Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Når kan hunden gå i skogen ol. uten bånd eller langline? Jeg har en hund på seks måneder nå som jeg lurer på om jeg skal tørre å la henne gå alene. Hunden kommer på innkalling og holder seg i nærheten av meg. Men er det veldig risikabelt å la henne løpe alene uten bånd og langline? Noe jeg bør huske på ? Jeg har kun brukt langline hver gang, bortsett fra få turer og kort tid latt hun ha vært uten bånd.

Skrevet

Mine hunder har gått løs siden dagen jeg fikk de hjem. Jeg syns det er viktigere å trene hunden til å holde seg til deg når den er løs, enn å trene på at den skal gå fint i båndet. Ta av båndet (sålenge ikke hunden stikker av) du.

Skrevet

Vi har alltid hatt hundene løse fra dag 1 og trent masse innkalling. Det som kan være greit er å leke gjemsel. Når hunden ikke følger med gjemmer du deg bak en stein, bak et tre, etc. Poenget er at hunden skal måtte passe på hvor DU er til enhver tid - ikke omvendt.

  • Like 2
Skrevet

Tarik går vel egentlig mer løs enn i bånd han :P Jeg syns det er veldig behagelig å ha en hund jeg kan ha løs, så han har vært mye løs fra dag 1. Det er kjempeviktig med en innkalling som virkelig sitter om man skal ha hunden sin løs på tur. Man må kunne kalle tilbake hunden fra dyr i skogen, hunder, katter, folk etc etc.

Ta med deg noe hunden din er veldig glad i å bruk som belønning når den kommer inn til deg, både når du roper og når den kommer innom deg frivillig. Ball, pølse eller noe annet hunden din virkelig setter pris på. :)

Skrevet

Det er lurt å ha valper løse, slik at de lærer seg å holde seg i nærheten av deg, og du kan trene på innkalling. Men skal du gå på en vei/sti der du kan treffe folk, bør hunden kunne innkalling før du ikke har langlinen på.

Skrevet

Jeg hadde ham løs fra begynnelsen av jeg, etter råd fra oppdretter (jeg sa jeg var litt bekymret for om han bare kom til å stikke fra meg :P ). Da lærte han jo at det å gå løs er helt vanlig, og at en ikke trenger stikke så fort sjansen byr seg. Har gjemt meg endel (og gjør det fortsatt), slik at han husket å være oppmerksom på meg, og vite hvor jeg var. Har og trent mye på innkalling, og det er viktig å ikke ta hunden i bånd hver gang den blir ropt inn, jeg gjør slik at ca 9 av 10 innkallinger får han bare ros eller godbiter, og får fortsette som han gjorde. Så blir det ikke slik at når jeg roper betyr det at friheten er slutt.

Innkallingen er ikke helt god når det er andre hunder i sikte, men det er jo pga. jeg ikke har vært god nok til å trene på det, og ikke har orket å styre med langline.

Skrevet

Den var smart med å gjemme meg når hunden har gått for langt unna meg sånn at hun passer mere på. Tenkte jeg skal ta meg en tur i skogen nå og å prøve å gå uten bånd :) Hvis jeg tør da ;)

Skrevet

Hvis du spør i forhold til alderen på hunden, så er min erfaring at dette er lettere jo tidligere man begynner. Så slipp henne løs, og belønn når hun kommer til deg (både på eget initiativ og når du roper på henne).

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig! Heftig lyd er no go for meg også
    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...