Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan oppfører hundene deres seg når dere våknet om morningen?


Recommended Posts

Skrevet

Her i huset ligger Era-prikkedyr og smiler og logrer og lille bøllete Risk, hopper på meg i ansiktet og rundsleiker meg ...

Hva gjør deres hunder?

  • Svar 93
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Hver morgen våkner jeg til synet av en hvit kladd, hvis hode ligger 30 cm fra meg, som nistirrer meg inn i øynene. Dersom han ser at det er liv, så er det "happy-time" i to sekunder før han legger seg

"Hvis vi ligger helt stille nå, så glemmer hun kanskje å tvinge oss ut på do midt på natten" Så går jeg opp trappen og lukker opp døren til Ia sitt rom og der kommer lille propell: "Hei, alle sam

"Seee så søt jeg er da... må vel ikke våkne da?? Seriøøst...? Sove litt mer,vel?" Også nekter han å sove videre i senga om jeg står opp, så da blir han med ned, først ut å tisse i to minutter o

Posted Images

Skrevet

JIPPI Å HERREGUD ENDELIG MORGEN, FULL PROPELL!

UT UT UT UT UT UT UT VÆR SÅ SNILL NÅÅÅÅ!!

Sånn er det ca :D Vi er B-mennesker, bikkja er vel noe sånn som negativ A :P

(Nei det er ikke at bikkja overdrevent må på do eller no, men hu gleder seg bare så til å gå UT og løøøøpe og at det ENDELIG skjer noe. Vi går siste kveldstur rundt 02-03 på natta så ingen lider nød ;) )

Skrevet

"Hvis vi ligger helt stille nå, så glemmer hun kanskje å tvinge oss ut på do midt på natten" :getlost:

Så går jeg opp trappen og lukker opp døren til Ia sitt rom og der kommer lille propell: "Hei, alle sammen, skal vi leke, jeg eeelsker dere og dere elsker meg mer. Skal vi gå ut? Jippi!" :dog_running:

  • Like 3
Skrevet

Valpis streeeeeekker seg, ser på meg og legger seg for å slumre videre. Oabba er litt mer: mat? ut? før hun også roer seg. Jeg gjør mitt på badet, så er det frokost, og så går vi morrarunden, og når vi kommer inn legger de seg igjen, og bryr seg knapt om at jeg går på jobb etterhvert.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Flytter seg fra gulvet/hundesenga på soverommet til sofaen på stua når jeg åpner soveromsdøra. Evt legger seg utenfor døra til badet. Er det helg og jeg ligger og drar meg litt før jeg står skikkelig opp, får han komme opp i senga og kose litt før vi står opp.

Skrevet

Oppfører seg når vi våkner? Han sover! Og det gjør han helst i 3-4 timer til, har ikke behov for å gå ut å tisse en gang før han nesten sprekker i 2-3 tiden på dagen! :) Ikke noe morgenhund i det hele tatt.

  • Like 1
Skrevet

Somregel sover hun når jeg våkner,jeg finner henne en eller annen plass i sengen(om hun ikke ligger under dynen med meg),og koser med henne,hun strekker seg litt og gir meg noen sløve slikk på nesen,og så slumrer vi videre :ahappy: Hvis huner våken synes at jeg skal stå opp (noe som sjeldent skjer) så slikker hun eller dytter meg i trynet til jeg våkner,og loggrer kjempefort og er superhappy :wub:

Skrevet

Begge hundene her legger seg enda bedre til rette og soooover videre. B hunder så det holder :D Shensi kan gjerne komme å susse litt da og Bamse krype inn i en armkrok, men å stå opp er de i grunnen ikke interessert i. :D

Skrevet

Jeg er A-menneske og har sneket inn en rutine med 30 minutters trening før noe annet skjer på morgenen. Så da ligger han og observerer mens jeg tøyer og kaver. Han skjønner fort når jeg er ferdig så da er det hans tur til å tøye og kave, før vi må ut innen halen hans velter alt som ikke er skrudd, limt eller boltet fast.

Skrevet

Han ligger som oftest i gangen han Yaris, når jeg våkner, da er det ivrig logring, gjerne løfte litt på beinet for å vise utstyret hans. Men han blir pent liggende, og slumrer gjerne litt til. Og hvis jeg våger å tvinge han ut for å tisse med en gang, så strekker han seg vel og lenge for å utsette turen ut :P

Med andre ord, en B-hund :)

Skrevet

Tja, etter at han skadet foten har han blitt bortskjemt selv om skaden er leget, så han ligger ofte i vår seng. Står vi opp f.eks i helgene, så ser han bare dumt på oss og sover videre. Han kan komme tuslende kl 2 ned trappa hvis vi ikke henter han. Så 'morgentur' litt over 2 på dagen, og da er det ikke han som maser om det, men vi som sier at nå rører vi oss. Han maser kun hvis det bare er absolutt nødvendig, og det er svært sjeldent.

Ligger han andre plasser, som på stua i senga si, eller i gangen i buret sitt, så løfter han bare hode såvidt og sjekker hvem som forstyrrer skjønnhetssøvnen og porker videre. Så ingen glede eller iver om morgenen.

Skrevet

Begge sover, uansett når jeg står opp.. Er det før 10 må jeg fysisk dra dem ut av senga..så dèt er B-hunder. Men når de først er oppe er det full fart:-)

Skrevet

Helg, sånn tolv-ish: "Åå, du er våååken! Kose på meg, da. Kan ikke jeg få ligge i armkroken, mamma? Kooose på deg. Vaske-dulle-stelle-kose med nesen min på halsen din jeg, mamma. Sove litt til? Fint."

  • Like 1
Skrevet

"ENDELIG har treiga våknet!"

De får ikke lov til å vise antydning til herjing før jeg står opp, så de må virkelig anstrenge seg for å ligge i ro når vekkerklokken går. Med en gang jeg setter meg opp i sengen tar de baklengs salto bort til soveromsdøren. De er ikke A-hunder, men når-som-helst-på-døgnet-hunder. Og jeg er c-menneske.

  • Like 2
Skrevet

Hun drar seg inn i stua etter rundt ti minutter. Når jeg går på badet for å gjøre meg klar løper hun inn på soverommet for å gjemme seg. Kanskje hun klarer å snike seg unna å gå ut :P Sånn som idag hvor jeg luftet henne før jeg la meg gidder jeg ikke gå inn og hente henne (for hun kommer ikke når jeg roper i denne situasjonen he he) for å gå tur før jeg drar på jobb, da lar jeg heller samboer ta henne med ut når han kommer hjem fra jobb 0830.

Når jeg har fri venter vi gjerne med å gå tur til 12-tiden, det er fortsatt litt tidlig synes hunden, men det er ok så lenge det er sol.

Skrevet

Elwira ligger og ser på meg med trøtt tryne og nekter og stå opp før jeg nevner ordene tur eller mat :P Da er hun med, men veldig halvhjerta. Hadde det vært opp til henne kunne hu sovi noen timer til :P

Mayah er veldig trøtt og vil helst ikke stå opp om det fremdeles er mørkt ute. Med en gang det begynner å bli lyst kommer hu opp i senga, slikker meg i ansiktet og begynner å mase om å finne på noe kjekt! Fullstendig spinnvill ned trappa og ut er hun uansett tid på døgnet (eller ikke om natta og seine kvelden, for da er det sovetid).

Skrevet

Alle mine hunder har lært etter rimelig kort tid at det er viktig å være veldig rolig frem til matmor gir andre beskjeder om morgenen. Loke kunne rusle bort til meg og legge hodet inntil bena mine når jeg sto på badet, ellers holder de avstand til de får nærmere beskjed. Gid mennesker var like enkle å oppdra :P

Guest Michellus
Skrevet

Kommer bort til senga for å se om vi virkelig er våkne, hopper opp og dytter "pappa" ut av senga og bare kooooooser mens han smiler og legger øra flat bakover

Skrevet

Om eg står opp 6 pga. supertidlegvakt, då må eg gjerne slepe ho ut av senga :lol: Men om ho derimot våknar før meg fordi ho må ut, då går ho rundt og sutrar, og når eg begynner å våkne setter ho seg ved sidan av haude mitt og stirrar ned på meg "Våknar du no? Våken no? Våken no? Deeeeeer var du våken :w00t: *ansiktsvask*"

Og om eg våknar først i helgane kjem ho gjerne tuslandes med ein logrande hale før vi tar turen ut :P

Skrevet

kommer an på om jeg står opp tidlig eller sent. Er det tidlig så sier han (ja, han snakker!): "åh, det er bare du" og sover videre, men om jeg er treg så får jeg muss og suss og en hund som hopper opp og ned av senga. Trur gladheten hans stiger ettersom blæra fylles.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Alle mine hunder har lært etter rimelig kort tid at det er viktig å være veldig rolig frem til matmor gir andre beskjeder om morgenen. Loke kunne rusle bort til meg og legge hodet inntil bena mine når jeg sto på badet, ellers holder de avstand til de får nærmere beskjed. Gid mennesker var like enkle å oppdra :P

Hehe vet du, Ekko har akkurat de samme faktene som Loke hadde når det kommer til å "mase" om oppmerksomhet/at noe skal skje. Spesielt det med å legge hodet inntil eller komme å legge hodet i fanget og se opp med akkurat samme uttrykk. Jeg er litt usikker på om det er tilfeldig eller fordi det funker på meg :P

Ekko er forøvrig ikke en B-hund selv om han er lat på morgenen. Han er som Benedicte sine en når-som-helst-på-dagen-hund. Om jeg går ut for å trene klokka 6 på morgenen er han akkurat like med som klokka 4 på natta eller 5 på ettermiddagen. Men om det ikke skjer noe kan man jo like gjerne sove. Og det skjer skjeldent noe tidlig på morran. Også vet han at jeg blir grinete av masing :innocent:

Skrevet

Mopsen: Jaaa, endelig! :banana: Frokost frokost frokost! Tisse først? Må jeg? Okeida, men FORT! Frokost frokost frooookost! :D

(neida, vi sulter henne ikke. Hun er bare ekstremt lykkelig ved alle måltider, hihi)

Pinscheren: Trøøøtt, :yawn: (gjerne med et lite ul på slutten), er mopsen oppe?? Wææh, jeg må se hva hun gjør! Bite litt i bakbeina? Hihi, artig å terge når hun er så opptatt med andre ting. OOoh, står dere OPP? Yeeey *nys* *nys* *nys*

Uva smiler også masse til oss, strekker seg mange ganger, og tasser rundt og venter for vi er jo så treeeige.

Det er litt styr her om morgenen, og jeg har mange ganger tenkt at NUH skal vi bli strenge. Det har foreløpig ikke skjedd :innocent:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...