Gå til innhold
Hundesonen.no

V&H fôrmengde?


Recommended Posts

Skrevet

Vesla var hos vetten i går og fjernet en tann, og derfor ble jeg anbefalt at hu skulle gå på våtfôr i en to ukers periode og stakk da innom og kjøpte V&H m/ laks som da skulle egne seg godt som fullfôr. Leste i brosjyren og der stod det at om det skulle være fullfôr skulle jeg regne ca. 2% av hundens kroppsvekt og da ble regnestykke mitt slikt: 27x2/100 (om noen skjønte den) som igjen ble 0,54 kg altså 540 gram og da lurte jeg på om dette høres fornuftig ut. Regnet jeg riktig?

Jeg har tenkt at om hun fungerer godt med dette vil jeg eventuelt bruke det som tilleggsfôr og da blir jo doseringen helt annerledes igjen. Hu går til vanlig på Royal Canin dermacomfort, noen som har noen løsning på hvordan jeg skulle løst dette med mengden når det blir brukt som tilleggsfôr?

Edit; Hu veier ca. 27 kg

Skrevet

Nå skal det sies at dette er veiledende fôringsmengde.

En del hunder krever vesentlig mer..

Mine på 14 og 16,5kg får 500g hver om dagen når vi har et relativt slapt aktivitetsnivå, mer ved høy aktivitet.

Skrevet

Min på ca 15 har fått 250 gr hver dag, er dette da for lite?

Hvis han eller hun holder vekten er det vel akkurat passe? Det er vel det det til syvende og sist handler om :) 2% av 15 kg er vel 300 g, så det er jo ikke langt unna.

Skrevet

Min på ca 15 har fått 250 gr hver dag, er dette da for lite?

Det er høyst individuelt hva man trenger av mat..

Det er det for mennesker, og det er det også for hunder.

Altså vil noen kunne kreve lite mat, mens andre krever opptil flere ganger så mye..

Skrevet

Nå skal det sies at dette er veiledende fôringsmengde.

En del hunder krever vesentlig mer..

Mine på 14 og 16,5kg får 500g hver om dagen når vi har et relativt slapt aktivitetsnivå, mer ved høy aktivitet.

Min på 16 kg spiser gjerne 6-700 g for dagen. Det er litt forskjeller fra rase til rase og individ til individ. 2% er veiledende.

Det er også derfor jeg spør :) Jeg har aldri vært borti denne typen fôr før, men jeg prøver nok å gi henne rundt 500 gram da hu har lett for å legge på seg. Har inntrykk av at dere som har svart her bruker det som fullfôr? Gjerne gode og dårlige erfaringer, ble jo veldig brå overgang det her, men sånn blir det noen ganger og sålangt så går det veldig bra hvertfall.

Skrevet

Har inntrykk av at dere som har svart her bruker det som fullfôr? Gjerne gode og dårlige erfaringer, ble jo veldig brå overgang det her, men sånn blir det noen ganger og sålangt så går det veldig bra hvertfall.

Bruker det som basis, og gir rå kjøttbein i tillegg etter hva jeg finner på tilbud og hva som er i sesong.

Du vil nok erfare en litt annen avføring, fastere (noen blir harde i magen), ikke så illeluktende som noen kan erfare med tørrfor, og betydelig mindre mengder.

Skrevet

Hvis han eller hun holder vekten er det vel akkurat passe? Det er vel det det til syvende og sist handler om :) 2% av 15 kg er vel 300 g, så det er jo ikke langt unna.

Han er 10 mnd gammel og tror han på dette nivået har lagt seg på vekten han skal ha resten av livet for nå har den ikke beveget seg de siste månedene. Og han har nok av energi, så han trenger ikke mer pga det hvertfall!

  • 2 weeks later...
Skrevet

Låner denne tråden litt jeg. Jeg har gått over til å kun gi v/h for ca. ett par uker siden. Aisha veier nå 27 kg, har gått opp 1 kg siden vi begynte. Hun er fortsatt slank (var nok litt for tynn før). Nå får hun en pølse om dagen (500 g) fordelt på to måltider. Hun skulle vel egentlig hatt 540, men det er så greit å tine og gi en halvkilos pølse. Før spiste hun omtrent halvparten av tørrforet hun skulle, og viste ingen interesse for maten. Nå sluker hun maten, og maser veldig om mat selv om hun akkurat har spist. Hun virker rett og slett sulten etter å ha spist. Er det bare det at den nye maten smaker så godt at hun gjerne kunne tenkt seg mer, eller skal jeg prøve å øke mengdene litt? Hun har jo allerede gått opp litt, så antar hun ikke får for lite, men synes det er vondt å se at hun er sulten og maser.

Skrevet

Låner denne tråden litt jeg.

Siden hun har spist så dårlig før, så er det nok ikke mengden det står på, iom at magesekken er liten. Så det er nok heller det at hun synes det er veeeeeeeeldig godt :)

Du kan "drøye" maten med å lage suppe med vann, raspe litt gulrot å blande inn i maten, gi henne en hel men frossen pølse en gang i blandt (bare et måltid den dagen) osv. jeg ville ikke økt mengden så lenge hun legger på seg.

Om dette vedvarer over flere mndr, kan du vurdere sprint versjonen, da den har mindre fett, ergo er magrere og du kan gi litt mer.

Skrevet

Siden hun har spist så dårlig før, så er det nok ikke mengden det står på, iom at magesekken er liten. Så det er nok heller det at hun synes det er veeeeeeeeldig godt :)

Du kan "drøye" maten med å lage suppe med vann, raspe litt gulrot å blande inn i maten, gi henne en hel men frossen pølse en gang i blandt (bare et måltid den dagen) osv. jeg ville ikke økt mengden så lenge hun legger på seg.

Om dette vedvarer over flere mndr, kan du vurdere sprint versjonen, da den har mindre fett, ergo er magrere og du kan gi litt mer.

Takk, Tulip! Hadde håpet du skulle se denne og kanskje hadde noen tanker. Ja, det var visst kjempespennende dette med vom og hundemat. Håper det fortsetter, og at det ikke bare er fordi det er nytt! Skal gå til innkjøp av noen gulerøtter og raspe inn jeg, så håper jeg det kan drøye maten litt.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...