Gå til innhold
Hundesonen.no

Advarsel: Forgiftning av hunder i Oslo


Recommended Posts

Skrevet (endret)

Kan du når det passer svinge innom stedet hvor det er påstått at det er hengt opp plakater? Ja, og så fortelle oss soniser etterpå om du har sett noe bevis for disse påstandene. :flowers:

Kjenner jeg blir litt skuffet hvis alt er løgn og fanteri, for jeg har sett engasjementet som har blitt vekket i folk - og det er dårlig gjort å sette igang det basert på tull og tøys.

Jeg skal være deres utsendte øyne og ører, folkens! :) Rapport kommer i kveld.

Jeg har pratet med politiet om dette, og de har ikke fått inn noen slike meldinger..

Det virker for meg veldig snodig, og får meg til å tenke at dette egentlig er skremsel for å få folk til å holde hundene sine i bånd eller.no sånt..

Nå snakker de om det på radioen også. Dette minner meg veldig om den historien for noen år tilbake om at bruk av antiperspirerende deodorant skulle være årsaken til brystkreft hos kvinner. Jeg gravde litt i akkurat det, og ikke fant jeg doktoren som var nevnt som leder for forskningsgruppa, men universitetet som etter sigende sto bak denne "ground breaking" forskningen var ikke engang nevnt ved riktig navn.

Det er uansett ikke mulig å kartlegge at hunder har dødd av planta forgiftning alt nå, da det som tidligere nevnt må obduksjon til. Men man kan jo selvsagt se at hunden viser tegn på forgiftning. Men mtp at det er en del sopp ute (og ikke minst VELDIG mye annet dritt ute her i Oslo) så kan jo disse hundene (hvis de eksisterer) ha fått seg andre ting. Og sagmugg kan legges ved trær for å markere råte eller at akkurat her skal det sås, det har jeg sett flere ganger i "hagen" min, slottsparken.

Edit: I stedet for å undersøke lapper og riktigheten av farsotten, har de røde farer og jeg bestemt oss for å arrangere vårt eget, private løp langs haugene med sagflis, for å markere at dette bare var tull. :P

Endret av SandyEyeCandy
  • Like 2
Skrevet

Hei, vi sjekket saken. Veldig lite som til nå tyder på at det er snakk om forgiftning. Men kjenner noen vedkommende som har mistet hunden(e), ta kontakt med journalisten!

http://www.dagbladet...nriks/18744617/

Tusen takk for oppklaringen!

Jeg måtte jo bare lage en ny link på facebook som heter OPPLYSNING til alle hundeeiere i Oslo :P

Engasjementet hos hundeiere og hundekjære var det i hvert fall ingenting å si på :D

  • Like 2
Guest Gråtass
Skrevet

Herregud, så hysteriske hundeeiere er det lenge siden jeg har hørt om... Forgiftningsrykter og alt mulig fjås, for et byløp. Pinlig!

Skrevet

Er alle hundefolk så lettskremte og lettlurte??

Lignende ting har desverre skjedd tidligere. Det er forskjell på å bli skremt/lurt og det å være litt ekstra oppmerksom inntil man har fått en oppklaring i saken :)

  • Like 1
Skrevet

Hvorfor det er så ille å være føre var skjønner jeg ikke men... :rolleyes2:

Noen har vært så føre var at de påstår at noen bevisst dreper hunder ved å forgifte de..

Det er ikke et overtramp i din bok vel?

Skrevet

Noen har vært så føre var at de påstår at noen bevisst dreper hunder ved å forgifte de..

Det er ikke et overtramp i din bok vel?

Blander meg inn og kommenterer at det blir litt på spissen å sammenligne de som tenker føre-var fordi de mener det kan være noe bak budskapet de får klint i fleisen som advarsler på hjemmebane (og tenker at det ikke skader å ta forhåndsregler, forstår jeg Pippin rett), og disse folka som opprinnelig startet disse ryktene. Noen må jo startet med å formidle dette og trolig har det vel vært en spøk fra første stund. Utgangspunktet kan jo ikke helt sammenlignes i denne saken.

Skrevet

Nå er det jo ikke så veldig usannsynlig at noe sånt kan skje, vår godeste B W bor vel i Oslo nå, og han har vel blitt annklaget for forgiftning av hunder der han bodde før og.... Men bra det ikke var det denne gangen :D

Skrevet

Noen har vært så føre var at de påstår at noen bevisst dreper hunder ved å forgifte de..

Det er ikke et overtramp i din bok vel?

Og? Skulle man ikke bry seg da mener du, fordi noen "påstår" at noen bevisst legger ut sånt for å drepe hunder? Er det noen som ubevisst dreper hunder ved å legge ut gift med vilje? Folk har gjort det før, så hvorfor ikke tro det denne gangen? Ser virkelig ikke problemet med å passe på når man får et sånt budskap.

Skrevet

Bra at det var helt uskyldig!

Dessverre skjer ting som forespeilet i advarselen. Det er vel et par år siden, som nevnt tidligere å tråden, at noen la ut kjøttdeig med knust glass på festningen i Trondheim. Jeg har også sett fisk (!) liggende under et par trær her oppe på Grefsen, og holdt hundene unna det. Det finnes dessverre så syke folk, selv om det heldigvis oftere er folks paranoia enn faktisk grunn til å frykte forgiftning og lignende.

Jeg er sjelden den første til å formidle potensielt overdrevne advarsler, men jeg har bodd på St.hanshaugen før, og der var det også en episode der noen hadde mistet en hund i forgiftning (riktignok i en bygård, men det var lite tvil om at det var snakk om en nabo de hadde veldig dårlig forhold til pga. hunden).

Skrevet

Menneh atte hvorfor skal folk spre sånt, hvis det ikke ligger sannhet i det, forresten? Hundehatere som ikke vil ha noen hunder gående ute eller noe?

Folk som vil ha hunder bort fra parkene, eller bare at de blir holdt i bånd... mange "gode" grunner.

Skrevet

Noen som husker Bonsai kittens, da? En av de virkelig vannvittige nett"spøkene" som verserte i år etter år...

Noen liker å spre slikt for å se reaksjoner, og i ettertid kan man jo synes det hele var en god vekker for alle og enhver. Men det er selvsagt ikke spesielt snilt å spre skrekk hos folk, da!

Og nei, ikke "alle" gikk på dette... De fleste tar nok slike påstander med en sunn skepsis, og det viser vel også denne tråden.

MEN, når så det er sagt.. Det ER faktisk sant at det fantes faktisk forgiftet sagflis i Oslo! Det lå i garasjen vår (sagflis som er spredd utover noe olje/bensinsøl) men ble kostet vekk i går (og jeg tenkte litt på dette, da).

Heldivis overlevde alle hunder i området! (Mulig det var noen teite mus eller rotter som stjal noe av det og døde senere av forgiftning - det vet jeg jo ikke, da... :o )

Susanne

Skrevet

Nå brukes vel flis for å absorbere bensinsøl, ikke for å forgifte dyr... Der hvor Scilos kommer fra legges det ut gift hver vår for å minske antallet hjemløse hunder og katter før turistsesongen begynner. Sjarmerende.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
    • Å, så herlig! Jeg har siklet på den rasen innimellom. Arbeidshund med en del vokt, jeg har hørt den beskrevet som en blanding av rottweiler og berner sennen? Håper du poster her og oppdaterer, veldig spennende!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...