan den delta.

Litt usikker der, da det står litt forskjellig i de forskjellige regelverkene..

Dette står i RIK-regelverket (og dette er åpent for alle raser):

Iflg. Landbruksdepartementets forskrift for ”Øre- og/eller halekupert hund - §4. – Forbud mot å stille ut kupert hund.” ”Det er forbudt å stille ut hund som har fått øre og /eller hale kupert. Forbudet gjelder alle arrangementer som er en del av avlsarbeid, og alle arrangementer hvor hunder konkurrerer og/eller rangeres for eksteriør og/eller prestasjon”.

Dette står i utstillingsregelverket:

I henhold til Mattilsynets forskrift nr 614 kan ikke øre‐/halekuperte hunder av kuperingsra‐ ser delta på utstillinger eller prøver, uansett i hvilket land kuperingen har blitt foretatt. Importerte, norskeide hunder som før 1.1.2001 har skriftlig utstillingstillatelse fra Mattilsynet (tidligere Statens Dyrehelsetilsyn) kan delta på utstilling og prøver.

I LP-regelverket står det feks ingenting..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Med veterinærattest kan det vel ikke gjelde?

Nei, er jo det jeg også tror. Men jeg heller for amputering.

Skinne høres bare ut som masse stress, og fare for komplikasjoner. Og å bare la den være, det tar utrolig lang tid. Tid som jeg ikke har( selfølgelig må jeg så må jeg) men jeg hadde håpet på valpepass, og konkurranser nå på våren- så det passer dårlig.

Regner også med at økonomisk vil det lønne seg i lengden. ER andre gangen vi røntger for 1500 i egenandel på 8 mnd

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

En hund som er kupert - UANSETT årsak kan ikke delta på noen form for aktivitet i regi av NKK eller samarbeidende klubber.

Dette gjelder uansett rase såvidt jeg vet, det gjøres ikke unntak.

Regelen gjelder også kuperingsraser - det er ikke lenger noen unntak fra regelen.

Så ja, det vil være ett problem i forbindelse med blodsporprøve også vi jeg anta.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skulle ikke tro en kuperingslov gjald amutering? Det er i mine øyne to helt forskjellige ting. :icon_confused:

Okay, hva er forskjellen? Når man kuperer hale, så blir halen kortere. Når man amputerer, så blir halen kortere.

Forbudet gjelder nok uansett hva man kaller det, for å forhindre at hunder som før ble kupert, nå blir "amputert".

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En hund som er kupert - UANSETT årsak kan ikke delta på noen form for aktivitet i regi av NKK eller samarbeidende klubber.

Dette gjelder uansett rase såvidt jeg vet, det gjøres ikke unntak.

Regelen gjelder også kuperingsraser - det er ikke lenger noen unntak fra regelen.

Så ja, det vil være ett problem i forbindelse med blodsporprøve også vi jeg anta.

Mjah, iflg norsk lov er det lov med halekupert hund om det er av ikkekuperingsrase: :http://www.lovdata.n...425-0614-0.html

Den er sist oppdatert august -10, så vil tro det er den som gjelder.

Det samme står i NKKs regler, punkt 3.6, kuperte hunder av kuperingsrase får ikke stille.

Kupering er kosmetisk, amputasjon er medisinsk? Det er ihvertfall slik jeg ser på dem som veldig ulike.

Resultatet er jo det samme, og det ble jukset voldsomt med dette når forbudet kom

Endret av tulip
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skjønner deg godt om du velger amputasjon nå jeg,nå har hun brekt den to ganger, og det er sikkert sjanse for at det skjer igjen... :/ Har en skikkelig logretass i hus her og, men har faktisk aldri opplevd blodig eller forslått hale (vannhale to ganger da.).

Men husker det var en mann som sa til meg engang, eller han spurte vel, om man hadde sluttet å kupere dalmatinere nå, han mente det var vanlig før pga. de skadet halen sin så mye med logring... jeg har aldri hørt om det, men tydelig at rasen har rykte på seg som en heftig logrer :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Mattilsynet sin forskrift sier rett nok at unntak gjelder for:

Hunder som ikke er av kuperingsrase og som av medisinske årsaker har fått halen amputert

Hunder som FØR 1. januar 2000 har fått særskilt unntak

Da kan kanskje en kupert dalmis delta på utstilling og prøver, men hunder av kuperingsraser ikke kan delta med mindre de har disp fra før 1. januar 2000

http://www.lovdata.no/cgi-wift/ldles?doc=/sf/sf/sf-20030425-0614.html#4

Endret av Belgerpia
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja, jeg har brukt silver shade-dekken til hest om sommeren, og min erfaring er positiv. Materialet reflekterer sollys godt og bidrar til å holde hesten kjøligere, spesielt på veldig varme dager. Det gir også en viss beskyttelse mot insekter, selv om det ikke erstatter et eget fluedekken. Det er viktig å velge riktig størrelse og sikre at det sitter godt, slik at det ikke gnager. Jeg opplevde at hesten virket mer komfortabel, særlig under opphold på beite i solsteiken.
    • Lyden av ordet diary..  Vurderte i går å oppdatere om suksessen med ris, havregrøt, gulrot og brokkoli mos, ren kyllingfilet og egg, med en gradvis reintrodusering av tørrfor. Etter 2x kakao kunstverk av perfekt konsistens, som bare var å plukke fra gresset uten any smear, så det ut som en suksess, og Ede fikk V&H blandet med litt gulrotmos til kvelds. I morges viste det seg at jeg var litt snar med å trekke konklusjoner i går, og min vurderingsevne før morgenkaffe er heller ikke noe å skryte av. Det første som kom ut var fint, så jeg avfeide den siste klatten med softis som ingenting. ..og jeg glemte å tenke på at Ede ikke har fått intimbarbering på en stund. Rævskjegget hadde rukket gro nok til å kunne forveksles med ansiktet på en nykonvertert islamist, noe jeg smertelig ble gjort oppmerksom på da jeg noen timer senere måtte tørke stumpen hans fra en ladning med viskositet lik brun kjøttkakesaus ved 278°K. Det som først så ut som en grei tørkejobb viste seg å være det verste tilfellet av danglebær jeg ikke har hørt om før. Ord kan vanskelig beskrive den følgende halvtimen.  Det ble tørket og vasket og lugget i det nyanlagte talibanskjegget uten antydning til å nærme seg måloppnåelse. Ede begynte bli sår i stumpen og protesterte mot behandlingen, men forstod alvoret i situasjonen og samarbeidet tålmodig for å la meg prøve fikse problemet med dobbel effileringssaks, noe som heller ikke var noen quick fix. Vurderer begynne kalle ham Harald nå, etter Harald Hårfagre. Etter at effileringssaksen hadde gjort hva den kunne, så var det fortsatt en absurd mengde småsmuler av brun sement stuck i fløyelen rundt kaviarstjerna på den heltemodige pompen. Å finne frem sjampoen hadde liknende effekt på Ede som på røverne i Kardemommeby. Den heltemodige roen og tålmodigheten slo over i engstelse og han ville ikke samarbeide mer. Fordi han er hjernevasket fra barnsben til å forbinde dusjen med mat, så gikk han allikevel med på å la meg lukke døren bak ham, i håp om lysere tider, men forstod han var fanget i en felle øyeblikket etter, da jeg skrudde på dusjen uten at det luktet mat der inne. Ikke tale om at han ville gå med på det der. Han er for stor til å kunne tvinges nå, så å få den stumpen der inn over kantene på dusjsonen var det bare å glemme. Løsningen ble å massere inn sjampoen midt på gulvet og omstendelig vaske den ut igjen med vaskekluter og håndklær i flertall, mens han benyttet anledningen til å styrketrene muskulaturen rundt halefestet for å være bedre rustet til fremtidige konflikter av samme art.  Da det begynte vibrere truende i halsbåndet var jobben heldigvis gjort.  Nå som veslefjeset er rent og pent og utenfor PSTs søkelys, så er neste oppgave på tapetet å overbevise Harald om at det å stå stille med halen hevet mens jeg romsterer rundt analåpningen hans med en oppladbar, vibrerende, rosa plastdings er nødvendig for å gjøre neste tømming av belgen til en mindre traumatisk opplevelse for oss begge. ..med gulrot- og havregrøt som "lokkemiddel". Godt han ikke kan skrive Finn-annonser for omplassering eller ringe Dyrebeskyttelsen selv. 
    • Jeg tror nok forslaget var å få ny hund umiddelbart etter du har mistet den du har, ikke før. Det er fordeler og ulemper. Og ikke minst, folk er forskjellige.  Nå kan ikke jeg få ny hund pga. sykdom, men selv om jeg hadde kunnet det hadde jeg nok brukt god tid før neste kom i hus. Nå er det to år(!) siden vi mistet våre, og jeg kjenner jeg er mentalt klar for en ny hund. Men for min del sier helsa nei da, så det blir ikke med det første. Uansett tenker jeg det viktigste er å sette pris på den tiden man har, og ta vare på minnene når de er borte.
    • Tankk. Skal sjekke Librela. Når det gjelder ny hund så har jeg faktisk fått det forslaget av en del. Men hu blir sjalu på andre hunder hvis jeg er for "overstrømmende" så det blir evt om lenge til.
    • Fin tradisjon! Har ikke pleid å sette noen spesielle mål for hundeholdet, men kanskje det kan hjelpe på motivasjonen for ulike ting. Så, her er mine ikke så ambisiøse mål for resten av 2025 (om enn litt sent, hehe): - Har en del hundebøker liggende som jeg gjerne vil komme gjennom. Jeg leser igrunn lite bøker generelt, så blir ganske fornøyd hvis jeg kommer gjennom 2 i løpet av de neste 5 månedene - Sydney har muligens ikke så altfor lenge igjen, så hovedmålet blir å gi henne en så god pensjonisttilværelse som mulig og gjøre mitt beste for å holde henne i god helse.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...