Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

På folkehøyskolen i Alta, Øytun Folkehøyskole, hvor jeg gikk hundekjøring, fikk man ikke ha med egen hund, så nei, det er ikke alltid lov selv om det er hundelinjer der :) Jeg tror egentlig bare du må sende mail til de ulike og spørre. Jeg spurte Øytun før jeg begynte der, og fikk svar om at det ikke var lov.

Skrevet

Det er ikke tillatt med egen hund på Passvik fhs lenger heller, selv med hundelinje. 69 grader nord og Valdres folkehøyskole (om det er det den heter?) ha også hundelinje, men hvordan det er på disse veit jeg ikke.

  • Like 1
Skrevet

Selv om du kan ha med hund, bør du forsikre deg om at du får ha den på rommet(om det er det du vil). Jeg fikk ha med hund, hvis jeg hadde den i stallen hele tiden vel og merke.

Skrevet

Hvis du skal gå hundeline og sender en god søknad med begrunnelse og kanskje noen resultater/attester er det mulig du får lov til å ta med egen hund. Jeg sendte mail til alle ikke-religiøse folkehøyskoler med hundelinje og fikk lov på Pasvik FHS og Tunheim FHS. En husky/trekkhund som kan stå i hundegården med de andre hundene er nok lettere å få lov til å ta med enn noe annet.

Selv endte jeg opp i Pasvik og hadde det helt topp med hunden min som bodde sammen med meg på enerom. Hun var med i hundegården og gikk etterhvert i spannet som lederhund. Jeg skriv mail med god begrunnelse, viste til resultater i lydighet, fikk noen attester og kunne vise til at jeg f.eks var utdannet hundeinstruktør o.l.

Legg en del jobb i å fortelle hvorfor de skal gjøre unntak for din skyld og fortell om du har en nødløsning om det skulle være slik at hunden ikke kan være der lenger.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

I utgangspunktet er nok de fleste negative til det. Som Bordern skriver, er det nok enklere å få gjennomslag for å gå hundekjøringslinje og ha med en husky som kan stå ute sammen med de andre og brukes i spannene. Det skader aldri å spørre selvfølgelig, men da bør du virkelig klare å vise at hunden din ikke vil bli til ulempe for noen andre. Bevise at du har lydighet og kontroll på hunden din. Det er nok berter i slutten av tenårene som vil ha med seg hunden sin på folkehøgskole, og de fleste folkehøgskolene som vurderer dette har nok gjort seg noen dårlige erfaringer med det. Pluss at en hund innendørs vil kunne by på utfordringer med allergikere. Jeg har selv vært med på å avslå søkere som ville gå jaktlinja og ha med fuglehund på samme folkehøgskole Maren fikk ha med seg hund på (og søkern virka fornuftig nok hun), men det skal en del til for å få lov til det.

Hvilken linje er du interessert i å gå? Hundekjøring? Hvordan er hunden din med tanke på å trekke sammen med mange andre hunder? Hvor lydig er hun? Kan hun sove ute, bundet på kjetting (sammen med andre hunder) på lengre turer? osv osv

Skrevet

På 69 grader nord fikk de ha med seg hund da jeg gikk der for ørtifjørti år siden. De som gikk på hundekjørerlinja måtte ha en hund som kunne bo ute sammen med huskyene når vi var på overnattingsturer og også bli stallet opp sammen med dem og fraktes sammen med dem. Ellers måtte ikke hundeholdet gå ut over de oppgavene som skulle gjøres med skolens hunder.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...