Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hvor får du tak i bjørkis i norge?

Det vet jeg ikke. Den jeg har nå kjøpte jeg brukt, må kjøpe ny snart siden jyplingen begynner å legge seg ut. Kommer til å bestille fra produsent i Sverige da.

Skrevet

skal du bruke den til trekk? Eller bare for å svinse rundt i? Det meste kan duge til det siste. Skal hunden trekke, bør du gå for kvalitet og sele som er tilpasset trekk. Hva slags hund har du?

Skrevet

Som det spørres over, trekk eller sviming?

Vi er godt fornøyd med ruffwear sin webmaster, og bruker den også litt til trekk. Ellers bruker vi Rogz sin H-sele til begge hundene utenom det.

Skrevet

først og fremst tenkte jeg på en vanlig tursele som de ikke skal trekke i , går nok for ruffwear sin modell. Men har hatt bjørkis sele før som jeg brukte for trekking av dekk etc og den var jeg meeeget fornøyd med, men om jeg må bestille fra sverige for å få tak i bjørkis så er det kanskje like greit å kjøpe både tur og trekk sele fra MR.... :ball: har forresten 2 stk mix av schæfer/huskey :)

Skrevet

Er ikke fornøyd med Ezydog sin sele iallefall, veldig hard plate foran som ikke er behagelig for min hund iallefall.

Bruker kun seler som har fôring bak forlabbene også personlig, men er så få seler som har dette, kun Puppia-selene og "lookalikes" jeg har sett, noen som vet om noen andre typer seler som har fôring som ikke gnager i armhulene?

Skrevet

Er ikke fornøyd med Ezydog sin sele iallefall, veldig hard plate foran som ikke er behagelig for min hund iallefall.

Bruker kun seler som har fôring bak forlabbene også personlig, men er så få seler som har dette, kun Puppia-selene og "lookalikes" jeg har sett, noen som vet om noen andre typer seler som har fôring som ikke gnager i armhulene?

Ingen sele som sitter riktig skal gjøre det. Prøv Rogz H-sele, vi er veldig fornøyd med den til den lille vår.

Skrevet

vil tro seleverkstedet , MR, eller troll har seler til ditt bruk. Siden de ikke skal bruke dem som arbeidsseler, er også halvnomeseler eller brystseler fine. Huken. Kennel og gresshoppa har fine seler til det. De to siste har en variant som de kaller snørekjøringssele, som har en nakkestropp. Den fungerer ypperlig til svinsesele også for dem som trekker litt når de leser posten. Ruffwear er ikke noe særlig tess annet enn til å se kult ut.

Skrevet

Jeg er fornøyd med ezydogs sin, stort sett. Brystplaten er det jeg liker best med den. Men jeg synes og at reimene er litt tynne, de krøller seg gjerne og "gnager" seg inn i huden. Har aldri opplevd gnagsår da, og alt i alt er det en bra tursele synes jeg.

Men jeg liker nok trixie sin hakket mer, den med fleece. den er myk og god, sitter bra, går ikke rett under albuene og festet er litt lenger bak på ryggen. Dessverre fungerer ikke den helt som tursele for oss, fordi den minner kanskje litt om trekkselen hans eller noe, han trekker iallefall som et ******* i den :P men det er jo ikke selen sin skyld. Billig er den og forresten.

Skrevet

Er ikke fornøyd med Ezydog sin sele iallefall, veldig hard plate foran som ikke er behagelig for min hund iallefall.

Bruker kun seler som har fôring bak forlabbene også personlig, men er så få seler som har dette, kun Puppia-selene og "lookalikes" jeg har sett, noen som vet om noen andre typer seler som har fôring som ikke gnager i armhulene?

Alt gnager på min, Hurtta Y-sele er jeg veldig fornøyd med. Den er lett polstret rundt livet. Jeg har fått små brannsår/gnagsår på henne ett par ganger, men da har hun vært litt for ivrig under joggeturer. Jeg synes puppia-selen sitter litt dumt på og begrenser bevegeligheten til skuldrene.

Skrevet

Alt gnager på min, Hurtta Y-sele er jeg veldig fornøyd med. Den er lett polstret rundt livet. Jeg har fått små brannsår/gnagsår på henne ett par ganger, men da har hun vært litt for ivrig under joggeturer. Jeg synes puppia-selen sitter litt dumt på og begrenser bevegeligheten til skuldrene.

Synes Hurrta sin Y-sele ser fin ut, men noe polstring rundt livet har den vel ikke? Ikke de jeg har sett på iallefall, kun rundt hals/nakke. Min kan være treg på turer og snusing, så hender jeg må "dra" han fremover for at han skal gå igjen, og da er det viktig for meg at det absolutt ikke er noe ubehag bak forlabbene.

Synes Puppia-selene i plain sort f.eks til hverdags er helt greie utseendemessig, og absolutt ekstremt komfortable og myke, men kunne ønske det fantes noe annet grunnet halsen (som ikke er justerbar) er littegrann for vid til min hund i størrelsen han må ha, men rundt livet passer den siden den er så justerbar. Hemmer vel ikke bevegeligheten overhodet?

Er denne typen jeg bruker:

canined long leg jack russell puppia dog harness picture 1

Skrevet

Hvis du ikke vil ha en sele som gnager "under armene" på hunden så velg en sele hvor reima rundt magen ligger lenger bak. Slik som f.eks Huken sin y-sele eller sykkel/sporsela til Norsk hundeutstyr.

På Hurttas y-seler ligger den reima rett bak albuene, og kan gnage. En grunn til at jeg ikke kjøper den sela.

Skrevet

Men som sagt; det hender jeg må "dra" han fremover fordi han kan ligge bak på tur når han går i intens snusemodus (lukter ferten av ei løpsk tispe som har tisset der o.l), og da blir jo bakparten dratt inntil forlabbene uansett. :twitch: (Ikke at jeg haler han med meg med makt, akkurat.)

Og den rundt halsen ang. Puppia-selen er av microfiber(?) og ekstremt myk, kan sammenliknes med en tykk genser, så er jo veldig bøyelig og bevegelig, så kan på ingen måte se at den hemmer bevegelsen eller belaster noe sted. Er den eneste selen jeg har prøvd som jeg er fornøyd med, med unntak av at min som sagt er littegrann for stor, dessverre..

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...