Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor mye bør en hund drikke for dagen?


Hermes
 Share

Recommended Posts

Etter vi begynte å fore Hermes kun på rått, drikker han mye mindre enn han gjorde tidligere. Tidligere, da han fortsatt fikk tørrfor, drakk han mye. Nå kan det gå enkelte dager der han ikke er borti vannskålen. Er det normalt?

Hilsen hønemor (ifølge min samboer).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Etter vi begynte å fore Hermes kun på rått, drikker han mye mindre enn han gjorde tidligere. Tidligere, da han fortsatt fikk tørrfor, drakk han mye. Nå kan det gå enkelte dager der han ikke er borti vannskålen. Er det normalt?

Hilsen hønemor (ifølge min samboer).

Ja. Mine drikker veldig lite. Tispen drikker nok litt hver dag, men hannhunden kan gå dager uten å røre vannskålen. De virker på ingen måte dehydrert heller, så jeg regner med at det er normalt. Det er jo mye mer væske i råfor.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har merket stor forskjell når Casper går på tørrfòr kontra våtfòr.

På tørrfòr kunne han drikke opptil 2 vannskåler for dagen. Men på våtfòr (VOM og rått) drikker han kanskje ikke mer enn en halv skål for dagen. Kommer selvfølgelig an på hva han gjør i løpet av dagen - drikker mye under aktivitet.

Hundene velger selv hva dem føler for å drikke, og jeg kan ikke tenke meg de ønsker å dehydrere seg selv med mindre dem er syk og ikke får i seg mat eller væske.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mine drikker ganske mye til tross for at de spiser rått, men det er nok mest fordi de spiser så mye godis som griseører, struper og haler. Den lille drikker veldig mye, mens den store er mer moderat. Men det er jo sånn de er. Aiko er mer rolig av seg, mens Imouto har et 8. gir i forhold til alle andre og trenger ergo mer væske også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mine drikker etter trening og litt etter kveldsmaten (de får litt tørrfôr i tillegg til vom om kvelden) - ellers er det ikke mye de drikker...

Ser stor forskjell på mengden hestene drikker om de får høy (> 83 % tørrstoff) eller ensilasje (75-80 % tørrstoff) - forskjellen kan være opptil 20 liter bare i løpet av en natt...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er veldig mye væske i kjøtt kontra tørrfor, så er ikke noe rart at han drikker mindre iforhold.

Nå "stresser" jeg ikke med det selv, men på sommertid og når vi er i mye aktivitet blander jeg alltid kjøttet/maten hans med vann så han får i seg ekstra væske da.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her dirkkes det også veldig lite etter overgang til VOH. Før kunne hun drikke 2 skåler på en dag, men nå har hun ca 1 skål i 2 dager, men hun drikker en god del etter kveldsmåltid, men eller på dagen veldig lite. Skifter jo vann hver dag, så skåla er jo aldri tom uansett. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har en som nesten ikke drikker noe og en som drikker mye. Begge får tørrfor. Den ene burde vel vært død for lenge siden, ikke drikker hun og det meste av maten hun eter stjeler hun fra kuene. Og det er nokså sikkert at det ikke er riktig protein i kufor.

Vær sikker på at så lenge hunden er frisk så regulerer den drikkemengden selv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Orry går stort sett på tørrfôr, av og til 50/50 tørrfôr og VH. Han drikker egentlig ganske mye uavhengig av hvordan han fôres.

Norma drikker lite (jeg får et behov for å vanne henne innimellom, selv om jeg egentlig vet at hun sikkert regulerer dette selv :P), men det kan nok i stor grad skyldes at hun fôres 100% på VH.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • https://www.spleis.no/project/445754 Jeg har null venner å minimalt med familie så jeg har ingen nettverk så håper på at dere kan være så snille å hjelpe meg å dele. Forventer ingenting og setter ekstremt stor pris på all hjelp vi får ❤️ Bucky kom inn i livet mitt som en liten sjarmør med et stort hjerte. Han er min bestevenn, min lille baby og midtpunktet i livet mitt. Han har gitt meg utallige smil, trøstet meg når livet har vært tøft og spredd mye glede til alle han møter Etter jeg kom hjem fra operasjon på Jack (andre hunden min) på tirsdag så jeg at Bucky ikke var i form å det var rett inn på dyresykehuset med han. Viste seg at han hadde svulst med veske i buken. Etter en rekke prøver og bilder så kom de frem til at han har kreft i leveren. Jeg tokk da valget i å prøve å gi han en kjanse da han fortsatt har mye livsglede igjen. Han ble operert på torsdag og de fikk ut hele kreften. Han mener at det er den possitive typen men vi vet ikke mer før prøvene kommer tilbake om 3-5 uker. Han så heller ikke tegn til noe flere kuler men vi må ta ct om noen uker/måneder igjen for å se om det er flere inni leveren. Men så langt så virker alt bra å jeg får kanskje hente han hjem i morgen ❤️ På tlf i sta så nevnte veterinæren at regningen er nå på nærmere 90 000kr (ink ligge over til mandag). Jeg har igjen ca 50 000kr på forsikringen i tillegg til noe på buffer konto men det er ikke nokk da jeg måtte ha en operasjon på Jack som blir delvis dekket og har måtte ut med en del penger i sommer da hvitevarer røyk og måtte spyle tett rør osv.. Så har valgt å prøve å spørre om hjelp selv om jeg syns det er flaut å ikke liker å spørre om hjelp..  Har over lengre tid prøvd å selge det jeg eier på finn uten hell så tviler på at jeg plutselig får solgt noe mer der nå, skal prøve å male bilder å selge men sliter mye med kronisk migrene utmattelse depresjon osv.. så vet ikke hvor mye jeg får til der. plukker også sopp på bestilling men var helt tørka ut når jeg skulle inn å se på onsdag så max uflaks. Har også valgt å kutte ut behandlinger,legetimer og medisiner fremover for å ta vare på Bucky å få betalt ned det jeg evt må ta opp i lån  
    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...